Moment rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej
REKLAMA
REKLAMA
Podróż służbowa to wyjazd poza miejscowość, w której znajduje się stałe miejsce pracy. Miejscowość jest tutaj najmniejszą „podziałką” delegacyjną. Obejmuje to zarówno wyjazdy w celach służbowych w ramach danej miejscowości, jak i może mieć istotne znaczenie w odniesieniu do faktycznej podróży służbowej.
REKLAMA
Podróż służbowa rozpoczyna się po opuszczeniu przez pracownika miejscowości określonej jako miejscowość początkowa, kończy zaś wraz z przyjazdem do miejscowości wskazanej przez pracodawcę jako miejscowość zakończenia podróży. Dojazd w obrębie tej miejscowości – np. na dworzec z mieszkania pracownika – nie jest jeszcze delegacją, a co za tym idzie, nie można rozliczyć kosztów tego dojazdu na zasadzie świadczeń z tytułu podróży służbowej.
Przykład
Miejscem pracy pracownika miejskiego ośrodka pomocy społecznej (MOPS) jest konkretny adres na terenie Warszawy. Pracownik ten jednak bardzo często załatwia sprawy służbowe na terenie Warszawy. Czy należą mu się z tego tytułu świadczenia delegacyjne?
Polecamy serwis: Pracownicy
REKLAMA
Dopóki pracownik realizuje polecenia wykonania zadań służbowych na terenie Warszawy, nie jest w delegacji i nie przysługują mu świadczenia na podstawie rozporządzenia w sprawie podróży służbowych. Przede wszystkim nie może mu być przyznana za czas takich wyjazdów dieta. Świadczenia delegacyjne będą należne dopiero wówczas, gdy w celach służbowych pracownik ten opuści granice administracyjne Warszawy.
Wyjazd na znaczną nawet odległość, ale w ramach danego miasta lub obszarowo zakreślonego miejsca pracy, nie będzie stanowić delegacji. Niekiedy wyjazd nieodległy, ale do innej miejscowości, będzie delegacją.
Przykład
Pracownik OPS pracuje w Gdańsku. Pracodawca nakazał mu w ramach jednego dnia pracy wyjazd w celach służbowych do Sopotu. Czy taki wyjazd pracownika stanowi delegację? Czy pracodawca powinien wystawić w tym wypadku polecenie wyjazdu służbowego?
Mimo że odległość między miastami jest nieduża, jest to podróż służbowa. W praktyce najprawdopodobniej świadczenia delegacyjne sprowadzać się będą do kwestii przejazdowych (dojazd, przejazdy lokalne, jeśli pracownik ponosi ich koszty), gdyż dieta za czas delegacji krajowej przysługuje (połowa z pełnej kwoty diety) dopiero wówczas, gdy podróż służbowa trwa co najmniej 8 godzin.
Tym samym powinno tutaj zostać wystawione polecenie wyjazdu służbowego – w szczególności wówczas, gdy wyjazd ten będzie pociągał koszty po stronie pracownika (opłata za dojazd) i trwać będzie co najmniej 8 godzin (gdyż wówczas przysługiwać mu będzie część diety). Pisemne polecenie wyjazdu stanowi zaś powszechnie przyjętą podstawę kwalifikowania świadczeń dla pracownika jako świadczeń związanych z odbywaną podróżą służbową.
Polecamy serwis: Opieka społeczna
REKLAMA
REKLAMA