REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik otrzymał zawyżone wynagrodzenie. Czy musi oddać nadpłacone pieniądze?

Zwrot zawyżonej pensji
Zwrot zawyżonej pensji
Media

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracownik musi oddać nadpłacone pieniądze? Jaka jest odpowiedzialność za zawyżoną pensję?

RIO w Krakowie odkryła, że skarbnik jednej z gmin otrzymał wynagrodzenie zawyżone o ponad 4 tys. zł. Izba uznała, że należy wystąpić do pracownika o dobrowolny zwrot tej kwoty oraz rozważyć możliwość jej wyegzekwowania od osób odpowiedzialnych za nieprawidłowości.

REKLAMA

Zawyżone wynagrodzenie pracownika

REKLAMA

Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie, która przeprowadziła kompleksową kontrolę jednej z gmin w woj. małopolskim, wykryła przypadek niedostosowania, w okresie od czerwca 2019 r. do lipca 2020 r., wysokości wynagrodzenia skarbnika gminy do obowiązujących przepisów. W efekcie wysokość wynagrodzenia urzędnika przekraczała maksymalny dopuszczalny poziom (w gminie powyżej 15 tys. mieszkańców), określony w załączniku nr 2 do ówcześnie obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Wpłynęło to również na nieprawidłowe określenie dodatku za wieloletnią pracę za i dodatków specjalnych.

Z szacunków RIO wynika, że łączna kwota zawyżenia wynagrodzenia wyniosła 4 260 zł (w tym: wynagrodzenia zasadniczego - 3 500 zł, dodatku za wieloletnią pracę - 700 zł, dodatków specjalnych - 60,32 zł). Według Izby, naruszono tym zapisy ustawy o finansach publicznych.

We wnioskach pokontrolnych RIO wystąpiła o przestrzeganie art. 44 ust. 2 tej ustawy, poprzez ustalanie i wypłacanie pracownikom samorządowym, zatrudnionym na podstawie powołania, kwoty wynagrodzenia zasadniczego w wysokości nie wyższej od maksymalnej, wskazanej w załączniku nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Wystąpienie do pracownika o dobrowolny zwrot zawyżonego wynagrodzenia

RIO podkreśliła ponadto, że należy wystąpić do pracownika, wymienionego w opisie nieprawidłowości, o dobrowolny zwrot kwoty wynagrodzenia pobranego w nadmiernej wysokości oraz rozważyć możliwość wyegzekwowania tej kwoty od osób odpowiedzialnych za jej niedostosowanie do obowiązujących przepisów i wypłacenie wynagrodzenia przekraczającego maksymalny dopuszczalny poziom. Wskazała, że należy stosować przy tym przepisy działu piątego ustawy - Kodeks pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto odpowiada za zawyżoną pensję?

Według Izby, osobami odpowiedzialnymi za powstanie nieprawidłowości byli: wójt gminy, ówczesny zastępca wójt, zatwierdzający listy płac, oraz inspektor referatu finansowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy uchwalona przez Sejm

Nowe przepisy zakładają m.in. przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu. Teraz nowelizacją zajmie się Senat.

Kontrole w tych jednostkach bez obecności jej kierownika lub wyznaczonego pracownika. Zmiany już niedługo

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami dotyczącymi kontroli w jednostkach pomocy społecznej. Co się zmieni i od kiedy?

Jak ustalić wysokość nagrody jubileuszowej dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego

Po przepracowaniu odpowiedniego okresu nauczyciele i pracownicy samorządowi mogą liczyć na nagrodę jubileuszową. Od czego zależy jej wysokość? 

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce 2024 r.

Nagroda jubileuszowa i odprawa emerytalna w budżetówce to przykłady uprawnień przysługujących pracownikom sfery budżetowej. Jaka jest wysokość nagrody i odprawy w 2024 roku? Jak je obliczyć? Czy trzeba płacić podatek i zus?

REKLAMA

Po ukończeniu 55 roku życia 3 562,14 zł. Dla kogo takie świadczenie?

W lutym 2024 r. przeciętne świadczenie kompensacyjne wynosiło 3 562,14 zł. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać?

Problem dofinansowania dojazdu niepełnosprawnego dziecka do przedszkola w innej gminie. Odpowiedź MEN

W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej określenie „najbliższej placówki oświatowej” dotyczy jednostek oświatowych, które mają możliwość realizacji wszystkich zaleceń zawartych odpowiednio w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego lub w orzeczeniu o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027 został przyjęty przez rząd. Dokument przedstawia wstępną prognozę podstawowych wielkości makroekonomicznych i stanowi podstawę przygotowania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy.

Biała Księga finansów publicznych. Ministerstwo Finansów wydało alarmujący komunikat

W latach 2016-2023 finanse publiczne były obciążone niejawnością i brakiem przejrzystości. Wyprowadzano wydatki poza budżet państwa, ograniczano informacje o stanie finansów oraz nie stosowano standardów jawności danych publicznych. Około 80% wydatków realizowano poza budżetem, co umożliwiało uniknięcie parlamentarnej i społecznej kontroli. Wydatki funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego były ponad 7-krotnie wyższe niż w 2015 roku, a dodatkowe koszty obsługi długu wynosiły miliardy złotych - informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

Rząd zajmie się wieloletnim planem finansowym państwa

"We wtorek Rada Ministrów zajmie się wieloletnim planem finansowym państwa" – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami minister finansów Andrzej Domański.

Zagrożenie wypłat bonu energetycznego od 1 lipca 2024 r. Zablokowane urzędy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje o ryzyku "zakorkowania" się urzędów w związku z wprowadzeniem bonu energetycznego oraz ryzyku utraty płynności przyznawania przez gminy świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. 

REKLAMA