REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieustalenie terminu wypłaty wynagrodzenia w regulaminie pracy

Nieustalenie terminu wypłaty wynagrodzenia w regulaminie pracy
Nieustalenie terminu wypłaty wynagrodzenia w regulaminie pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W regulaminie pracy wprowadzonym zarządzeniem wójta gminy, obowiązującym w urzędzie gminy, nie wskazano terminu wypłaty wynagrodzenia za pracę. Nie został on także ustalony w umowach o pracę ani w informacjach o warunkach pracy. Wynagrodzenie było zwyczajowo wypłacane z dołu za miesiąc, w ostatnim dniu miesiąca. Jeśli termin wypłaty przypadał na dzień wolny od pracy - wynagrodzenie wypłacano w ostatnim dniu roboczym przed tym dniem.

Prawidłowe postępowanie

REKLAMA

Wynagrodzenie za pracę musi być wypłacane co najmniej raz w miesiącu z dołu, w stałym i ustalonym z góry terminie (art. 85 Kodeksu pracy; dalej: k.p.). Termin wypłaty wynagrodzenia musi być ustalony tak, żeby wynagrodzenie było wypłacane niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości - nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Nieustalenie terminu wypłaty wynagrodzenia w regulaminie pracy

Przykład
PRZYKŁAD

Wynagrodzenie płatne w stałej wysokości za miesiąc trzeba wypłacić najpóźniej ostatniego dnia tego miesiąca. Wynagrodzenie zmienne (np. prowizyjne) można wypłacić np. 5. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu. Pracodawca może przyjąć także korzystniejsze warunki wypłaty wynagrodzenia. Na przykład może płacić wynagrodzenie za dany miesiąc do 26. dnia danego miesiąca. Wówczas, jeśli po 26. dniu nastąpią okoliczności powodujące utratę prawa do wynagrodzenia za ten okres w całości lub części, to wypłacone z tego tytułu z góry nienależne wynagrodzenie potrąca się z wynagrodzenia za miesiąc kolejny. Jeśli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.

REKLAMA

W urzędzie gminy ustalone zwyczajowo zasady wypłacania wynagrodzenia za pracę były zgodne z ww. uregulowaniami. Nieprawidłowe było to, że termin wypłaty nie został ustalony z pracownikami na piśmie. Kodeks pracy wymaga, aby ustalony termin wynagrodzenia był stały i ustalony z góry. W pierwszej kolejności powinien być ustalony w układzie zbiorowym pracy, obowiązującym w danej jednostce (art. 104 § 11-3 k.p.). Jeśli w jednostce nie obowiązuje zakładowy układ zbiorowy pracy, to termin wypłaty wynagrodzenia musi być ustalony w regulaminie pracy (art. 1041 § 1 pkt 5 k.p.). Jest to obowiązkowy składnik treści tego regulaminu, na co wskazuje użycie wyrażenia "regulamin pracy powinien ustalać w szczególności termin, miejsce, czas i częstotliwość wypłaty wynagrodzenia".

Jeśli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, to termin wypłaty wynagrodzenia może ustalić z każdym pracownikiem indywidualnie w umowie o pracę (art. 29 § 1 k.p.). Jeśli tego nie zrobi, o terminie wypłaty wynagrodzenia musi poinformować pracownika na piśmie w informacji o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 k.p.).

W tym urzędzie gminy został ustalony regulamin pracy. Termin wypłaty wynagrodzenia powinien więc być określony w tym regulaminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Izabela Motowilczuk

magister administracji, były wieloletni inspektor kontroli finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej

Gazeta samorządu i administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA