REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za opiekę nad zdrowym dzieckiem - czy wliczamy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego?

Wynagrodzenie za opiekę nad zdrowym dzieckiem - czy wliczamy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego?
Wymiaru zasiłku chorobowego

REKLAMA

REKLAMA

Czy należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenie za opiekę nad zdrowym dzieckiem?

PROBLEM

REKLAMA

Czy należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenie za opiekę nad zdrowym dzieckiem płatną w przypadku pracowników administracji i obsługi z art. 188 KP, a w przypadku nauczycieli z art. 67e KN? Program płacowy VULCAN oblicza wynagrodzenie z art. 188KP i 67e KN (dzieląc przez liczbę godzin do przepracowania w danym miesiącu, a następnie mnożąc przez liczbę godzin opieki u pracowników admin. i obsługi oraz dzieląc przez 30 w przypadku nauczycieli) z wszystkich składników wynagrodzenia, tj. z wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za wysługę lat, dodatku funkcyjnego, oraz dla nauczycieli także z dodatku motywacyjnego i z godzin ponadwymiarowych, i tak ustalone wynagrodzenia dolicza nam do podstawy wymiary zasiłków. Dodatek za wysługę lat jest wypłacany obok chorobowego, zatem nie wchodzi on do podstawy wymiaru zasiłków. Jednakże w wynagrodzeniu art. 188 KP i art. 67e KN jest jakby zawarta też cześć tego dodatku za wysługę. Czy jest to prawidłowo, tzn. czy należy wliczać całe wynagrodzenia z art.188 KP i 67e KN do podstawy? Czy jednak należy z tego wynagrodzenia z art. 188 KP i art. 67e KN odjąć część dodatku za wysługę lat, aby poniekąd nie był wypłacany podwójnie?

RADA

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego oblicza się z przeciętnego wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy, uwzględniając również wynagrodzenie wypłacone za płatne nieobecności w pracy.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez ubezpieczonego będącego pracownikiem za ten okres przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte (art. 38 ust. 1 w/w ustawy).

W myśl art. 41 cytowanej ustawy, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Z kolei składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.

W opisanej sytuacji chodzi o uwzględnienie wynagrodzenia, które przysługuje pracownikom za czas nieobecności w pracy. Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia MPiPS z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy. Wynagrodzenie na tych zasadach ustala się więc m.in. w przypadku skorzystania przez pracownika ze zwolnienia od pracy przysługującego na dziecko w weku do lat 14 (art. 188 Kodeksu pracy, art. 67e Karty Nauczyciela).

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić również wynagrodzenie wypłacone za płatne nieobecności w pracy w całości. Mimo tego, że w wynagrodzeniu tym uwzględniane są również składniki wypłacane w czasie choroby pracownika (dodatek za wysługę lat u pracowników samorządowych). Nie ma znaczenia, że wynagrodzenie urlopowe, które jest podstawą wyliczenia wynagrodzenia za płatne zwolnienia od pracy, zawiera średnią kwotę zmiennych składników wynagrodzenia. Nie jest także istotne, czy składniki wliczone do wynagrodzenia urlopowego w ogóle są uwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych.

Podstawa prawna:

art. 36 ust. 1, art. 38 ust. 1, art. 41 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2022 r., poz. 1732)

 

§ 5 ust. 1 rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. 2017 r., poz. 927 ze zm.)

dr Dariusz Dwojewski

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 000 zł na jedno koło gospodyń wiejskich i prawo do dofinansowania dla wszystkich kół gospodyń wiejskich z gmin, w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. W Dzienniku Ustaw ukazała się już nowelizacja

W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia dotycząca prawa do dofinansowania dla kół gospodyń wiejskich z gmin,  w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. Dofinansowanie będzie przysługiwało nie tylko kołom wpisanym do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

REKLAMA

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

REKLAMA

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA