Zmiana wynagrodzenia głównego księgowego
REKLAMA
REKLAMA
Chociaż przed zmianą rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego główny księgowy zakładu budżetowego mógł otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 3290 zł i dodatek funkcyjny w wysokości 1280 zł, faktycznie był wynagradzany dużo niżej. Zmiana przepisów spowodowała nowy sposób ustalania tych składników wynagrodzenia, ale że w naszej jednostce mamy niskie wartości punktu w złotych oraz najniższego wynagrodzenia zasadniczego, główny księgowy nie tylko nie zyskał, ale powinien otrzymywać jeszcze niższe wynagrodzenie zasadnicze i wyższy dodatek funkcyjny. W związku z tym mamy wątpliwości:
REKLAMA
• czy pracodawca ma obowiązek lub prawo dokonać obniżenia płacy zasadniczej, jeśli z umowy o pracę wynika kwota wyższa (umowa jest dokumentem wiążącym)?
• jeśli podwyższeniu ulegnie wartość punktu w złotych lub wartość najniższego wynagrodzenia zasadniczego, to od jakiej daty będzie można cokolwiek z tą płacą zrobić, by ją podwyższyć?
Odpowiedź: Nie, pracodawca nie obniża wynagrodzenia zasadniczego.
To od kiedy:
1) wartość jednego punktu w złotych zostanie zmieniona ustala pracodawca w porozumieniu odpowiednio z radą gminy, radą powiatu lub sejmikiem województwa lub
2) najniższe wynagrodzenie zostaje zmienione określa odpowiednio rada gminy, rada powiatu bądź sejmik województwa.
Uzasadnienie: Dotychczasowy poziom wynagrodzenia zasadniczego, podobnie jak dodatku funkcyjnego, gwarantują przepisy przejściowe, tj.:
• § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 22 kwietnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego,
• § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 22 kwietnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich.
REKLAMA
Pierwszy z wymienionych aktów prawnych zlikwidował maksymalne progi kwotowe wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego głównych księgowych, jakie obowiązywały do czasu wejścia w życie zmian i które pozwalały określać te składniki na niższym poziomie niż maksymalny. Wprowadziły w to miejsce zasadę, by ich:
• miesięczne wynagrodzenie zasadnicze obliczać jako sumę najniższego wynagrodzenia zasadniczego, iloczynu liczby punktów, ustalonych dla poszczególnych kategorii w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (dalej: rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego) oraz wartości jednego punktu w złotych,
• dodatek funkcyjny obliczać jako procent najniższego wynagrodzenia zasadniczego.
Gdyby zatem wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny, obliczone zgodnie z tymi zasadami, były niższe od dotychczasowego, pracodawca pozostawia je na dotychczasowym poziomie.
Na marginesie warto zaznaczyć, że wszelkie zmiany na niekorzyść pracownika, wymagają wypowiedzenia zmieniającego. Również wtedy, gdy podstawą zmian jest akt prawny (wyrok SN z 24 lipca 2006 r., sygn. akt I PK 253/05, OSNP 2007/15-16/213).
Wartość jednego punktu w złotych ustala pracodawca w porozumieniu odpowiednio z radą gminy, radą powiatu lub sejmikiem województwa, stosownie do swoich możliwości finansowych. Tak stanowi § 3 ust. 4 rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego. Najniższe wynagrodzenie określa natomiast odpowiednio rada gminy, rada powiatu lub sejmik województwa (§ 2 wymienionego rozporządzenia). A zatem to oni decydują, od kiedy wartość jednego punktu w złotych lub najniższe wynagrodzenie zostaną zmienione. Ustalenie tej daty będzie obligować poszczególnych pracodawców do przeliczenia od tego dnia wynagrodzeń.
Bożena Styczyńska
Podstawy prawne:
• Rozporządzenie Rady Ministrów z 22 kwietnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. nr 73, poz. 430)
• Rozporządzenie Rady Ministrów z 22 kwietnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz.U. nr 73, poz. 431)
• Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 146, poz. 1222; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 73, poz. 430)
REKLAMA
REKLAMA