Jak obliczyć dodatek funkcyjny dla skarbnika gminy
REKLAMA
Można przypuszczać, że dodatek funkcyjny został obliczony właściwie. Zarówno obecnie obowiązujące przepisy dotyczące wynagradzania skarbników gmin, jak i poprzednie, określają jedynie maksymalny poziom tego dodatku. Jest to 160% najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Taki pułap został zapisany przy stawce 7 w załączniku nr 2 do rozporządzenia z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (dalej: rozporządzenie). Przy czym do wyliczenia bierze się najniższe wynagrodzenie zasadnicze w I kategorii zaszeregowania, wskazane w załączniku nr 1 do rozporządzenia (§ 2 pkt 2 rozporządzenia).
REKLAMA
Jak prawidłowo prowadzić ewidencję czasu pracy>>
Stawka 7 jest natomiast maksymalną wartością tego dodatku dla skarbnika gminy liczącej do 15 tys. mieszkańców (załącznik nr 3 do rozporządzenia, III Tabela – stanowiska w urzędach gmin, miast (miast na prawach powiatu), w starostwach powiatowych, w urzędach marszałkowskich, w których stosunek pracy nawiązano na podstawie powołania, pkt 5). Stąd skarbnik takiej gminy może otrzymać dodatek funkcyjny nie wyższy niż 1760 zł (1100 zł × 160%). Nie znaczy to jednak, że tyle właśnie dostanie lub że wysokość jego dodatku musi się kształtować w przedziale 141–160%, czyli między 6 a 7 stawką. Przepisy określają bowiem górne granice dodatku funkcyjnego dla poszczególnych stawek, ale nie określają, że dla konkretnej osoby musi być on ustalony w widełkach między najwyższą wartością z poprzedniej stawki a najwyższą z przypisanej do stanowiska. Nie ma w nich zapisu „od 141 do 160”, lecz wyłącznie „do 160”. To powoduje, że może on być określony w dowolnej wysokości, byleby nie przekraczał maksymalnego limitu (tu: stawki 7). Dlatego jego poziom może wynosić 124% najniższego wynagrodzenia zasadniczego.
Jak zarządzać swoim miejscem pracy>>
Podstawy prawne
• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458)
• Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398)
REKLAMA
REKLAMA