REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy?

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy?
Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 01.03.2023 r. będziemy zatrudniać osobę na stanowisku woźnego w wymiarze 3/4 etatu ze stażem 23 lat pracy. Osoba ta dotychczas pracowała w Służbie Więziennej (do dnia 20.01.2023 r.).

Osoba ta będzie w naszej placówce zatrudniona na okres od 01.03.2023 r. do 31.12.2023 r. W świadectwie służby jest zapis, że funkcjonariusz został rozliczony w całości z prawa do urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Wypłacono ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy w roku zwolnienia ze służby oraz za urlopy zaległe, łącznie za 35 dni. Czy w naszej placówce należy się tej osobie urlop wypoczynkowy w roku 2023?

REKLAMA

RADA

W sytuacji, gdy pracownik o którym mowa w pytaniu wykorzystał w naturze cały należny mu na rok 2023 urlop wypoczynkowy - przed ustaniem zatrudnienia z wcześniejszym pracodawcą, rzeczywiście nie będzie miał prawa do urlopu wypoczynkowego u nowego pracodawcy. Rekomendowanym jest jednak nawiązanie kontaktu z poprzednim pracodawcą i ustalenie, czy zapis w świadectwie pracy nie dotyczy przypadkiem rozliczonego urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym należnego u poprzedniego pracodawcy.

UZASADNIENIE

Uprawnieniem każdego pracownika jest nie tylko prawo do wynagrodzenia za pracę, ale również do corocznego płatnego nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Zasadą jest, że pracownik ma prawo do 20 lub 26 dni urlopu (za wyjątkiem sytuacji, kiedy to urlop wypoczynkowy regulowany jest przepisami szczególnymi, które mogą przewidywać dodatkowe urlopy wypoczynkowe lub większy podstawowy wymiar urlopu wypoczynkowego). W typowych przypadkach pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego - w ramach czego urlop może być wykorzystany na przestrzeni 12 miesięcy danego roku.

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy

Sprawa z wykorzystaniem urlopu komplikuje się w przypadku zmiany pracodawcy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urlop wypoczynkowy należny na dany rok kalendarzowy został przez pracownika wykorzystany w całości przed ustaniem zatrudnienia u danego pracodawcy. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, to u nowego pracodawcy pracownik nie będzie miał prawa do urlopu wypoczynkowego, ponieważ całą pulę urlopową wykorzystał u pracodawcy wcześniejszego.

Należy jednak pamiętać, że co do zasady, w przypadku rozwiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego urlop wypoczynkowy jest rozliczany proporcjonalnie - oznacza to, że urlop przysługuje u dotychczasowego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. U kolejnego pracodawcy urlop będzie przysługiwał również w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Ważne

U kolejnego pracodawcy urlop będzie przysługiwał w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

(…)

Sebastian Kryczka

specjalista z zakresu prawa pracy

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

REKLAMA

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

Prawie 42 mln euro z UE dla 25 samorządów z województwa łódzkiego

Gminy zrzeszone w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Piotrków - Bełchatów - Radomsko otrzymają prawie 42 mln euro na projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze zyska aż 25 samorządów, a zrealizowane cele maja służyć mieszkańcom. 

REKLAMA