20 dni płatnego 100 proc. zwolnienia od pracy; urlop na godziny; 8 dni urlopu na żądanie. Nowelizacja z podpisem prezydenta
REKLAMA
REKLAMA
- 20 dni płatnego 100 proc. zwolnienia od pracy
- 8 dni urlopu na żądanie
- Urlop na godziny
- Inne zmiany pracownicze
W czwartek, 3 października prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadza szereg rozwiązań mających na celu pomoc osobom poszkodowanym przez powódź. Ustawa wprowadza m.in. także szereg udogodnień pracowniczych dla pracowników zamieszkałych na terenie obszaru dotkniętego powodzią, który został wymieniony w wykazie. Udogodnienia te obowiązują w okresie wskazanym w ustawie.
REKLAMA
20 dni płatnego 100 proc. zwolnienia od pracy
Pracownikowi, który został poszkodowany, przysługuje w okresie określonym przez ustawodawcę zwolnienie od pracy w wymiarze do 20 dni w celu usuwania skutków powodzi w odniesieniu bezpośrednio do swojego mienia lub mienia osoby spokrewnionej lub niespokrewnionej pozostającej z nim w faktycznym związku, wspólnie zamieszkującej i gospodarującej. Projekt zakłada, że w okresie tego zwolnienia, pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia obliczonego wg. zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego. Pracodawca, w razie uzasadnionych okoliczności, będzie mógł wydłużyć okres, za który wypłacana będzie odpowiednia część minimalnego wynagrodzenia za pracę w przypadku usprawiedliwionej nieobecności, tj. gdy występuje faktyczna niemożność świadczenia pracy w związku z powodzią.
8 dni urlopu na żądanie
Nowelizacja wprowadza dodatkowe cztery dni urlopu na żądanie. Oznacza to, że pracodawca będzie obowiązany do udzielenia na żądanie pracownika mieszkającego na terenie gminy dotkniętej przez powódź, która została uwzględniona w wykazie, w okresie wskazanym w przepisach nie czterech, a ośmiu dni urlopu na żądanie.
Urlop na godziny
W nowelizacji została także uwzględniona możliwość wzięcia przez pracownika urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym. Będą mogli z niego skorzystać mieszkańcy dotkniętych przez powódź gmin, które zostały uwzględnione w wykazie. Urlop taki może być udzielony w wymiarze nie wyższym niż pięć dni.
Inne zmiany pracownicze
Pracownicy dodatkowo otrzymają prawo do złożenia wniosku w postaci papierowej lub elektronicznej o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Ponadto, nie będą mogli być zatrudniani w godzinach nadliczbowych oraz delegowani poza stałe miejsce pracy bez jego zgody wyrażonej w postaci papierowej lub elektroniczne. Dodatkowo zawieszone zostaną obowiązki w zakresie wykonywania badań okresowych, a szkolenia wstępne w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy będzie można przeprowadzić w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Nowelizacja zawiesza także terminy na wniesienie odwołania do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę oraz wydłużony zostanie okres przedawnienia roszczenia ze stosunku pracy.
W Dzienniku Ustaw opublikowano tzw. specustawę powodziową. Przepisy zawarte w nowelizacji wejdą w życie w sobotę, 5 października.
Ustawa z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.