Kiedy płatnika nie wiążą wnioski złożone przez podatnika
REKLAMA
REKLAMA
Czy w związku z tym przepisem pracodawca jako płatnik nie powinien stosować ulg, o jakie zawnioskował pracownik po ustaniu zatrudnienia? Chodzi o następujące ulgi: - wspólne rozliczenie dochodu z małżonkiem, - stosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodu, - pomniejszenie zaliczki na podatek o kwotę stanowiącą 1/12, 1/24 lub 1/36 kwoty zmniejszającej podatek, - stosowanie zwolnień podatkowych o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152-154 (ulga na powrót, ulga dla rodzin 4+, ulga dla pracujących seniorów), - stosowanie zaniechania poboru zaliczki na podatek dochodowy do 30 000 tys. zł. Czy w przypadku wypłaty wynagrodzenia dla zwolnionego pracownika (data zwolnienia: 28/02/2023) (wynagrodzenie płatne do 10. kolejnego miesiąca, data wypłaty 10/03/2023) płatnik również nie powinien stosować wszystkich w/w wniosków złożonych przez pracownika?"
RADA
REKLAMA
Złożone wnioski i oświadczenia wygasają po ustaniu stosunku prawnego łączącego podatnika z płatnikiem.
UZASADNIENIE
Kiedy płatnika nie wiążą wnioski złożone przez podatnika
Zgodnie z art. 31a ust. 7 po ustaniu stosunku prawnego stanowiącego podstawę dokonywania przez płatnika świadczeń podatnikowi, płatnik przy obliczaniu zaliczki pomija oświadczenia i wnioski złożone uprzednio przez podatnika, z wyjątkiem wniosków, o których mowa w art. 32 ust. 6 i 8 oraz art. 41 ust. 11.
Przepis art. 31a ust. 7 nie precyzuje jednak terminu, od którego płatnik może pominąć stosowanie wniosku lub oświadczenia podatnika.
Złożone wnioski i oświadczenia wygasają więc po ustaniu stosunku prawnego łączącego podatnika z płatnikiem. Oznacza to, że jeśli w momencie realizacji świadczenia nie istnieje "więź" łącząca podatnika z płatnikiem, płatnik pomija oświadczenia i wnioski uprzednio złożone przez podatnika w odniesieniu do tych świadczeń. Jest to generalna zasada, od której przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują tylko dwa wyjątki.
(…)
- art. 31a ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.)
Tomasz Burchard
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.