Ponowne zawarcie umowy na okres próbny [Nowelizacja Kodeksu pracy]
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z wcześniejszymi przepisami ponowne zawarcie umowy próbnej było dopuszczalne:
REKLAMA
- jeżeli pracownik miał być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy;
- po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik miał być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne było jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.
Ponowne zawarcie umowy na okres próbny [Nowelizacja Kodeksu pracy]
Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisów ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest dopuszczalne, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.
Po zmianie przepisów od 26 kwietnia 2023 r. nie ma możliwości ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny, jeżeli miałaby dotyczyć pracy tego samego rodzaju co wcześniej, niezależnie od czasu, jaki upłynął od wcześniejszego zatrudnienia na podstawie umowy na okres próbny.
REKLAMA
Wprowadzona uproszczona regulacja dotycząca możliwości ponownego zatrudnienia na podstawie umowy na okres próbny jest korzystna dla pracowników, nie jest jednak korzystna dla pracodawców. Należy bowiem pamiętać, że procesy pracy nawet w przypadku takich samych co do zasady stanowisk pracy mogą ulegać zmianie, uwzględniając modyfikacje w zakresie wyposażenia, stosowanych technologii, narzędzi pracy itp. Tym samym może się okazać, że z pozoru taka sama praca wykonywana na podstawie wcześniejszej umowy na okres próbny jest już po dłuższym okresie inną pracą, co uzasadniałoby możliwość zatrudnienia pracownika na podstawie próbnej umowy.
Oceniając możliwość ponownego zatrudnienia pracownika na podstawie umowy na okres próbny, należy uwzględnić rodzaj pracy nie tylko pod kątem formalnej nazwy stanowiska pracy, ale również zakresu obowiązków pracowniczych, w tym stosowanych maszyn, narzędzi czy urządzeń w procesach pracy.
Czytaj więcej w artykule Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń Nr 9/2023: "Umowy o pracę - zasady zawierania i rozwiązywania po zmianach przepisów" >>
REKLAMA
REKLAMA