REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Służba cywilna - uelastycznienie naboru i czasu pracy

Służba cywilna - uelastycznienie naboru i czasu pracy
Służba cywilna - uelastycznienie naboru i czasu pracy
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej zakłada m.in. uelastycznienie procesu naboru do służby cywilnej i zmiany w czasie pracy.

Projekt nowelizacji o służbie cywilnej: podstawowa aplikacja w formie elektronicznej i prostszy nabór dla cudzoziemców

Zmiana podstawowej formy aplikowania na stanowiska w służbie cywilnej na elektroniczną, uproszczenia w naborze dla cudzoziemców i zmiany w czasie pracy – zakłada projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej oraz innych ustaw, opublikowany w czwartek na stronach RCL.

REKLAMA

REKLAMA

Na stronach RCL w czwartek opublikowano projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw. Wnioskodawcą jest szef służby cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański.

Nowelizacja przewiduje zmianę przepisów o służbie cywilnej w zakresie naborów, czasu pracy, komisji dyscyplinarnych oraz ustanowienia Dnia Służby Cywilnej i odznaki honorowej "Za Zasługi dla Służby Cywilnej".

Nabór do służby cywilnej - jakie zmiany?

Nowe przepisy zakładają odbiurokratyzowanie i uelastycznienie procesu naboru do służby cywilnej. Miałaby temu służyć m.in. zmiana podstawowej formy aplikowania na stanowisko – na elektroniczną. Jednocześnie pozostawia się możliwość składania dokumentów w formie papierowej, a urząd organizujący nabór będzie miał obowiązek przyjąć dokumenty zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.

REKLAMA

Uproszczeniu miałoby ulec ogłaszanie naboru na stanowisko, o które może się ubiegać także cudzoziemiec. Powinien on mieć obywatelstwo Unii Europejskiej lub uprawnienie do wykonywania pracy na terytorium Polski, wynikające z umów międzynarodowych, przepisów prawa wspólnotowego lub prawa krajowego Polski. Dzięki zmianom cudzoziemcy będą mogli starać się o wszystkie stanowiska, o ile w ogłoszeniu o naborze nie zostanie zastrzeżone, że na danym stanowisku może być zatrudniony wyłącznie obywatel polski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt przewiduje, że dzięki tym zmianom zwiększyłaby się liczba ogłoszeń o naborach na stanowiska pracy dostępne także dla cudzoziemców. W ten sposób wzrośnie zainteresowanie cudzoziemców zatrudnieniem w służbie cywilnej – napisano w uzasadnieniu projektu.

Z nowelizacji wynika też, że komisja naborowa będzie miała prawo wyłonić więcej niż pięciu najlepszych kandydatów – proporcjonalnie do liczby stanowisk, na które prowadzi się nabór. Jednocześnie przy decydowaniu o tym, które z tych osób zostaną wyłonione, komisja będzie brała pod uwagę zarówno poziom spełniania wymagań niezbędnych, jak i dodatkowych. Wnioskodawcy podkreślają, że pozwoli to na elastyczne wybieranie najlepszych pracowników.

Zmiany w czasie pracy

Nowe przepisy wprowadziłyby zmiany w czasie pracy. Planowane jest jego uelastycznienie, co ma usprawnić wykonywanie zadań ważnych społecznie – zaznaczono w projekcie. W podstawowym systemie czasu pracy zmieniłby się sposób określania długości okresu rozliczeniowego oraz czas jego trwania. Z dotychczasowego określania w tygodniach miałaby nastąpić zmiana na miesiące. Taka sama zmiana miałaby dotyczyć systemu czasu pracy. Proponowane rozwiązanie ma umożliwić korzystanie z dłuższych okresów rozliczeniowych.

Nowelizacja zakłada wprowadzenie nowych systemów czasu pracy – zadaniowego, skróconego tygodnia oraz systemu czasu pracy, w których praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

Projekt noweli przewiduje też uelastycznienie przepisów w zakresie tworzenia komisji dyscyplinarnych. Możliwe byłoby łączenie komisji dyscyplinarnych urzędów w trakcie ich kadencji we wspólną komisję dyscyplinarną oraz dopuszczenie przystąpienia i wystąpienia urzędu ze wspólnej komisji dyscyplinarnej w trakcie jej kadencji, bez wpływu na byt prawny komisji. Zakłada się, że w ciągu czterech lat dla 95 proc. urzędów będzie działała komisja dyscyplinarna lub wspólna komisja dyscyplinarna.

Dzień Służby Cywilnej 17 lutego

Istotną zmianą byłoby ustanowienie Dnia Służby Cywilnej i odznaki honorowej "Za Zasługi dla Służby Cywilnej".

Dzień Służby Cywilnej przypadałby 17 lutego w związku z rocznicą uchwalenia pierwszej polskiej ustawy poświęconej służbie cywilnej – 17 lutego 1922 r.

Nowelizacja ustanawiałaby odznakę honorową "Za Zasługi dla Służby Cywilnej". Odznaka byłaby przyznawana osobom zasłużonym dla służby cywilnej, czyli m.in. mających wieloletnie doświadczenie i szczególne osiągnięcia w pracy w służbie cywilnej. Nadawałby ją premier na wniosek szefa KPRM, szefa służby cywilnej, ministrów, centralnych organów administracji rządowej i wojewodów.

Od kiedy nowe przepisy?

Nowelizacja przewiduje, że przepisy weszłyby w życie 14 dni po dniu ogłoszenia.

W projekcie zaznaczono, że dzięki nowym przepisom służba cywilna, jako duży publiczny pracodawca, będzie bardziej dostępna na rynku pracy, oferując osobom, które poszukują pracy (w tym cudzoziemcom), szeroki przekrój zawodów i specjalności.

Projekt ma teraz zostać przekazany do opinii m.in. Radzie Dialogu Społecznego, Wojewódzkim Radom Dialogu Społecznego i Radzie Służby Publicznej. (PAP)

Autorka: Iwona Pałczyńska
ipa/ joz/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Przejrzystość wynagrodzeń w rekrutacji. Jakie informacje powinien przekazać pracodawca?

Od 24 grudnia 2025 r. ustawodawca wprowadził do Kodeksu pracy obowiązek informowania kandydatów o wynagrodzeniu już na etapie publikacji oferty. Nowelizacja ma na celu eliminację dyskryminacji płacowej.

Remont pomieszczeń piwnicznych w DPS. Jaka stawka VAT?

Pomieszczenia piwniczne po remoncie mają spełniać rolę tymczasowego schronienia dla mieszkańców domu pomocy społecznej (DPS) w razie zagrożenia. Jaką stawkę VAT należy zastosować?

Wypłata kieszonkowego dla wychowanków – jaki paragraf nowej klasyfikacji budżetowej

W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć świadczenie wypłaty kieszonkowego wypłacane wychowankom? Do tej pory świadczenie to jest wypłacane z § 311 „Świadczenia społeczne”.

Ile zarobią lekarze i pielęgniarki od lipca 2026? Znamy nowe stawki minimalne

Od 1 lipca 2026 roku minimalne wynagrodzenie lekarza specjalisty wyniesie 12 910,16 zł brutto, a lekarza bez specjalizacji 10 595,24 zł. Rekomendacje dotyczące zabezpieczenia finansowania wzrostu płac prezes AOTMiT ma przedstawić do 9 czerwca.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą w 2026 r. Dla jakiej grupy pracowników przysługują?

Wczasy pod gruszą przysługują pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, których pracodawca utworzył Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Warunkiem otrzymania świadczenia jest wykorzystanie co najmniej 10 kolejnych dni urlopu wypoczynkowego oraz złożenie wniosku wraz z oświadczeniem o sytuacji materialnej. Osoby pracujące na umowie zlecenie, o dzieło lub prowadzące własną działalność gospodarczą co do zasady nie są uprawnione do tego świadczenia.

Obowiązki księgowego na podstawie umowy zlecenia - czy możliwe? [Przykład]

Czy w księgowości jednostki budżetowej można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia w celu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz wykonywania innych obowiązków z zakresu gospodarki finansowej?

Jak klasyfikować koszty kaucji za butelki zwrotne? Wyjaśnienia RIO

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku udzieliła odpowiedzi na pytanie dotyczące klasyfikacji budżetowej wydatków budżetu gminy dotyczących kaucji za opakowania zwrotne widniejącej na fakturach związanych z zakupem napojów.

Rekrutacja w jednostce budżetowej a przepisy o neutralności płciowej

Przepisy dotyczące neutralności pod względem płci w ogłoszeniach o naborze mogą być trudne do stosowania w jednostkach budżetowych. Z czego to wynika?

REKLAMA

Czajniki elektryczne znowu powędrują do szafek? Trzeba będzie raportować zużycie energii. Cel: spadek zużycia o 1,9 proc.

W jaki sposób jednostki budżetowe osiągną spadek zużycia energii elektrycznej? Odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie znamy. To co wiadomo na pewno to, że taki cel osiągnąć trzeba będzie, bo wymaga tego od Polski dyrektywa unijna. Czy czajniki elektryczne znów powędrują do szafek, a telefony trzeba będzie ładować w domach?

Osoby z niepełnosprawnościami nie zostaną zwolnione z tych opłat. Jasne stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Czy wszystkie osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów należy zwolnić z obowiązku ponoszenia opłat lokalnych zasilających budżet samorządów? Zdania na ten temat są podzielone. Wiemy co na ten temat sądzi Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA