REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RIO: pracownik samorządowy nie może otrzymać nagrody z okazji Dnia Samorządowca

Czy pracownik samorządowy może otrzymać nagrodę z okazji Dnia Samorządowca?
Czy pracownik samorządowy może otrzymać nagrodę z okazji Dnia Samorządowca?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikom urzędu gminy przyznano i wypłacono nagrody okolicznościowe z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Samorządowca. Zdaniem RIO w Warszawie nie było ku temu podstaw prawnych.

Nagroda za szczególne osiągnięcia zawodowe pracownika samorządowego

Regionalna Izba Obrachunkowa zaleciła władzom gminy, by przyznawanie nagród pracownikom samorządowym, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o pracownikach, opierać na kryterium wskazanym w art. 36 ust. 6 tej ustawy, jakim są szczególne osiągnięcia zawodowe danego pracownika. W ocenie RIO należy mieć bowiem na uwadze zasadę legalnego dokonywania wydatków publicznych wyrażoną w art. 44 ust. 2 ustawy o finansach publicznych.

REKLAMA

Art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o pracownikach samorządowych dotyczy pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z art. 36 ust. 6 pracownikom samorządowym zatrudnionym na podstawie powołania (m.in. skarbnik i zastępca wójta) oraz umowy o pracę za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej można przyznać nagrodę.

Nagroda okolicznościowa a zapisy regulaminu

Także RIO w Krakowie uznała za nieprawidłowe przyznawanie przez gminę nagród z okazji Dnia Pracownika Samorządowego oraz z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Kluczowa w tej sprawie okazała się treść regulaminu wynagradzania.

Zastrzeżenia Regionalnej Izby Obrachunkowej wzbudziły zapisy regulaminu wynagradzania pracowników jednego z urzędów gminy w woj. małopolskim. Chodzi o regulacje dopuszczające przyznanie tzw. nagrody świątecznej z okazji Dnia Pracownika Samorządowego w maju oraz Świąt Bożego Narodzenia w grudniu.

„Powyższe dni (święta) mogą stanowić ewentualnie termin wypłaty nagród, do określenia którego pracodawca jest upoważniony w oparciu o przepis art. 39 ust. 2 pkt 1 ustawy (o pracownikach samorządowych), natomiast nieprawidłowe jest ich wskazywanie jako uzasadnienie nagrody, gdyż nie są one związane ze szczególnymi osiągnięciami w pracy zawodowej” – podkreśliła RIO.

Jak zauważyła Izba, na podstawie zapisów regulaminu, pracownikom urzędu gminy przyznano i wypłacono nagrody pieniężne „z okazji Dnia Pracownika Samorządowego" oraz „z okazji Świąt Bożego Narodzenia", bez prawidłowego uzasadnienia (opisu przesłanki) przyznania nagród.

RIO odstąpiła jednak od wydania wniosku pokontrolnego w odniesieniu do tej nieprawidłowości. Gmina przyjęła bowiem nowy Regulamin wynagradzania pracowników urzędu, gdzie wprowadzono nagrodę „uznaniową" za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, która może być przyznawana raz na pół roku. Miesiące maj (Dzień Pracownika Samorządowego) oraz grudzień wskazane są tam wskazane wyłącznie jako termin przyznawania nagrody uznaniowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

REKLAMA

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

REKLAMA

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA