REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mapy potrzeb zdrowotnych z zakresu lecznictwa szpitalnego na lata 2019-2021

Mapy potrzeb zdrowotnych z zakresu lecznictwa szpitalnego na lata 2019-2021./ fot. Fotolia
Mapy potrzeb zdrowotnych z zakresu lecznictwa szpitalnego na lata 2019-2021./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mapy potrzeb zdrowotnych wpływają na poprawę dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej przez wspomaganie procesów zarządczych w ochronie zdrowia. Publikujemy informację Ministerstwa Zdrowia.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Minister Zdrowia opracował kolejne mapy potrzeb zdrowotnych z zakresu lecznictwa szpitalnego na lata 2019-2021. Dokumenty stanowią drugą edycję w tym zakresie. Zawierają one najnowsze dostępne dane za 2016 r. 

REKLAMA

REKLAMA

Przy opracowaniu map korzystano ze wsparcia kilkudziesięciu ekspertów medycznych, działających w ramach stałych grup roboczych. Dodatkowo wyniki analiz zostały przedstawione blisko 500 przedstawicielom środowiska medycznego na ponad 30 panelach konsultacyjnych. Przed samym opublikowaniem materiał przesłano do konsultacji wszystkim Radom Wojewódzkim ds. Potrzeb Zdrowotnych (a więc łącznie do ponad 1500 osób) oraz konsultantom krajowym. W ramach tych konsultacji zgłoszono i rozpatrzono łącznie niemal 4500 uwag.
W dokumentach zawarto opracowania dla każdego z województw oraz zbiorcze dla Polski.

Zobacz przygotowane dokumenty: Mapy ustawowe 2018.
Mapy zostały opracowane w ramach projektu pn.: Mapy potrzeb zdrowotnych – Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Czym są mapy potrzeb zdrowotnych?

Mapy potrzeb zdrowotnych wpływają na poprawę dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej przez wspomaganie procesów zarządczych w ochronie zdrowia. Wykorzystanie tego narzędzia umożliwia podejmowanie trafniejszych decyzji, istotnych z punktu widzenia pacjenta. Mapy wspierają m.in. decyzje o:

  • przeznaczeniu środków inwestycyjnych w ochronie zdrowia,
  • zmianie organizacji udzielania świadczeń opieki zdrowotnej oraz ich finansowania ze środków publicznych, tak aby odpowiadały potrzebom zdrowotnym obywateli w poszczególnych regionach.

Rozwinięciem idei map potrzeb zdrowotnych jest Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych - elektroniczne narzędzie, które już wkrótce pozwoli na wizualizację danych i analiz zawartych w mapach potrzeb zdrowotnych. Dzięki temu korzystanie z map będzie łatwiejsze dla wszystkich użytkowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co zawierają nowe publikacje?

Treść dokumentów jest zgodna z zapisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 r. w sprawie zakresu treści map potrzeb zdrowotnych. Każda z map obejmuje więc:

  • analizę demograficzną i epidemiologiczną,
  • analizę stanu i wykorzystania zasobów, 
  • prognozę potrzeb zdrowotnych.

Wszystkie analizy odnoszą się do lecznictwa szpitalnego, w podziale na 80 typów oddziałów. 
Zobacz treść rozporządzenia: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 r. w sprawie zakresu treści map potrzeb zdrowotnych

Jak powstały mapy?

Mapy opracował Departament Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia wraz z ponad 30 ekspertami medycznymi, reprezentującymi specjalizacje zaangażowane w leczenie chorób na poszczególnych oddziałach. Wypracowane dokumenty zostały również poddane dyskusji z konsultantami krajowymi oraz wojewódzkimi na ponad 30 panelach, w których wzięło udział prawie 500 przedstawicieli środowiska.
Dokumenty te stanowią kontynuację dotychczas prowadzonych działań obejmujących opracowanie:

  1. map z zakresu onkologii i kardiologii w grudniu 2015 r.,
  2.  map dla lecznictwa szpitalnego, zgodnie z ustawą o świadczeniach, z kwietnia 2016 r.,
  3. map z zakresu 30 grup chorób, obejmujących POZ, AOS i lecznictwo zamknięte, z grudnia 2016 r. i grudnia 2017 r.

Jakie dodatkowe analizy pokazaliśmy?

Oprócz wymaganych ustawą i rozporządzeniem zakresów, pochylono się również nad innymi formami opieki:
•    stacjonarną opieką psychiatryczną i leczeniem uzależnień,
•    rehabilitacją leczniczą,
•    świadczeniami pielęgnacyjnymi i opiekuńczymi w ramach opieki długoterminowej,
•    opieką paliatywną i hospicyjną.
Są to dokumenty robocze, które mają stanowić początek dyskusji na opisywanymi obszarami. Dokładne analizy zostaną włączone do map wraz z ich aktualizacją w grudniu 2018 r.
Zobacz dokumenty: Dodatkowe analizy 

Co planujemy zrobić do końca tego roku?

W najbliższej perspektywie Ministerstwo Zdrowia planuje:

  • znowelizować rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie zakresu treści map potrzeb zdrowotnych, co pozwoli wykorzystać wiedzę i doświadczenia płynące z publikacji dotychczasowych dokumentów w IV kwartale 2018 r.,
  • udostępnić platformę elektroniczną (Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych) prezentującą cyfrowo wszystkie analizy z map w III kwartale 2018 r.; 
  • zaktualizować dane we wszystkich mapach potrzeb zdrowotnych w ujęciu chorobowym do końca 2018 r.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA