REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik otrzymał zawyżone wynagrodzenie. Czy musi oddać nadpłacone pieniądze?

Zwrot zawyżonej pensji
Zwrot zawyżonej pensji
Media

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracownik musi oddać nadpłacone pieniądze? Jaka jest odpowiedzialność za zawyżoną pensję?

RIO w Krakowie odkryła, że skarbnik jednej z gmin otrzymał wynagrodzenie zawyżone o ponad 4 tys. zł. Izba uznała, że należy wystąpić do pracownika o dobrowolny zwrot tej kwoty oraz rozważyć możliwość jej wyegzekwowania od osób odpowiedzialnych za nieprawidłowości.

REKLAMA

Zawyżone wynagrodzenie pracownika

REKLAMA

Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie, która przeprowadziła kompleksową kontrolę jednej z gmin w woj. małopolskim, wykryła przypadek niedostosowania, w okresie od czerwca 2019 r. do lipca 2020 r., wysokości wynagrodzenia skarbnika gminy do obowiązujących przepisów. W efekcie wysokość wynagrodzenia urzędnika przekraczała maksymalny dopuszczalny poziom (w gminie powyżej 15 tys. mieszkańców), określony w załączniku nr 2 do ówcześnie obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Wpłynęło to również na nieprawidłowe określenie dodatku za wieloletnią pracę za i dodatków specjalnych.

Z szacunków RIO wynika, że łączna kwota zawyżenia wynagrodzenia wyniosła 4 260 zł (w tym: wynagrodzenia zasadniczego - 3 500 zł, dodatku za wieloletnią pracę - 700 zł, dodatków specjalnych - 60,32 zł). Według Izby, naruszono tym zapisy ustawy o finansach publicznych.

We wnioskach pokontrolnych RIO wystąpiła o przestrzeganie art. 44 ust. 2 tej ustawy, poprzez ustalanie i wypłacanie pracownikom samorządowym, zatrudnionym na podstawie powołania, kwoty wynagrodzenia zasadniczego w wysokości nie wyższej od maksymalnej, wskazanej w załączniku nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Wystąpienie do pracownika o dobrowolny zwrot zawyżonego wynagrodzenia

RIO podkreśliła ponadto, że należy wystąpić do pracownika, wymienionego w opisie nieprawidłowości, o dobrowolny zwrot kwoty wynagrodzenia pobranego w nadmiernej wysokości oraz rozważyć możliwość wyegzekwowania tej kwoty od osób odpowiedzialnych za jej niedostosowanie do obowiązujących przepisów i wypłacenie wynagrodzenia przekraczającego maksymalny dopuszczalny poziom. Wskazała, że należy stosować przy tym przepisy działu piątego ustawy - Kodeks pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto odpowiada za zawyżoną pensję?

Według Izby, osobami odpowiedzialnymi za powstanie nieprawidłowości byli: wójt gminy, ówczesny zastępca wójt, zatwierdzający listy płac, oraz inspektor referatu finansowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  Jak wdrożyć KSeF w sektorze finansów publicznych?

  Od 1 lipca 2024 r. jednostki  sektora finansów publicznych będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jakie działania powinny zostać podjęte przez te jednostki, aby wdrożenie przebiegło szybko i bezproblemowo? Czy KSeF będzie musiał być stosowany w każdej jednostce? Kto powinien wystąpić o nadanie uprawnień w KSeF w przypadku jednostek scentralizowanych o skomplikowanej strukturze? Na te i inne pytanie odpowiedzi udzielają eksperci w publikacji  "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych".

  REKLAMA

  ZUS: Przy kontrolach zasiłków i zwolnień korzystamy z donosów od sąsiadów i rodziny. Sprawdzamy zlecenia obok etatu

  ZUS sprawdza też, czy osoba pobierająca chorobowe wykonuje poza etatem zlecenia. Interesuje się prawem do zasiłków.

  Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

  W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

  Emerytury: brak waloryzacji. I emerytura niższa o 300 zł

  Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o emeryturach. 

  Ministerstwo Cyfryzacji: Krytyczne tygodnie przed e-Doręczeniami [wywiad]

  10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.

  REKLAMA

  Zapowiedzi: Będzie projekt ustawy dla 150 000 pracowników pomocy społecznej

  Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

   

  Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

  Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

  REKLAMA