reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > 6-dniowy tydzień pracy – czy będą zmiany w Kodeksie pracy?

6-dniowy tydzień pracy – czy będą zmiany w Kodeksie pracy?

6 –dniowy tydzień pracy przewiduje poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Projektodawcy przekonują, iż zmiany są korzystne dla pracownika.

Zdaniem posłów Platformy Obywatelskiej potrzeba zmian wynika z nierównych zasad rekompensowania pracownikom pracy w sobotę i niedzielę. Posłowie przekonują, iż nowe przepisy przyczynią się do zwiększenia wysokości pracowniczych wynagrodzeń.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Pracodawca nie zawsze może oddać dzień wolny

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w sytuacji, gdy pracownik pracuje w dniu dla niego wolnym od pracy (w większości przypadków jest to sobota), to pracodawca jest obowiązany udzielić mu innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego.

„Projektowana regulacja przewiduje więc, że jeśli pracodawca nie ma faktycznie takiej możliwości (np. kończy się okres rozliczeniowy i sobota była ostatnim dniem pracy albo pracownik rozchorował się i przebywa na zwolnieniu w okresie dłuższym niż przypadający w tym czasie okres rozliczeniowy), to należy pracodawcy umożliwić wypłatę pracownikowi stosownego dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w dniu wolnym od pracy. W braku takiej możliwości bowiem tworzy się bardzo trudna sytuacja prawna dla pracodawcy i niekorzystna, także finansowo, dla pracownika. W propozycji niniejszego projektu nowelizacji kodeksu pracy utrzymana zostaje zatem generalna zasada szczególnej ochrony pracownika przez zapewnienie prawa do odpoczynku. Proponowane rozwiązanie ma być też tylko wyjątkiem od generalne zachowywanej zasady rekompensaty w naturze i umożliwienia regeneracji sił pracownika.” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Projektodawcy przekonują, iż zmiana  pozytywnie wpłynie na budżet państwa. Zwiększy bowiem wpływy budżetu ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz wpływy podatkowe.

Poważne zastrzeżenia ma Sąd Najwyższy

Wątpliwości do zaproponowanych zmian ma Sąd Najwyższy. Zdaniem sędziów umożliwienie udzielania przez pracodawcę kompensaty pieniężnej na wniosek pracownika budzi poważne zastrzeżenia.

„Dopuszczenie kompensaty pieniężnej za pracę w dniu wolnym na wniosek pracownika oznaczałoby w istocie uznanie dopuszczalności sprzedaży przez pracownika prawa do wypoczynku. Pracodawcom otwierałoby drogę do szerokiego korzystania z nadliczbowej pracy pracowników w dni wolne. Przesłanka korzystania z pracy w godzinach nadliczbowych w postaci "szczególnych potrzeb pracodawcy'' (art. 151 pkt 2 k.p.) jest dość pojemna i trudna do kontroli. Pracownik zazwyczaj nie odmówi wykonywania pracy w dniu wolnym, nawet gdy ta przesłanka nie jest spełniona. Pracownik nie odmówiłby przeważnie także złożenia wniosku o kompensatę pieniężną za pracę świadczoną w dniu wolnym. W praktyce bardzo trudne do ustalenia byłoby, czy pracownik złożył ten wniosek dobrowolnie, czy też pod wpływem nacisku pracodawcy” – podkreśla Sąd Najwyższy.

Projektowana ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Podstawa prawna:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy (skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu)

Polecamy w INFORRB

Ile dodatkowych dni wolnych przysługuje niepełnosprawnemu pracownikowi

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy pracownika samorządowego

Który z pracowników samorządowych bezwzględnie nie może pracować w niedzielę

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama