REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RIO: pracownik samorządowy nie może otrzymać nagrody z okazji Dnia Samorządowca

Czy pracownik samorządowy może otrzymać nagrodę z okazji Dnia Samorządowca?
Czy pracownik samorządowy może otrzymać nagrodę z okazji Dnia Samorządowca?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikom urzędu gminy przyznano i wypłacono nagrody okolicznościowe z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Samorządowca. Zdaniem RIO w Warszawie nie było ku temu podstaw prawnych.

Nagroda za szczególne osiągnięcia zawodowe pracownika samorządowego

Regionalna Izba Obrachunkowa zaleciła władzom gminy, by przyznawanie nagród pracownikom samorządowym, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o pracownikach, opierać na kryterium wskazanym w art. 36 ust. 6 tej ustawy, jakim są szczególne osiągnięcia zawodowe danego pracownika. W ocenie RIO należy mieć bowiem na uwadze zasadę legalnego dokonywania wydatków publicznych wyrażoną w art. 44 ust. 2 ustawy o finansach publicznych.

REKLAMA

Art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o pracownikach samorządowych dotyczy pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z art. 36 ust. 6 pracownikom samorządowym zatrudnionym na podstawie powołania (m.in. skarbnik i zastępca wójta) oraz umowy o pracę za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej można przyznać nagrodę.

Nagroda okolicznościowa a zapisy regulaminu

Także RIO w Krakowie uznała za nieprawidłowe przyznawanie przez gminę nagród z okazji Dnia Pracownika Samorządowego oraz z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Kluczowa w tej sprawie okazała się treść regulaminu wynagradzania.

Zastrzeżenia Regionalnej Izby Obrachunkowej wzbudziły zapisy regulaminu wynagradzania pracowników jednego z urzędów gminy w woj. małopolskim. Chodzi o regulacje dopuszczające przyznanie tzw. nagrody świątecznej z okazji Dnia Pracownika Samorządowego w maju oraz Świąt Bożego Narodzenia w grudniu.

„Powyższe dni (święta) mogą stanowić ewentualnie termin wypłaty nagród, do określenia którego pracodawca jest upoważniony w oparciu o przepis art. 39 ust. 2 pkt 1 ustawy (o pracownikach samorządowych), natomiast nieprawidłowe jest ich wskazywanie jako uzasadnienie nagrody, gdyż nie są one związane ze szczególnymi osiągnięciami w pracy zawodowej” – podkreśliła RIO.

Jak zauważyła Izba, na podstawie zapisów regulaminu, pracownikom urzędu gminy przyznano i wypłacono nagrody pieniężne „z okazji Dnia Pracownika Samorządowego" oraz „z okazji Świąt Bożego Narodzenia", bez prawidłowego uzasadnienia (opisu przesłanki) przyznania nagród.

RIO odstąpiła jednak od wydania wniosku pokontrolnego w odniesieniu do tej nieprawidłowości. Gmina przyjęła bowiem nowy Regulamin wynagradzania pracowników urzędu, gdzie wprowadzono nagrodę „uznaniową" za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, która może być przyznawana raz na pół roku. Miesiące maj (Dzień Pracownika Samorządowego) oraz grudzień wskazane są tam wskazane wyłącznie jako termin przyznawania nagrody uznaniowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Inforlex: Czy komisja rady gminy może kontrolować spółki komunalne

  Kwestia upoważnienia rady i jej komisji do sprawowania kontroli nad gminnymi spółkami komunalnymi budzi wiele kontrowersji. To za sprawą braku jednolitej linii orzeczniczej. 

  Inforlex: Jak wnieść skargę na decyzję SKO?

  Rozpoznanie przez samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) odwołania od decyzji organu gminy co do zasady kończy postępowanie podatkowe. Jednak decyzja wydana przez SKO może zostać zaskarżona do sądu administracyjnego.

  Inforlex: Jak ustalić opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej?

  Ustalenie opłaty w decyzji administracyjnej obejmuje obowiązek organu nie tylko do określenia ogólnej kwoty opłaty miesięcznej, lecz także osoby lub osób zobowiązanych do jej uiszczania.

  Czy szkoła musi naliczać odpisy na ZFŚS za emerytów?

  Szkoła otrzymała od organu prowadzącego nakaz maksymalnego ograniczenia wydatków. Czy szkoła może zrezygnować z naliczania i przekazywania odpisów na ZFŚS za emerytów i rencistów?

  REKLAMA

  e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

  Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

  e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

  Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

  Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

  Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

  Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

  Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

  REKLAMA

  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  REKLAMA