REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek 2022

Podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek 2022
Podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek 2022

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek 2022 - minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował po posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, że osiągnięto porozumienie. Od kiedy i o ile wzrosną wynagrodzenia medyków?

Podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek 2022 - porozumienie

Osiągnęliśmy porozumienie, które oznacza zwiększenie nakładów na system opieki zdrowotnej i wynagrodzenia – poinformował po piątkowym posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski. Jeszcze w listopadzie kolejne spotkanie tego gremium.

REKLAMA

"Cieszę się, że mogę zakomunikować, że zostało osiągnięte porozumienie i to porozumienie, które zostało przyjęte jednogłośnie zarówno przez pracodawców jak i przedstawicieli pracowników" – powiedział na konferencji prasowej szef MZ. Porozumienie, jak zaznaczył, oznacza zwiększenie nakładów na system opieki zdrowotnej i wynagrodzenia.

REKLAMA

"Szacunkowy koszt przyjętej propozycji to jest mniej więcej 6,5 mld zł. To jest ogromna kwota, która robi wrażenie, ale też oznacza bardzo realne wzrosty wynagrodzeń w przyszłym roku dla praktycznie każdego zawodu medycznego" – poinformował Niedzielski.

W spotkaniu nie uczestniczyli, mimo zaproszenia ze strony resortu, przedstawiciele komitetu protestacyjnego z "białego miasteczka". "Nasz protest trwa nadal. Nie podpisywaliśmy żadnych porozumień z @MZ_GOV_PL. Nie znamy treści uzgodnień z zespołem trójstronnym, w którym nie ma przedstawicieli naszego Komitetu. Nie ma ŻADNEGO porozumienia z protestującymi pracownikami ochrony zdrowia" – podał na Twitterze w reakcji na słowa ministra Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia.

Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman zapowiedziała, że w listopadzie odbędzie się kolejne spotkanie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. "Będziemy rozmawiali m.in. o ustawie o jakości" – poinformowała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala komentując porozumienie podkreślał, że ważne jest, aby dyrektorzy i prezesi szpitali "mieli wystarczające środki na jakościowo dobre, innowacyjne leczenie pacjentów". "Mam nadzieję, że ten krok, który dzisiaj poczyniliśmy przyczyni się właśnie do skrócenia kolejek, do tego, żeby dostęp do lekarza i POZ, i specjalisty, był coraz lepszy, bo na to mają być też przeznaczone środki w tym całym programie. Mam nadzieję, że to początek dobrej strategii dla systemu ochrony zdrowia w naszym kraju" – dodał.

Podwyżki w służbie zdrowia - od kiedy?

Minister na konferencji prasowej po posiedzeniu zespołu mówił, że podwyżka będzie realizowana w trybie, który przewiduje ustawa o wzroście minimalnego wynagrodzenia, czyli od lipca.

Podwyżki dla lekarzy 2022

"I tak od lipca lekarz będzie zarabiał o 1800 zł więcej. To minimalne wynagrodzenie zwiększy się z 6700 na 8000 zł" – poinformował Niedzielski. Zaznaczył, że do minimalnego wynagrodzenia doliczane są różne dodatki, m.in. stażowe czy za dyżury.

"To jest wynagrodzenie, które dotyczy tylko pewnej grupy, bo na ogół średnie wynagrodzenie u lekarzy jest zdecydowanie wyższe od tego poziomu. Już w tej chwili ono jest rzędu 16 tys. zł" – wskazał szef MZ.

Podwyżki dla pielęgniarek 2022

Minister mówił, że pielęgniarki z wykształceniem średnim zostały przekwalifikowane, zgodnie z wnioskiem strony społecznej, do grupy z wyższym wykształceniem.

"Od 1 lipca te osoby będą miały podwyżkę 1500 zł z poziomu 3700 zł do poziomu 5300 zł" - mówił. "Fizjoterapeuci, diagności oraz psycholodzy, wzrost ich minimalnego wynagrodzenia wyniesie 1400 zł, z poziomu 4200 zł do poziomu 5600 zł" - dodał.

Wyższe wynagrodzenia dla medyków

"Warto powiedzieć, że to, co dzisiaj uzgodniliśmy we wspólnym stanowisku, to jest tak naprawdę drugi krok wykonywany na ścieżce podwyższania wynagrodzeń sektora medycznego, bo sytuacja, z jaką mamy w tej chwili do czynienia, to jest to, że od 1 lipca zwiększyliśmy wynagrodzenia minimalne też w wyniku poprzednio uzgodnionego stanowiska" - powiedział. Jak podkreślił Niedzielski, "w lipcu z tej podwyżki skorzystało ponad 260 tys. osób zatrudnionych w sektorze medycznym, z tego 105 tys. to były pielęgniarki, 15 tys. to byli lekarze, 140 tys. to byli przedstawiciele pozostałych zawodów medycznych, m.in. ratownicy - 15 tys., czy technicy medyczni - też 15 tys.".

"W wyniku tych lipcowych ustaleń wynagrodzenia lekarzy wzrosły średnio o 700 zł, pielęgniarek o 800 zł, fizjoterapeutów o 1000 zł, ratowników również o 1000 zł, a najwyższe z nich dotyczyły diagnostów laboratoryjnych farmaceutów, psychologów, to było ponad 1200 zł" - poinformował.

"Konsekwentnie, tak jak w lipcu tego roku dokonaliśmy pierwszego ruchu, tak samo teraz uzgodniliśmy, że w lipcu przyszłego roku będziemy mieli kolejny krok, którego sumaryczny koszt/ wydatek oznacza wzrost o mniej więcej 6,5 mld zł" - dodał.

"Te podwyżki są rzeczywiście wysokie i prowadzą te wynagrodzenia w sektorze medycznym do wysokiego poziomu, bo chociażby w najniższym przedziale, jaki mamy w tabeli uzgodnionej najniższe wynagrodzenie będzie wynosiło 3,5 tys. zł, podczas gdy w całej gospodarce wynosi ono 3 tys. zł" - podsumował minister.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(21)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Brun
  2021-11-07 15:49:30
  Skandal skandal skandal. To grupa najbardziej leniwych i braku empatii. Lekarze i pielęgniarki to grupa zawodowa leniwcow byle jakości i poczucia bezkarności. Kontrole kontrolę i jeszcze raz kontrolę w szpitalach !!!!
  75
  pokażodpowiedzi (3)
 • dr Judym
  2021-11-15 13:28:21
  Krok w dobrą stronę. Jeszcze trzeba pomyśleć o wzroście wynagrodzenia administracji szpitali, oczywiście biorąc pod uwagę optymalny i niezbędny stan zatrudnienia. Bo obecnie w wielu szpitalach są duże przerosty tejże administracji.
  10
  pokażodpowiedzi (2)
 • Pielęgniarz
  2022-01-28 23:40:08
  Nikt nikomu nie broni przekwalifikowania się.3 lata studiów(zaocznych) ok.30 tys złotych trzeba wydać z domowego budżetu,czas spędzony bez rodziny.Studiuję pielęgniarstwo i proszę nie wrzucać wszystkich do jednego worka.Pacjenci na oddziałach na których odbywałem praktyki po kilku dniach znali moje imię i je pamiętali.Wszystko zależy od człowieka i jego podejścia do wykonywania swoich obowiązków. W czasie praktyk widziałem dużo rzeczy i uwierzcie nie jest wcale tak różowo. Piszecie o empatii...widziałem jak rodziny oddawały swoich bliskich na oddziały przed samymi świętami,przeważnie trafiały starsze osoby(rodzice,dziadkowie) odwodnieni itd... i nie piszcie o empatii u personelu pielęgniarskiego. Pamiętajcie,że pielęgniarka/pielęgniarz opiekują się Wami i starają się Wam pomóc w chwilach w których wasz organizm został osłabiony.Nie zdajecie sobie sprawy,że na nas ciąży wielka odpowiedzialność za Wasze zdrowie i życie.Jeśli przez pomyłkę dostaniecie nieodpowiedni lek lub złe dawkowanie i coś wam się stanie to tracimy prawo wykonywania zawodu i dostajemy zarzuty prokuratorskie.Pielęgniarki czasami pracują na kilku etatach żeby godnie zarobić odpowiednio do swoich kwalifikacji.Chciałbym aby pielęgniarka pracowała tylko na jednym etacie i godnie zarabiała,wtedy nie będzie przemęczona i wypalona,co widzicie to na oddziałach lub słyszeliście z opowieści innych ludzi.Pamiętajcie,że pielęgniarek jest coraz mniej a osób z chorobami coraz więcej.Pamiętaj o tym,że pielęgniarstwo to nie tylko praca ale także służenie bliźniemu.
  3
 • Patryk
  2021-11-07 15:45:43
  To skandal niech się wezmą za leczenie a pielęgniarki za fachowa opiekę!!!!!! Kamerą z ukrycia i będzie wszystko wiadomo.!!!!!!
  37
  pokażodpowiedzi (1)
 • gosc
  2021-11-06 08:41:05
  rząd sobie podwyższył ok. 6 tys. służba zdrowia ok. 1800 zł a emeryci ok. 100 zł, a przecież inflacja wszystkich jednakowo obejmuje, wszyscy mają jednakowe żołądki. Rząd pieniędzmi emerytów obraca, a gdzie jeszcze procent z tych ich pieniędzy
  18
  pokażodpowiedzi (1)
 • ML
  2021-11-09 21:48:14
  A dla administracji szpitali w dalszym ciągu nic, hańba!!!
  14
 • A
  2021-11-09 08:21:27
  A pozostali to co? Podwyżki minimalne albo żadne i żyć trzeba ale jak????? Akurat lekarze i pielęgniarki nie zarabiają mało z tego wynika w naszym państwie że Ci co mają to i tak daje im się jeszcze więcej a Ci co zarabiają mało nic nie dostają-chore.....
  13
  pokażodpowiedzi (2)
 • Olo
  2021-11-08 12:57:19
  niedzielski ty kłamco ty ********
  6
 • AL
  2021-11-07 23:34:30
  Idealny system wynagrodeń to ten, w którym wszyscy otrzymują identyczne podstawowe wynagrodzenie w zależności od wykształcenia: podstawowe 2500, średnie 3000, zawodowe 3500, średnie zawodowe 4000, wyższe zawodowe 4500, wyższe pełne 5000. Drugie tyle można zarobić z premii za ilość +100% i jakość -66,6% pracy. Ewentualne indywidualne dodatki rekrutacyjne i kierownicze, które będą aktualne dla zawodów z niedoborem pracownikówi kierowników.
  23
 • !!!!!
  2022-01-14 08:57:36
  s q r w y s y ń s t w o
  4
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

REKLAMA

To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

REKLAMA

Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

REKLAMA