Do pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w jednostkach oświatowych (np. bibliotekach pedagogicznych) prowadzonych przez urzędy marszałkowskie, mają zastosowanie przepisy dotyczące pracowników samorządowych, m.in. rozporządzenia RM z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego. W tabeli „stanowiska pracownicze” lp. 14 jest stanowisko bibliotekarz.
Czy w bibliotece pedagogicznej można zatrudnić bibliotekarza jako pracownika obsługi? Pracownicy obsługi są na stanowiskach robotniczych i nierobotniczych. Osoba ta byłaby zatrudniona w grupie pracowników niepedagogicznych (stanowisko nierobotnicze). Jeżeli nie można tak zrobić, to dlaczego? Jakie stanowiska pracy zalicza się do grupy obsługi - nierobotnicze, a jakie robotnicze?
reklama
reklama
Pracownicy zatrudnieni na stanowisku bibliotekarza powinni spełniać wymagania określone przepisami rozporządzenia z 9 marca 1999 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w bibliotekach oraz trybu stwierdzania tych kwalifikacji. Tym samym na stanowisku bibliotekarza nie można zatrudnić osoby, która nie spełnia wymagań dotyczących wykształcenia i stażu pracy.
Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach bibliotekarskich, zgodnie z przepisami ustawy z 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (dalej: ustawa o bibliotekach), powinni posiadać kwalifikacje bibliotekarskie. Tworzą oni grupę zawodową bibliotekarzy, do której należą:
• pracownicy służby bibliotecznej - młodszy bibliotekarz, bibliotekarz, starszy bibliotekarz, kustosz i starszy kustosz,
• bibliotekarze dyplomowani - asystent, adiunkt, kustosz dyplomowany, starszy kustosz dyplomowany.
Ponadto w bibliotekach mogą być zatrudnieni, w razie potrzeby, specjaliści innych zawodów związanych z działalnością biblioteczną (art. 29 ustawy o bibliotekach).
Szczegółowe wymagania kwalifikacyjne do zajmowania stanowiska bibliotekarza wynikają już natomiast z przepisów rozporządzenia z 9 marca 1999 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w bibliotekach oraz trybu stwierdzania tych kwalifikacji (dalej: rozporządzenie z 9 marca 1999 r.). Rozporządzenie to jest aktem wykonawczym do wspomnianego wcześniej przepisu ustawy o bibliotekach.
Przepisy rozporządzenia przewidują trzy podstawowe grupy bibliotekarzy:
1) bibliotekarze dyplomowani,
2) pracownicy służby bibliotecznej (patrz: tabela),
3) specjaliści innych zawodów związanych z działalnością biblioteczną.