REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana wynagrodzenia głównego księgowego

Bożena Styczyńska

REKLAMA

REKLAMA


Chociaż przed zmianą rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego główny księgowy zakładu budżetowego mógł otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 3290 zł i dodatek funkcyjny w wysokości 1280 zł, faktycznie był wynagradzany dużo niżej. Zmiana przepisów spowodowała nowy sposób ustalania tych składników wynagrodzenia, ale że w naszej jednostce mamy niskie wartości punktu w złotych oraz najniższego wynagrodzenia zasadniczego, główny księgowy nie tylko nie zyskał, ale powinien otrzymywać jeszcze niższe wynagrodzenie zasadnicze i wyższy dodatek funkcyjny. W związku z tym mamy wątpliwości:

REKLAMA

REKLAMA

 

• czy pracodawca ma obowiązek lub prawo dokonać obniżenia płacy zasadniczej, jeśli z umowy o pracę wynika kwota wyższa (umowa jest dokumentem wiążącym)?

jeśli podwyższeniu ulegnie wartość punktu w złotych lub wartość najniższego wynagrodzenia zasadniczego, to od jakiej daty będzie można cokolwiek z tą płacą zrobić, by ją podwyższyć?

REKLAMA

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedź: Nie, pracodawca nie obniża wynagrodzenia zasadniczego.

To od kiedy:

1) wartość jednego punktu w złotych zostanie zmieniona ustala pracodawca w porozumieniu odpowiednio z radą gminy, radą powiatu lub sejmikiem województwa lub

2) najniższe wynagrodzenie zostaje zmienione określa odpowiednio rada gminy, rada powiatu bądź sejmik województwa.

Uzasadnienie: Dotychczasowy poziom wynagrodzenia zasadniczego, podobnie jak dodatku funkcyjnego, gwarantują przepisy przejściowe, tj.:

• § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 22 kwietnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego,

• § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 22 kwietnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich.

Pierwszy z wymienionych aktów prawnych zlikwidował maksymalne progi kwotowe wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego głównych księgowych, jakie obowiązywały do czasu wejścia w życie zmian i które pozwalały określać te składniki na niższym poziomie niż maksymalny. Wprowadziły w to miejsce zasadę, by ich:

• miesięczne wynagrodzenie zasadnicze obliczać jako sumę najniższego wynagrodzenia zasadniczego, iloczynu liczby punktów, ustalonych dla poszczególnych kategorii w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (dalej: rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego) oraz wartości jednego punktu w złotych,

• dodatek funkcyjny obliczać jako procent najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

Gdyby zatem wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny, obliczone zgodnie z tymi zasadami, były niższe od dotychczasowego, pracodawca pozostawia je na dotychczasowym poziomie.

Na marginesie warto zaznaczyć, że wszelkie zmiany na niekorzyść pracownika, wymagają wypowiedzenia zmieniającego. Również wtedy, gdy podstawą zmian jest akt prawny (wyrok SN z 24 lipca 2006 r., sygn. akt I PK 253/05, OSNP 2007/15-16/213).

Wartość jednego punktu w złotych ustala pracodawca w porozumieniu odpowiednio z radą gminy, radą powiatu lub sejmikiem województwa, stosownie do swoich możliwości finansowych. Tak stanowi § 3 ust. 4 rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego. Najniższe wynagrodzenie określa natomiast odpowiednio rada gminy, rada powiatu lub sejmik województwa (§ 2 wymienionego rozporządzenia). A zatem to oni decydują, od kiedy wartość jednego punktu w złotych lub najniższe wynagrodzenie zostaną zmienione. Ustalenie tej daty będzie obligować poszczególnych pracodawców do przeliczenia od tego dnia wynagrodzeń.

Bożena Styczyńska

Podstawy prawne:

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 22 kwietnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. nr 73, poz. 430)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 22 kwietnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz.U. nr 73, poz. 431)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 146, poz. 1222; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 73, poz. 430)

 

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Przejrzystość wynagrodzeń w rekrutacji. Jakie informacje powinien przekazać pracodawca?

Od 24 grudnia 2025 r. ustawodawca wprowadził do Kodeksu pracy obowiązek informowania kandydatów o wynagrodzeniu już na etapie publikacji oferty. Nowelizacja ma na celu eliminację dyskryminacji płacowej.

Remont pomieszczeń piwnicznych w DPS. Jaka stawka VAT?

Pomieszczenia piwniczne po remoncie mają spełniać rolę tymczasowego schronienia dla mieszkańców domu pomocy społecznej (DPS) w razie zagrożenia. Jaką stawkę VAT należy zastosować?

Wypłata kieszonkowego dla wychowanków – jaki paragraf nowej klasyfikacji budżetowej

W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć świadczenie wypłaty kieszonkowego wypłacane wychowankom? Do tej pory świadczenie to jest wypłacane z § 311 „Świadczenia społeczne”.

Ile zarobią lekarze i pielęgniarki od lipca 2026? Znamy nowe stawki minimalne

Od 1 lipca 2026 roku minimalne wynagrodzenie lekarza specjalisty wyniesie 12 910,16 zł brutto, a lekarza bez specjalizacji 10 595,24 zł. Rekomendacje dotyczące zabezpieczenia finansowania wzrostu płac prezes AOTMiT ma przedstawić do 9 czerwca.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą w 2026 r. Dla jakiej grupy pracowników przysługują?

Wczasy pod gruszą przysługują pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, których pracodawca utworzył Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Warunkiem otrzymania świadczenia jest wykorzystanie co najmniej 10 kolejnych dni urlopu wypoczynkowego oraz złożenie wniosku wraz z oświadczeniem o sytuacji materialnej. Osoby pracujące na umowie zlecenie, o dzieło lub prowadzące własną działalność gospodarczą co do zasady nie są uprawnione do tego świadczenia.

Obowiązki księgowego na podstawie umowy zlecenia - czy możliwe? [Przykład]

Czy w księgowości jednostki budżetowej można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz wykonywania innych obowiązków z zakresu gospodarki finansowej?

Jak klasyfikować koszty kaucji za butelki zwrotne? Wyjaśnienia RIO

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku udzieliła odpowiedzi na pytanie dotyczące klasyfikacji budżetowej wydatków budżetu gminy dotyczących kaucji za opakowania zwrotne widniejącej na fakturach związanych z zakupem napojów.

Rekrutacja w jednostce budżetowej a przepisy o neutralności płciowej

Przepisy dotyczące neutralności pod względem płci w ogłoszeniach o naborze mogą być trudne do stosowania w jednostkach budżetowych. Z czego to wynika?

REKLAMA

Czajniki elektryczne znowu powędrują do szafek? Trzeba będzie raportować zużycie energii. Cel: spadek zużycia o 1,9 proc.

W jaki sposób jednostki budżetowe osiągną spadek zużycia energii elektrycznej? Odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie znamy. To co wiadomo na pewno to, że taki cel osiągnąć trzeba będzie, bo wymaga tego od Polski dyrektywa unijna. Czy czajniki elektryczne znów powędrują do szafek, a telefony trzeba będzie ładować w domach?

Osoby z niepełnosprawnościami nie zostaną zwolnione z tych opłat. Jasne stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Czy wszystkie osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów należy zwolnić z obowiązku ponoszenia opłat lokalnych zasilających budżet samorządów? Zdania na ten temat są podzielone. Wiemy co na ten temat sądzi Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA