REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

RIO: pracownik samorządowy nie może otrzymać nagrody z okazji Dnia Samorządowca

Czy pracownik samorządowy może otrzymać nagrodę z okazji Dnia Samorządowca?
Czy pracownik samorządowy może otrzymać nagrodę z okazji Dnia Samorządowca?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikom urzędu gminy przyznano i wypłacono nagrody okolicznościowe z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Samorządowca. Zdaniem RIO w Warszawie nie było ku temu podstaw prawnych.

Nagroda za szczególne osiągnięcia zawodowe pracownika samorządowego

Regionalna Izba Obrachunkowa zaleciła władzom gminy, by przyznawanie nagród pracownikom samorządowym, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o pracownikach, opierać na kryterium wskazanym w art. 36 ust. 6 tej ustawy, jakim są szczególne osiągnięcia zawodowe danego pracownika. W ocenie RIO należy mieć bowiem na uwadze zasadę legalnego dokonywania wydatków publicznych wyrażoną w art. 44 ust. 2 ustawy o finansach publicznych.

REKLAMA

Art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o pracownikach samorządowych dotyczy pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z art. 36 ust. 6 pracownikom samorządowym zatrudnionym na podstawie powołania (m.in. skarbnik i zastępca wójta) oraz umowy o pracę za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej można przyznać nagrodę.

Nagroda okolicznościowa a zapisy regulaminu

Także RIO w Krakowie uznała za nieprawidłowe przyznawanie przez gminę nagród z okazji Dnia Pracownika Samorządowego oraz z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Kluczowa w tej sprawie okazała się treść regulaminu wynagradzania.

Zastrzeżenia Regionalnej Izby Obrachunkowej wzbudziły zapisy regulaminu wynagradzania pracowników jednego z urzędów gminy w woj. małopolskim. Chodzi o regulacje dopuszczające przyznanie tzw. nagrody świątecznej z okazji Dnia Pracownika Samorządowego w maju oraz Świąt Bożego Narodzenia w grudniu.

„Powyższe dni (święta) mogą stanowić ewentualnie termin wypłaty nagród, do określenia którego pracodawca jest upoważniony w oparciu o przepis art. 39 ust. 2 pkt 1 ustawy (o pracownikach samorządowych), natomiast nieprawidłowe jest ich wskazywanie jako uzasadnienie nagrody, gdyż nie są one związane ze szczególnymi osiągnięciami w pracy zawodowej” – podkreśliła RIO.

Jak zauważyła Izba, na podstawie zapisów regulaminu, pracownikom urzędu gminy przyznano i wypłacono nagrody pieniężne „z okazji Dnia Pracownika Samorządowego" oraz „z okazji Świąt Bożego Narodzenia", bez prawidłowego uzasadnienia (opisu przesłanki) przyznania nagród.

RIO odstąpiła jednak od wydania wniosku pokontrolnego w odniesieniu do tej nieprawidłowości. Gmina przyjęła bowiem nowy Regulamin wynagradzania pracowników urzędu, gdzie wprowadzono nagrodę „uznaniową" za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, która może być przyznawana raz na pół roku. Miesiące maj (Dzień Pracownika Samorządowego) oraz grudzień wskazane są tam wskazane wyłącznie jako termin przyznawania nagrody uznaniowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA