Uhonorowanie pomocy społecznej - wypłata nagród z okazji Dnia Pracownika Socjalnego
REKLAMA
REKLAMA
Wynagradzanie pracowników pomocy społecznej
Pracownik pomocy społecznej jest pracownikiem samorządowym. Dlatego na mocy art. 123 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej do zasady wynagradzania stosuje się ustawę z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Zgodnie z art. 123 ustawy o pomocy społecznej, prawa i obowiązki pracowników zatrudnionych w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej regulują przepisy o pracownikach samorządowych. Ustawa o pomocy społecznej nie reguluje całościowo zasad wynagradzania pracowników pomocy społecznej. Przewiduje jednak niektóre świadczenia, które nie mają swojego odpowiednika w ustawie o pracownikach samorządowych. Przykładem tu jest dodatek za przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki czy nagrody specjalne.
REKLAMA
Nagroda specjalna w zakresie pomocy społecznej
REKLAMA
Nagrody specjalne, jak wskazuje art. 121 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej, przysługują za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej. Przyznawane są one przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Obecnie jest nim Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Nagrody te wręczane są w dniu święta pracowników pomocy społecznej, który przypada 21 listopada.
Są dwa rodzaje nagród przyznawanych przez ministra: pieniężna i w formie listu gratulacyjnego. Zasady ich przyznawania szczegółowo określa rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z 7 kwietnia 2005 r. w sprawie przyznawania nagród specjalnych w zakresie pomocy społecznej. Kryteria przydzielania nagród określa § 1 ust. 1 rozporządzenia. Wskazuje on, że nagrody przyznawane są za wybitne, nowatorskie rozwiązania, zastosowane przy określonych przez ten przepis rodzajach działań.
(…)
Leszek Jaworski
REKLAMA
REKLAMA