Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy?
REKLAMA
REKLAMA
Osoba ta będzie w naszej placówce zatrudniona na okres od 01.03.2023 r. do 31.12.2023 r. W świadectwie służby jest zapis, że funkcjonariusz został rozliczony w całości z prawa do urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Wypłacono ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy w roku zwolnienia ze służby oraz za urlopy zaległe, łącznie za 35 dni. Czy w naszej placówce należy się tej osobie urlop wypoczynkowy w roku 2023?
REKLAMA
RADA
W sytuacji, gdy pracownik o którym mowa w pytaniu wykorzystał w naturze cały należny mu na rok 2023 urlop wypoczynkowy - przed ustaniem zatrudnienia z wcześniejszym pracodawcą, rzeczywiście nie będzie miał prawa do urlopu wypoczynkowego u nowego pracodawcy. Rekomendowanym jest jednak nawiązanie kontaktu z poprzednim pracodawcą i ustalenie, czy zapis w świadectwie pracy nie dotyczy przypadkiem rozliczonego urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym należnego u poprzedniego pracodawcy.
UZASADNIENIE
Uprawnieniem każdego pracownika jest nie tylko prawo do wynagrodzenia za pracę, ale również do corocznego płatnego nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Zasadą jest, że pracownik ma prawo do 20 lub 26 dni urlopu (za wyjątkiem sytuacji, kiedy to urlop wypoczynkowy regulowany jest przepisami szczególnymi, które mogą przewidywać dodatkowe urlopy wypoczynkowe lub większy podstawowy wymiar urlopu wypoczynkowego). W typowych przypadkach pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego - w ramach czego urlop może być wykorzystany na przestrzeni 12 miesięcy danego roku.
Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy
Sprawa z wykorzystaniem urlopu komplikuje się w przypadku zmiany pracodawcy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urlop wypoczynkowy należny na dany rok kalendarzowy został przez pracownika wykorzystany w całości przed ustaniem zatrudnienia u danego pracodawcy. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, to u nowego pracodawcy pracownik nie będzie miał prawa do urlopu wypoczynkowego, ponieważ całą pulę urlopową wykorzystał u pracodawcy wcześniejszego.
Należy jednak pamiętać, że co do zasady, w przypadku rozwiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego urlop wypoczynkowy jest rozliczany proporcjonalnie - oznacza to, że urlop przysługuje u dotychczasowego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. U kolejnego pracodawcy urlop będzie przysługiwał również w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
U kolejnego pracodawcy urlop będzie przysługiwał w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.
(…)
- art. 1551 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2023 r., poz. 240)
Sebastian Kryczka
specjalista z zakresu prawa pracy
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.