REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownik, który sam rozwiązał umowę, ma prawo do odprawy

Aleksandra Minkowicz-Flanek

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik po przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę rozwiązał umowę o pracę za siedmiodniowym uprzedzeniem. Czy w takiej sytuacji należy mu się odprawa pieniężna z tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych?

 

REKLAMA

Powyższa kwestia nie jest jasna. W literaturze prezentowane są zarówno poglądy przyznające prawo do odprawy w takich okolicznościach, jak i ją wykluczające. Orzecznictwo sądowe także nie jest jednolite.

REKLAMA

Odprawy pieniężne przysługują pracownikom, z którymi pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników zmuszony jest rozwiązać stosunki pracy, a przyczyny rozwiązania nie dotyczą tych pracowników. W przypadku przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę (art. 231 k.p.) każdy z przejętych pracowników ma prawo, w terminie 2 miesięcy od daty przejścia, do rozwiązania umowy o pracę za siedmiodniowym uprzedzeniem, czyli bez zachowania ustawowych okresów wypowiedzenia. Decyzję o rozwiązaniu umowy podejmuje sam pracownik. Powstaje zatem pytanie: dlaczego pracownikowi miałaby przysługiwać odprawa?

Wniosek taki można opierać na art. 231 par. 4 k.p., zgodnie z którym rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem. A skoro tak, to o prawie do odprawy decydować będzie za każdym razem faktyczna przyczyna, dla której pracownik podjął decyzję o rozwiązaniu umowy. Jeżeli ta przyczyna leży po stronie pracodawcy - odprawa będzie przysługiwać tak, jakby to pracodawca rozwiązał umowę za wypowiedzeniem. Jest to stanowisko kontrowersyjne i autorytety prawnicze prezentują argumenty mogące podważać jego poprawność. W mojej ocenie jednak nie powinno się całkowicie odrzucać tej tezy, chociaż prawo do odprawy przysługiwać mogłoby w nielicznych tylko przypadkach, np. jeśli pracownik wykaże, że przejście do nowego pracodawcy zmienia jego położenie w niekorzystny sposób i decyzja o rozwiązanie umowy jest tego faktu bezpośrednią konsekwencją. Co prawda stosunek pracy trwa i warunki zatrudnienia pozostają bez zmian, ale nowy pracodawca może wprowadzić np. zmianowy czas pracy, który w danym zakładzie nie będzie wymagał wypowiedzeń indywidualnych. Pracownik nie godząc się na taką modyfikację organizacji pracy, może złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy. Przyczyną tej decyzji będzie bez wątpienia zmiana organizacyjna wprowadzona przez pracodawcę, która może być oceniana jako niekorzystna dla pracownika. W takich okolicznościach odprawa mogłaby zostać przyznana. Brak jednak orzecznictwa, które mogłoby tę kwestię ostatecznie przesądzić, co sprawia, że kwestia ta pozostaje otwarta.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

ALEKSANDRA MINKOWICZ-FLANEK

radca prawny kieruje zespołem Prawa Pracy w kancelarii Salans

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Dobry posiłek w szpitalu". Do kiedy program będzie przedłużony?

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zakłada, że pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu” ma być przedłużony do połowy 2025 r. Szpitale chciałyby, aby było to dłużej. 

Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

REKLAMA

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

REKLAMA

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

REKLAMA