Specjalne dodatki motywacyjne dla pracowników budżetówki
REKLAMA
REKLAMA
Specjalne dodatki motywacyjne dla pracowników budżetówki
Sejm uchwalił 1 października 2021 r. ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021, która przewiduje m.in. specjalne dodatki motywacyjne dla pracowników sfery budżetowej. Dodatki te będą miały charakter uznaniowy i będą przyznawane w szczególności za duże zaangażowanie w pracę, efektywną realizację zadań oraz wysoką jakość wykonywanej pracy.
REKLAMA
Specjalny dodatek motywacyjny 2021 - dla kogo?
REKLAMA
Dodatek będę mogły otrzymać m.in. osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe, członkowie korpusu służby cywilnej, etatowi członkowie samorządowych kolegiów odwoławczych i kolegiów regionalnych izb obrachunkowych, pracownicy Rządowego Centrum Legislacji, eksperci, asesorzy i aplikanci eksperccy Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, członkowie służby zagranicznej niebędący członkami korpusu służby cywilnej, członkowie Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych, żołnierze zawodowi i funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej.
Dodatkowe środki będą mogli również otrzymać pracownicy zatrudnieni w urzędach organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa oraz sądach i trybunałach, o których mowa w art. 139 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, z wyłączeniem sędziów i asesorów sądowych, referendarzy sądowych, prokuratorów, członków Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego niebędących sędziami oraz członków Biura Orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego niebędących sędziami, posłów i senatorów.
Podmioty dysponujące dodatkowym funduszem motywacyjnym będą przedstawiały propozycję sposobu i kryteriów przyznawania specjalnych dodatków motywacyjnych zakładowej organizacji związkowej w celu wyrażenia przez nie opinii. Termin na przedstawienie opinii będzie nie dłuższy niż 10 dni. Nieprzedstawienie opinii w tym terminie będzie uważane za rezygnację z prawa jej wyrażenia.
Środki przeznaczone na specjalne dodatki motywacyjne, które nie zostaną wykorzystane w 2021 r., będą stanowiły wydatki niewygasające w roku budżetowym 2021 r. i będą mogły być wydatkowane do 30 listopada 2022 r. Szczegółowy podział niewykorzystanych środków na dysponentów ze wskazaniem kwot i pełnej szczegółowości klasyfikacji budżetowej będzie zamieszczony w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wydatków budżetu państwa, które nie wygasają z upływem roku budżetowego.
Redakcja RB
REKLAMA
REKLAMA