Przenoszenie pracowników na inne stanowiska
REKLAMA
REKLAMA
Pracownika samorządowego na inne, równorzędne stanowisko można przenieść praktycznie zawsze, pod warunkiem że nie narusza to ważnego interesu pracodawcy samorządowego (ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych; dalej: ustawa o pracownikach samorządowych). Warunkiem przeniesienia samorządowca na takiej podstawie jest jego pisemna zgoda lub wniosek złożony do pracodawcy.
REKLAMA
Przenieść samorządowca zatrudnionego na podstawie umowy o pracę można zarówno na inne stanowisko urzędnicze w urzędzie, w którym pracownik jest zatrudniony, jak i do pracy u innego pracodawcy samorządowego. Oczywiście za takim przeniesieniem powinien przemawiać szczególny interes pracodawcy.
Pracownikowi samorządowemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę można również okresowo powierzyć inne obowiązki lub nawet inne stanowisko. Nie jest to jednak przeniesienie w rozumieniu przepisów ustawy o pracownikach samorządowych.
Każdemu pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych szczególnymi potrzebami pracodawcy, można też powierzyć inną pracę lub inne stanowisko (art. 42 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy). Powierzone zadania powinny jednak odpowiadać jego kwalifikacjom. Taka zmiana warunków dotychczasowej pracy nie może trwać dłużej niż 3 miesiące i nie powinna powodować obniżenia wynagrodzenia, jakie otrzymywał on do tej pory.
Magdalena Kasprzak
Podstawy prawne:
• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458)
• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 6, poz. 33)
REKLAMA
REKLAMA