REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Ale i jest 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

Wypłaty dodatkowych środków dla pracowników magistratu nie przewidziano w Lublinie i w Koninie. W Poznaniu najmniej zarabiającym przyznano 950 zł.

REKLAMA

To ważne wsparcie bo okazało sie, że D. Tusk nie przyzna wielu osobom w samorządach podwyżek:

Kto nie otrzyma podwyżek 20%, a podwyżki budżetowe 12,3%? 

Są dwie kategorie osób, które nie otrzymają wyższych niż przewidziane w budżecie M. Morawieckiego podwyżek:

  1. Podwyżek nie otrzymają pracownicy niepedagogiczni - podwyżka płac 30% dotyczy nauczycieli (w tym akademickich i przedszkolnych), a nie wszystkich pracowników szkół. Podwyżek 30% nie otrzymają pracownicy niepedagogiczni. Ci powinni otrzymać 12,3% podwyżki

  2. 20% dla sfery budżetowej to nie są pieniądze dla tych, którzy pracują w urzędach gminnych, wiejskich czyli pracowników samorządowych.

20% otrzymają policjanci, żołnierze, celnicy.

Zamiast podwyżek w budżetówce jednorazowe świadczenie

W urzędach pracownicy samorządowi przed świętami otrzymali dodatkowe środki z ZFSŚ. Wysokość świadczenia uzależniona była od dochodów i na ogół mieściła się pomiędzy 500 a 700 zł, choć w niektórych urzędach postanowiono wypłacić nieco wyższe kwoty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

REKLAMA

„W ostatnich dniach listopada 2023 roku uprawnieni pracownicy Urzędu Miasta Poznania otrzymali z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych wsparcie finansowe związane ze świętami Bożego Narodzenia. Wysokość świadczenia została zindywidualizowana i zależała od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika wnioskującego o to świadczenie (zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych). Wysokość wsparcia finansowego dla pracowników urzędu mieściła się w przedziale od 630 zł do 950 zł” – poinformował dyrektor wydziału organizacyjnego z urzędu miasta w Poznaniu Wojciech Kasprzak.

Podobne kwoty na konto otrzymają też pracownicy samorządowi w Urzędzie Miejskim w Mielnie. Świadczenie będzie się mieściło w granicach 700 - 900 zł, a jego wysokość została uzależniona od dochodu na jedną osobę w danym gospodarstwie domowym. 

Na nieco mniejsze wsparcie z ZFŚS mogą liczyć pracownicy magistratu w Zduńskiej Woli. Tutaj świadczenia wypłacane są w wysokości od 525 zł do 750 zł. W Wodyniach są to kwoty od 630 zł do 700 zł, w Strzegomiu – 700 zł, 600 zł bądź 500 zł, a w Lubaczowie – od 585 zł do 650 zł. Świadczenie pieniężne w wysokości 340 zł i 350 zł otrzymają pracownicy samorządowi w Choroszczy.

Nie wypłacamy pracownikom budżetówki pieniędzy na Święta

Jak poinformowała rzeczniczka prezydenta Konina Aneta Wanjas „w Urzędzie Miejskim w Koninie nie są przewidziane dla pracowników wypłaty z tego funduszu. Nie ma u nas  takiej praktyki. Dzieci pracowników otrzymują bony upominkowe, a emerytowani pracownicy bony na zakupy”. Dla dzieci będą to środki w wysokości 130 zł lub 150 zł, natomiast dla emerytów 240 zł, 280 zł lub 300 zł. Wysokość świadczenia jest uzależniona od dochodów.

W urzędzie miejskim w Lublinie regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie przewiduje w ogóle wypłaty dodatkowych środków na święta. Z funduszu finansowane są natomiast: ekwiwalent za wypoczynek organizowany przez osoby uprawnione we własnym zakresie; wypoczynek zorganizowany dla uprawnionych dzieci; działalność kulturalno-oświatowa i sportowo-rekreacyjna; bezzwrotna pomoc finansowa (zapomogi finansowe); zwrotna pomoc na cele mieszkaniowe (pożyczki mieszkaniowe); dofinansowanie do przedszkoli, żłobków, klubów dziecięcych, innych form wychowania przedszkolnego, opieki sprawowanej przez opiekuna dziennego lub nianię.

Premie świąteczne w firmach

 W 2023 r. powyżej 500 zł na osobę planuje przeznaczyć 30 proc. firm, podczas gdy w ubiegłym roku było to 21 proc., a w 2018 roku – 13 proc. Od 300 do 500 zł zamierza przeznaczyć na ten cel 29 proc. firm, a 2 proc. zamierza wydać na jedną osobę mniej niż 50 zł.

Źródło: „Karpiowe” w urzędach – ile otrzymają pracownicy samorządowi na święta?, SS PAP Monika Rozalska 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA