REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy?

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy?
Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 01.03.2023 r. będziemy zatrudniać osobę na stanowisku woźnego w wymiarze 3/4 etatu ze stażem 23 lat pracy. Osoba ta dotychczas pracowała w Służbie Więziennej (do dnia 20.01.2023 r.).

Osoba ta będzie w naszej placówce zatrudniona na okres od 01.03.2023 r. do 31.12.2023 r. W świadectwie służby jest zapis, że funkcjonariusz został rozliczony w całości z prawa do urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Wypłacono ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy w roku zwolnienia ze służby oraz za urlopy zaległe, łącznie za 35 dni. Czy w naszej placówce należy się tej osobie urlop wypoczynkowy w roku 2023?

REKLAMA

RADA

W sytuacji, gdy pracownik o którym mowa w pytaniu wykorzystał w naturze cały należny mu na rok 2023 urlop wypoczynkowy - przed ustaniem zatrudnienia z wcześniejszym pracodawcą, rzeczywiście nie będzie miał prawa do urlopu wypoczynkowego u nowego pracodawcy. Rekomendowanym jest jednak nawiązanie kontaktu z poprzednim pracodawcą i ustalenie, czy zapis w świadectwie pracy nie dotyczy przypadkiem rozliczonego urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym należnego u poprzedniego pracodawcy.

UZASADNIENIE

Uprawnieniem każdego pracownika jest nie tylko prawo do wynagrodzenia za pracę, ale również do corocznego płatnego nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Zasadą jest, że pracownik ma prawo do 20 lub 26 dni urlopu (za wyjątkiem sytuacji, kiedy to urlop wypoczynkowy regulowany jest przepisami szczególnymi, które mogą przewidywać dodatkowe urlopy wypoczynkowe lub większy podstawowy wymiar urlopu wypoczynkowego). W typowych przypadkach pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego - w ramach czego urlop może być wykorzystany na przestrzeni 12 miesięcy danego roku.

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy

Sprawa z wykorzystaniem urlopu komplikuje się w przypadku zmiany pracodawcy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urlop wypoczynkowy należny na dany rok kalendarzowy został przez pracownika wykorzystany w całości przed ustaniem zatrudnienia u danego pracodawcy. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, to u nowego pracodawcy pracownik nie będzie miał prawa do urlopu wypoczynkowego, ponieważ całą pulę urlopową wykorzystał u pracodawcy wcześniejszego.

Należy jednak pamiętać, że co do zasady, w przypadku rozwiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego urlop wypoczynkowy jest rozliczany proporcjonalnie - oznacza to, że urlop przysługuje u dotychczasowego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. U kolejnego pracodawcy urlop będzie przysługiwał również w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Ważne

U kolejnego pracodawcy urlop będzie przysługiwał w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

(…)

Sebastian Kryczka

specjalista z zakresu prawa pracy

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  REKLAMA

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  REKLAMA