REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wychowawczy nauczyciela szkoły feryjnej po 1 stycznia 2018 r.

Urlop wychowawczy nauczyciela szkoły feryjnej po 1 stycznia 2018 r./ fot. Fotolia
Urlop wychowawczy nauczyciela szkoły feryjnej po 1 stycznia 2018 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

1 stycznia 2018 r. zmieniły się przepisy dotyczące m.in. urlopu wychowawczego nauczyciela. Co się zmieniło? Czy nauczyciel uprawniony do urlopu może wnosić o obniżenie jego wymiaru czasu pracy?

W wyniku wprowadzonych od 1 stycznia 2018 r. nowych przepisów uprawniony do urlopu wychowawczego nauczyciel szkoły feryjnej może rozpocząć pracę w obniżonym wymiarze w trakcie roku szkolnego tylko bezpośrednio po zakończeniu korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem. W innych przypadkach rozpoczęcie pracy w niższym wymiarze czasu pracy możliwe jest wyłącznie z początkiem roku szkolnego.

REKLAMA

Nauczyciel uprawniony do urlopu wychowawczego może wnosić o obniżenie jego wymiaru czasu pracy oraz odpowiednio o obniżenie wymiaru zatrudnienia. Jednak obniżenie może nastąpić wyłącznie w okresie, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego - i do wymiaru nie niższego niż 1/2 etatu. Tak stanowi nowo dodany art. 67d ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela).

Polecamy: Finansowanie zadań oświatowych (PDF)

​​​​​​​

Podstawą do obniżenia wymiaru zatrudnienia jest pisemny wniosek nauczyciela, złożony dyrektorowi szkoły na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze zatrudnienia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor jest zobligowany do uwzględnienia wniosku o obniżenie wymiaru zatrudnienia.

Wymagania dla wniosku zawiera przepis § 24 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.

Zobacz: Urlopy

We wniosku pracownik wskazuje:

  • swoje imię i nazwisko,
  • imię i nazwisko dziecka, na które mógłby być udzielony urlop wychowawczy,
  • okres, przez który zamierza wykonywać pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy,
  • wymiar czasu pracy, w którym zamierza wykonywać pracę.

Ponadto do wniosku nauczyciel powinien dołączyć:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów,
  • oświadczenie o okresie, w którym dotychczas korzystał z wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego.

W przypadku gdy wniosek został złożony bez zachowania wymaganego terminu, wówczas dyrektor szkoły obniża wymiar zatrudnienia nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku (nowo dodany art. 67d ust. 2 Karty Nauczyciela).

Do końca 2017 r. obniżenie wymiaru czasu pracy nauczyciela zatrudnionego w szkole, w której organizacji przewidziano ferie szkolne, mogło nastąpić w różnych okresach roku szkolnego. Często dezorganizowało to pracę dydaktyczną w placówce. Od 1 stycznia 2018 r. wprowadzono nowe uregulowania w tym zakresie. Zgodnie z nimi obniżenie wymiaru zatrudnienia nauczycieli szkół, w których organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, może nastąpić:

  1. bezpośrednio po zaprzestaniu korzystania przez nauczyciela lub drugiego rodzica (lub opiekuna dziecka) z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego,
  2. w innych przypadkach - z początkiem roku szkolnego.

REKLAMA

Obecnie zatem pracę w niższym wymiarze czasu pracy w trakcie roku szkolnego mogą rozpocząć tylko nauczyciele, którzy postanowią o obniżeniu wymiaru zatrudnienia bezpośrednio po zakończeniu urlopów związanych z rodzicielstwem. Natomiast w pozostałych przypadkach korzystanie z obniżonego czasu pracy nauczyciele rozpoczną z początkiem roku szkolnego.

W przypadku gdy oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, wówczas z uprawnienia do obniżenia wymiaru czasu pracy może korzystać jedno z nich (art. 67d ust. 4 Karty Nauczyciela).

Należy podkreślić, że skorzystanie z obniżenia wymiaru czasu pracy nie powoduje zmiany podstawy nawiązania stosunku pracy z nauczycielem (art. 67d ust. 5 Karty Nauczyciela).

dr Anna Ryl

ekspert w dziedzinie prawa, w szczególności prawa pracy i podatków, biegły sądowy

Podstawy prawne

  • art. 67d ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1189; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 2203)

  • § 24 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz.U. z 2015 r. poz. 2243)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

REKLAMA

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA