REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieustalenie terminu wypłaty wynagrodzenia w regulaminie pracy

Nieustalenie terminu wypłaty wynagrodzenia w regulaminie pracy
Nieustalenie terminu wypłaty wynagrodzenia w regulaminie pracy
Nieustalenie terminu wypłaty wynagrodzenia w regulaminie pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W regulaminie pracy wprowadzonym zarządzeniem wójta gminy, obowiązującym w urzędzie gminy, nie wskazano terminu wypłaty wynagrodzenia za pracę. Nie został on także ustalony w umowach o pracę ani w informacjach o warunkach pracy. Wynagrodzenie było zwyczajowo wypłacane z dołu za miesiąc, w ostatnim dniu miesiąca. Jeśli termin wypłaty przypadał na dzień wolny od pracy - wynagrodzenie wypłacano w ostatnim dniu roboczym przed tym dniem.

Prawidłowe postępowanie

REKLAMA

Wynagrodzenie za pracę musi być wypłacane co najmniej raz w miesiącu z dołu, w stałym i ustalonym z góry terminie (art. 85 Kodeksu pracy; dalej: k.p.). Termin wypłaty wynagrodzenia musi być ustalony tak, żeby wynagrodzenie było wypłacane niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości - nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Nieustalenie terminu wypłaty wynagrodzenia w regulaminie pracy

Przykład
PRZYKŁAD

Wynagrodzenie płatne w stałej wysokości za miesiąc trzeba wypłacić najpóźniej ostatniego dnia tego miesiąca. Wynagrodzenie zmienne (np. prowizyjne) można wypłacić np. 5. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu. Pracodawca może przyjąć także korzystniejsze warunki wypłaty wynagrodzenia. Na przykład może płacić wynagrodzenie za dany miesiąc do 26. dnia danego miesiąca. Wówczas, jeśli po 26. dniu nastąpią okoliczności powodujące utratę prawa do wynagrodzenia za ten okres w całości lub części, to wypłacone z tego tytułu z góry nienależne wynagrodzenie potrąca się z wynagrodzenia za miesiąc kolejny. Jeśli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.

REKLAMA

W urzędzie gminy ustalone zwyczajowo zasady wypłacania wynagrodzenia za pracę były zgodne z ww. uregulowaniami. Nieprawidłowe było to, że termin wypłaty nie został ustalony z pracownikami na piśmie. Kodeks pracy wymaga, aby ustalony termin wynagrodzenia był stały i ustalony z góry. W pierwszej kolejności powinien być ustalony w układzie zbiorowym pracy, obowiązującym w danej jednostce (art. 104 § 11-3 k.p.). Jeśli w jednostce nie obowiązuje zakładowy układ zbiorowy pracy, to termin wypłaty wynagrodzenia musi być ustalony w regulaminie pracy (art. 1041 § 1 pkt 5 k.p.). Jest to obowiązkowy składnik treści tego regulaminu, na co wskazuje użycie wyrażenia "regulamin pracy powinien ustalać w szczególności termin, miejsce, czas i częstotliwość wypłaty wynagrodzenia".

Jeśli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, to termin wypłaty wynagrodzenia może ustalić z każdym pracownikiem indywidualnie w umowie o pracę (art. 29 § 1 k.p.). Jeśli tego nie zrobi, o terminie wypłaty wynagrodzenia musi poinformować pracownika na piśmie w informacji o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 k.p.).

W tym urzędzie gminy został ustalony regulamin pracy. Termin wypłaty wynagrodzenia powinien więc być określony w tym regulaminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Izabela Motowilczuk

magister administracji, były wieloletni inspektor kontroli finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej

Gazeta samorządu i administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA