DGP: Ostatnia nowelizacja kodeksu pracy wymaga zmian w aktach pracowników
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks pracy 2023 r. - kontrola trzeźwości [alkohol i narkotyki]
Pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników i kontrolę na obecność środków działających podobnie do alkoholu, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia.
REKLAMA
Pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Dotyczyć to ma także przypadku, gdy zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu bądź spożywał alkohol lub zażywał wymienione środki w czasie pracy.
Zmiany w części B akt osobowych
REKLAMA
Pracodawcy będą mieli obowiązek przedstawiania nowozatrudnionym pracownikom, którzy będą objęci kontrolą trzeźwości informacji o wprowadzeniu ww. kontroli. Będzie ona obejmowała zasady jej przeprowadzania, w tym informacje o rodzaju urządzenia wykorzystywanego do kontroli, czasie i częstotliwości jej przeprowadzania. Informacje te pracodawca będzie przekazywał pracownikowi w postaci papierowej lub elektronicznej.
Potwierdzenie otrzymania tej informacji będzie przechowywane w części B akt osobowych pracownika. W aktach osobowych pracowników będą również przechowywane dokumenty dotyczące kontroli trzeźwości pracowników lub kontroli pracowników na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu przeprowadzonej przez pracodawcę oraz dokumenty związane z badaniem pracownika na obecność w jego organizmie alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu przeprowadzonym przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego.
Nowa część E akt osobowych
Pracodawca będzie przetwarzał informacje dotyczące:
- dacie, godzinie i minucie badania przeprowadzonego w ramach kontroli
- wyniku tego badania wskazującym na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości lub obecność środka działającego podobnie do alkoholu w organizmie pracownika
Te informacje pracodawca będzie przechowywał w dodawanej części E akt osobowych pracownika.
REKLAMA
REKLAMA