REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownicy szpitali będą mieć wolną Wigilię 2018 r.?

Czy pracownicy szpitali będą mieć wolną Wigilię 2018 r.?
Czy pracownicy szpitali będą mieć wolną Wigilię 2018 r.?

REKLAMA

REKLAMA

Wolną Wigilię mają pracownicy niektórych firm prywatnych, administracji rządowej, jak również sądów. Pracownicy szpitali są grupą zawodową wyjątkową. Niezależnie czy jest święto, czy nie, pracować (choćby w systemie dyżurowym) muszą.

Polecamy: Jak wypowiadać umowy o pracę. Procedura i wzory dokumentów

REKLAMA

Przypomnieć należy, że pracownicy szpitali musieli pracować 12 listopada 2018 r. Czy w zamian za to będą mieć wolne w Wigilię?

Wigilia zgodnie z przepisami jest dniem pracującym. Coraz częściej w sektorze prywatnym oraz publicznym 24 grudnia jest wolny. Często pracownicy w Wigilię mają skrócony czas pracy.

O tym, czy pracownicy będą mieć wolne, czy też będą pracować krócej decyduje pracodawca.

REKLAMA

Pracownicy administracji rządowej wiedzą już, że 24 grudnia 2018 r. do pracy nie przychodzą. Pracownikom, o których mowa w zdaniu poprzednim dzień wolny przysługuje na podstawie Zarządzenia nr 17 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wigilię odpracują 15 grudnia 2018 r. (sobota).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pod znakiem zapytania stoją nadal pracownicy samorządowi. O wolnym lub skróconym dniu pracy 24 grudnia 2018 r. decyduje w ich przypadku wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, marszałek województwa, jak również kierownicy jednostek organizacyjnych.

Zobacz: Kadry i płace

Wolnym dniem od pracy mogą się cieszyć pracownicy sądów. Zarządzenie w sprawie: ustalenia dnia 24 grudnia 2018 r. dniem wolnym od pracy wydali m.in. Prezes i Dyrektor Sądu Okręgowego w Gdańsku, Sądu Okręgowego w Gliwicach, czy też Sądu Rejonowego w Lwówku Śląskim. W większości sądów 24 grudnia 2018 r. odpracowany zostanie 8 grudnia 2018 r. (sobota).

A co z pracownikami szpitali?

Przypomnieć należy, że pracownicy szpitali pracowali 12 listopada 2018 r. W dniu 7 listopada 2018 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy, o której mowa w zdaniu poprzednim świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczenia opieki zdrowotnej w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej udzielane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.1)), które mają być udzielone w dniu 12 listopada 2018 r. w godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, są udzielane w dniu 12 listopada 2018 r. według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia.

W związku z tym Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy apelowało, aby w zamian za pracujący 12 listopada 2018 r. pracującym zagwarantować wolną Wigilię. W mediach społecznościowych Porozumienie Rezydentów OZZL zamieściło następujący wpis: Przedszkola i szkoły będą zamknięte, a rodzice- lekarze w pracy... Jeżeli sąsiadka, babcia, czy ciocia nie mogą zaopiekować się w tym dniu Twoją pociechą, to pozostaje mu czekanie na przed gabinetem lub w pokoju lekarskim.

Czy lekarze pracujący 12 listopada 2018 r. będą mieć wolną Wigilią? Na to pytanie nadal odpowiedzi nie znamy. Najprawdopodobniej pracownicy szpitali, przychodni będą mogli odebrać jeden dzień za 12 listopada 2018 r., nie wszyscy będą mogli go jednak odebrać w Wigilię Bożego Narodzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

REKLAMA

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

REKLAMA