Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja wynagrodzeń mundurowych - pozew zbiorowy

Joanna Pióro
Pozew zbiorowy drogą do uzyskania podwyżki płac dla mundurowych? / Fot. Fotolia
Pozew zbiorowy drogą do uzyskania podwyżki płac dla mundurowych? / Fot. Fotolia
Fotolia
Mundurowi zdecydowali, że najkorzystniejszą drogą do uzyskania zaległej waloryzacji wynagrodzenia będzie złożenie pozwu zbiorowego. Jako pierwsi z tej procedury skorzystali funkcjonariusze Służby Więziennej. Zdaniem związków zawodowych reprezentujących umundurowane służby brak wzrostu płac jest sprzeczny z Konstytucją.

Długotrwałe zamrożenie płac

Już od 5 lat złym stanem finansów publicznych, a także wszczęciem procedury nadmiernego deficytu tłumaczono brak waloryzacji uposażenia policjantów, strażaków, pograniczników i funkcjonariuszy Służby Więziennej. Na niewiele zdały się akcje protestacyjne, mające na celu przeciwdziałanie tej praktyce. Jak wskazują pracownicy, ich wynagrodzenia nie rosną od kilku lat, a spór dodatkowo zaostrza fakt, że w innych sektorach budżetu podwyżki miały miejsce. Obecne płace z powodu braku waloryzacji nie przedstawiają już realnej wartości ekonomicznej. Negatywny wpływ inflacji na świadczenia powoduje, że beneficjentom ciężko jest utrzymać dotychczasowy stały poziom życia.

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

Zdecydowane kroki

Jako pierwsi skutecznie przeciwdziałać długotrwałemu zamrożeniu płac postanowili związkowcy Służby Więziennej, którzy zainspirowali swymi działaniami także funkcjonariuszy z innych części kraju i - co ważne - nie tylko tej formacji, ale i z  innych służb mundurowych. Do sądu trafi pierwszy pozew zbiorowy podpisany przez 221 osób. Na ideę dochodzenia roszczeń na mocy ustawy z 17 grudnia 2009 roku o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U. z 2010 r., nr 7, poz. 44) jako pierwsi wpadli związkowcy z Mazowsza. Łącznie szacuje się, że ok. 900 funkcjonariuszy samej tylko Służby Więziennej skorzysta właśnie z tej możliwości. 

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Właściwy środek obrony?

Pozew zbiorowy, choć jako narzędzie dochodzenia roszczeń trudny i charakteryzujący się raczej długotrwałym, a nawet przewlekłym postępowaniem, wydaje się być w tym przypadku właściwy. Od dawna już stosowany w innych krajach do obrony słabszych podmiotów np. w sporach konsumentów z dużymi korporacjami, w naszym systemie prawnym dopiero zaczyna zdobywać stale rosnącą popularność. Również i w tym przypadku instytucja pozwu zbiorowego może zmienić rozkład sił, wyrównać je i zwiększyć szanse na wygraną mundurowych. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna złożenie powództwa o zapłatę z tytułu braku waloryzacji przeciwko ministrowi sprawiedliwości planują także policjanci, pogranicznicy, a nawet strażacy.

W trybie pozwu zbiorowego może wystąpić grupa co najmniej 10 osób, reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika procesowego, która opiera roszczenie na tej samej podstawie. Wszystkie podpisane pod pozwem osoby muszą obowiązkowo określić wysokość odszkodowania. Sprawę funkcjonariuszy Służby Więziennictwa z Mazowsza prowadzi Kancelaria Prawna Omega. Jak wskazują członkowie jej zarządu, oszacowana przez resort sprawiedliwości wielkość ewentualnej waloryzacji jest znacznie mniejsza, bo aż o 1,9% niż wynika z jej wyliczeń. Kwota roszczeń wraz z ustawowymi odsetkami w zależności od zajmowanego stanowiska oscyluje miedzy 5 a 10 tysiącami złotych, jednak co ważne pod wnioskiem mogą się podpisać jedynie funkcjonariusze zrzeszeni w związku zawodowym.  Przyjmuje się, że na zaspokojenie wszystkich roszczeń będzie potrzeba co najmniej 750 mln złotych.

Problematyczna kwestią jest natomiast to jaki podmiot ma odpowiadać za brak waloryzacji, czy Rada Ministrów jako całość, czy też może konkretny resort. Jak na razie sąd powiadomił o postępowaniu Prokuratorię  Generalną  i zwrócił się o wskazanie wielkości niezapłaconych podwyżek do resortu sprawiedliwości oraz resortu finansów. Sprawa podwyżek uposażenia została przekazana do rozpatrzenia składowi trzech sędziów zawodowych.

Kiedy kolejne pozwy?

Dodatkowe wymogi proceduralne i niemal pewna przewlekłość postępowania, rozpatrywanie roszczeń o zaległą waloryzację dla każdej z grup zawodowych o oparciu o odrębną regulację prawną nie zniechęcają pozostałych mundurowych do podejmowania walki o podwyższę płac właśnie na drodze pozwu zbiorowego. Zapewne pozostaje nam tylko czekać jak podpisy pod pozwem zbiorowym zaczną zbierać związki zawodowe pracowników policji.

Zobacz również: Wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej 2015

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź >>
Komplet Polski Ład - Jak przygotować się do zmian 2022 PREMIUM
Komplet Polski Ład - Jak przygotować się do zmian 2022 PREMIUM
Tylko teraz
349,00 zł
614,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  1 sty 2000
  5 gru 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Korzystanie z samochodu służbowego przez burmistrza
  Korzystanie z samochodu służbowego. Czy, aby móc korzystać z samochodu służbowego do wykonywania zadań służbowych, burmistrz powinien podpisać odrębną umowę, tj. umowę o odpowiedzialności majątkowej za powierzone mienie? Czy taką umowę w imieniu gminy może podpisać z burmistrzem sekretarz, który podpisuje burmistrzowi również urlopy, delegacje? Czy jednak umowa taka jest zbędna, biorąc pod uwagę przepisy ustawy o samorządzie gminnym wskazujące, że burmistrz gospodaruje mieniem komunalnym? Czy ewentualnie do podpisania takiej umowy sekretarz powinien posiadać stosowne upoważnienie?
  Budżety samorządów z nadwyżką za III kwartał 2021 r.
  Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, wynika, iż nadwyżka w budżetach samorządów za III kwartał 2021 r. wyniosła 23 mld 436 mln zł, przy planowanym deficycie w wysokości 31 mld 67 mln zł.
  Świadczenie ratownicze - dla kogo dodatek do emerytury?
  Świadczenie ratownicze zostało przewidziane w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych. Komu ma przysługiwać?
  Senior+ w edycji na 2022 rok
  Program Senior+ w edycji na 2022 rok adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego. Jakie wymagania należy spełnić?
  Kierownik zamawiającego musi określić wymogi weryfikacyjne dla zatrudnionych pracowników wykonawcy
  Czy według nowego Prawa zamówień publicznych istnieje konieczność określenia w opisie przedmiotu zamówienia zapisów dotyczących sposobu dokumentowania zatrudnienia pracowników wykonawcy w zakresie m.in. rodzaju czynności, które oni wykonują, czy sposobu weryfikacji zatrudnienia tych osób (chodzi np. o kierownika budowy, robót, ochronę budowy, pracowników administracyjnych)? Zamówienie, które gmina chce udzielić, dotyczy budowy nowej hali sportowej, a w okresie COVID-19 takie wymogi mogą zniechęcić oferentów.
  Uhonorowanie pomocy społecznej - wypłata nagród z okazji Dnia Pracownika Socjalnego
  Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. Z tej okazji 21 listopada każdego roku, poza uroczystymi obchodami, przyznawane są nagrody.
  Egzekucja świadczeń z ZFŚS - jakie zapisy w zajęciu pozwalają na dokonywanie potrąceń
  Świadczenia z ZFŚS podlegają egzekucji do pełnej wysokości, jeśli zajęcie dotyczy innych wierzytelności.
  Wyższe zarobki ekspertów cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym
  Wyższe zarobki ekspertów cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym już niedługo.
  Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym
  Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym przyjęte przez Radę Ministrów.
  Gotowe posiłki w bufecie basenowym a stawka VAT
  Jednostka samorządowa (ośrodek sportowy) prowadzi basen. W ramach infrastruktury obiektu utworzono także sklepik/bufet, w którym sprzedawane są posiłki typu fast-food: hot-dogi, kanapki, zapiekanki. Jest to tzw. sprzedaż na wynos - nie posiadamy zaplecza umożliwiającego spożywanie posiłków na miejscu, a sprzedawane posiłki kupujemy w formie gotowej (kanapki) lub w formie półproduktów (hot-dogi, zapiekanki). Jaką stawką VAT należy opodatkować taką sprzedaż - 5% czy 8%?
  Jak inwentaryzować odnawialne źródła energii?
  Urząd gminy korzysta z programu Unii Europejskiej „Czyste powietrze” i ma na stanie urządzenia (panele, słoneczne, pompy ciepła) zamontowane na domach jednorodzinnych mieszkańców, którzy korzystali z dofinansowania. Zgodnie z założeniami programu, gmina jest właścicielem tych urządzeń jeszcze przez 5 lat. Mieszkańców, którzy korzystają z programu, jest ok. 1000. Jak należy inwentaryzować te urządzenia - spis z natury czy weryfikacja (oświadczenie mieszkańca, że ma to nadal na stanie)?
  Wspólna działalność socjalna w sektorze finansów publicznych
  Przepisy dają możliwość prowadzenia wspólnej działalności socjalnej przez kilku pracodawców zobowiązanych do tworzenia ZFŚS. Jest to na pewno korzystne zwłaszcza dla mniejszych jednostek, dysponujących niewielkimi środkami finansowymi. Wspólna działalność musi się opierać na zawarciu umowy pomiędzy pracodawcami. Skorzystanie z tego rozwiązania jest w pełni dopuszczalne także dla jednostek sfery budżetowej. W praktyce myśleć o tym mogą pracodawcy ze sobą powiązani, np. urząd gminy i gminne jednostki organizacyjne.
  Zmiany w rachunkowości od 1 stycznia 2022 r.
  Sprawdź co się zmieni w ustawie o rachunkowości w 2022 r.
  Zmiany dla nauczycieli od 1 września 2022 r.
  Zmiany dla nauczycieli 2022. Jakie zmiany czekają nauczycieli od nowego roku szkolnego? Czy będą podwyżki zarobków? Czy zostanie zwiększony czas pracy nauczycieli?
  Nagroda jubileuszowa nauczyciela zatrudnionego w dwóch szkołach
  Nagroda jubileuszowa nauczyciela. Jak prawidłowo naliczać staż uprawniający do nagrody jubileuszowej nauczyciela zatrudnionego w dwóch szkołach?
  Specjalne dodatki motywacyjne dla pracowników budżetówki
  Specjalne dodatki motywacyjne dla pracowników budżetówki - kto może otrzymać?
  Możliwość finansowania upominków z ZFŚS - analiza
  Możliwość finansowania upominków z ZFŚS. Czy z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych można dofinansować prezenty na święta, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, z okazji jubileuszu itp.?
  Stypendia dla uczniów - jaki paragraf?
  Stypendia dla uczniów - klasyfikacja. W jakim paragrafie wydatków powinno się ujmować wypłacane uczniom stypendia socjalne oraz stypendia za wyniki w nauce i za osiągnięcia sportowe?
  Zatrudnienie głównego księgowego bez konkursu - czy jest możliwe?
  Zatrudnienie głównego księgowego. Czy można zatrudnić głównego księgowego w jednostce budżetowej bez przeprowadzenia konkursu?
  Czy odsetki ewidencjonowane na koncie 909 z tytułu kredytów i pożyczek należy ująć za cały okres kredytowania?
  Czy odsetki ewidencjonowane na koncie 909 z tytułu kredytów i pożyczek należy ująć za cały okres kredytowania czy tylko na następny rok budżetowy?
  Jak uregulować dyżury domowe w przypadku telepracy?
  Telepraca - dyżury domowe. Jaki zapis należy umieścić w porozumieniu o telepracy, żeby nadal dyżur pełniony w miejscu zamieszkania był traktowany jako dyżur domowy, a nie dyżur w miejscu pracy?
  Czy można zatrudnić cudzoziemca w zakładzie budżetowym?
  Czy w Zakładzie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej można zatrudnić osobę nieposiadającą obywatelstwa polskiego (obywatel Ukrainy) na stanowisku pomocniczym i obsługi? Jakie warunki musi spełniać?
  Podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek 2022
  Podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek 2022 - minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował po posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, że osiągnięto porozumienie. Od kiedy i o ile wzrosną wynagrodzenia medyków?
  Wizja lokalna w terenie
  Wizja lokalna, uregulowana w ustawie ‒ Prawo zamówień publicznych, jest szczególnym narzędziem, z którego zamawiający może skorzystać, określając warunki udziału w postępowaniu. Próżno szukać definicji legalnej tego pojęcia albo wyraźnych wymogów określonych przez ustawodawcę w tym zakresie. Jednak niezastosowanie się przez wykonawcę do wytycznych określonych w specyfikacji warunków zamówienia w tym względzie może skutkować odrzuceniem oferty, co rodzi konkretne konsekwencje w sferze proceduralnej.
  Klasyfikacja budżetowa wykonania instalacji fotowoltaiki

  Jaki paragraf klasyfikacji budżetowej będzie właściwy dla wydatków związanych ze sporządzeniem kosztorysu szacunkowego na wykonanie instalacji CO i fotowoltaiki (kwota 5500 zł)?