Ciąża pracownicy a praca przy komputerze
REKLAMA
REKLAMA
Dotyczy to również pracy typowo biurowej, bowiem z chwilą powzięcia informacji o ciąży pracownicy pracodawca powinien wprowadzić niezbędne modyfikacje, związane z organizacją pracy takiej osoby. Na czym one powinny polegać?
REKLAMA
Ciąża pracownicy a praca przy komputerze
REKLAMA
Stosownie do art. 176 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej k.p.), kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią. Szczegółowym aktem prawnym, określającym wykaz powyższych prac, jest rozporządzenie Rady Ministrów z 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.
Pracownica podejmująca zatrudnienie nie ma obowiązku ujawniania faktu pozostawania w ciąży, jeżeli praca, jaką zamierza podjąć, nie jest niedozwolona z uwagi na ochronę macierzyństwa (wyrok SN z 17 kwietnia 2007 r., sygn. akt I UK 324/06). Ponadto zakaz zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia ma charakter bezwzględny. Oznacza to, że nie wolno ich powierzać nawet za zgodą pracownicy, niezależnie od tego, czy będzie to praca stała, czy dorywcza.
(…)
Maciej Ambroziewicz
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.