Stypendium szkolne a kryterium dochodowe
REKLAMA
REKLAMA
Jaki dochód do stypendium szkolnego?
PROBLEM
REKLAMA
Czy rozpatrując wniosek o przyznanie stypendium szkolnego w zakresie dochodu uprawniającego do tego świadczenia należałoby jeszcze raz odjąć dodatkowo koszty uzyskania przychodu, jeżeli w zaświadczeniu wydanym przez pracodawcę o dochodzie netto koszty te zostały odjęte już przez zakład pracy?
RADA
Pytanie dotyczy kosztów uzyskania przychodów w zakresie wynagrodzenia za pracę pracownika etatowego w odniesieniu przyznanie stypendium szkolnego. Pracodawca zatrudniający pracownika wydał w tym celu zaświadczenie o dochodzie netto czyli po potrąceniu pracowniczych kosztów uzyskania przychodów i prawdopodobnie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Zaświadczenie stanowi więc potwierdzenie otrzymywania przez pracownika tzw. dochodu „ na rękę”, a więc wypłacanego miesięcznie do dyspozycji pracownika. Przyznanie stypendium szkolnego uzależnione jest od spełnienia tzw. kryterium dochodowego.
UZASADNIENIE
REKLAMA
Zgodnie z art. 90d u ustawy o systemie oświaty stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Stypendium szkolne może być udzielane uczniom w formie: 1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą; 2) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.
Stypendium szkolne może być także udzielone w formie świadczenia pieniężnego, jeżeli organ przyznający stypendium uzna, że udzielenie stypendium w formach, wskazanych powyżej, nie jest możliwe.
Stypendium szkolne może być udzielone w jednej lub kilku formach jednocześnie. Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej .
Wskazana miesięczna wysokość dochodu, , jest ustalana na zasadach określonych w art. 8 ust. 3-13 ustawy, o której mowa w ust. 7, z tym że do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej, o których mowa w art. 90c ust. 2 i 3 tej ustawy.
Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pomniejszoną o:
1) miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych i koszty uzyskania przychodu;
2) składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
3) kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
Do dochodu nie wlicza się:
1) jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego;
2) zasiłku celowego;
3) pomocy materialnej mającej charakter socjalny albo motywacyjny, przyznawanej na podstawie przepisów o systemie oświaty;
4) wartości świadczenia w naturze, itd.
Inne zasady ustalania dotyczą osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, o czym stanowią wskazane przepisy.
Stypendium szkolne nie może być niższe miesięcznie niż 80% kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i nie może przekraczać miesięcznie 200% kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych - na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku szkolnym.
Kryterium dochodowe w wysokości 600 zł na osobę w rodzinie dla celów stypendium określa § 1 pkt 1, lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2021 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
Podsumowując, rozpatrując wniosek o przyznanie stypendium szkolnego w zakresie dochodu uprawniającego do tego świadczenia nie ma podstaw prawnych do ponownego „odjęcia” dodatkowych koszty uzyskania przychodu, jeżeli w zaświadczeniu wydanym przez pracodawcę o dochodzie netto, koszty te zostały odjęte już przez zakład pracy .
Podstawa prawna:
§ 1 pkt 1, lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2021 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U. 2021 poz. 1296).
Adam Błaszko
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA