Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagrody i zwrot kosztów wolontariuszy

Joanna Nowicka
inforCMS
Przedstawiamy - na przykładach - odpowiedzi na Państwa pytania w zakresie udzielania świadczeń i zwrotu kosztów wolontariuszom przez korzystającego.

Joanna Nowicka


Przepisy przewidują prawo do pokrycia kosztów działalności wolontariusza oraz zaliczenie tych wydatków do kosztów prowadzenia działalności pożytku publicznego. Wszystkie podmioty, na rzecz których wolontariusz może wykonywać świadczenia, w ustawie o wolontariacie nazwano „korzystającymi”. Należą do nich m.in. organizacje pozarządowe w zakresie ich działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego.

Obowiązki organizacji non profit jako korzystającego:

• poinformowanie wolontariusza o przysługujących mu prawach i ciążących obowiązkach oraz zapewnienie dostępności tych informacji,

• informowanie wolontariusza o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami,

• zapewnienie wolontariuszowi - na zasadach dotyczących pracowników - określonych w odrębnych przepisach, bezpiecznych i higienicznych warunków wykonywania przez niego świadczeń (w tym - w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z ich wykonywaniem - odpowiednich środków ochrony indywidualnej),

• pokrywanie - na zasadach dotyczących pracowników, określonych w odrębnych przepisach - kosztów podróży służbowych i diet.

Organizacja non profit może także pokrywać - na zasadach dotyczących pracowników określonych w odrębnych przepisach - również inne niezbędne koszty ponoszone przez wolontariusza, związane z wykonywaniem świadczeń na rzecz tej organizacji. To samo dotyczy kosztów szkoleń wolontariuszy w zakresie wykonywanych przez nich świadczeń określonych w porozumieniu.

Przykład

Czy praca, którą wykonują wolontariusze w fundacji (szeroko zakrojona opieka nad zwierzętami), wchodzi w skład przychodów tej organizacji?

Nie. Przepisy art. 12 ust. 4 pkt 16 updop jasno określają, że do przychodów nie zalicza się m.in. wartości świadczeń wolontariuszy (odpowiadających świadczeniu pracy) udzielanych na zasadach określonych w przepisach ustawy o wolontariacie.

Przykład

Na jakiej podstawie zwrócić wolontariuszowi koszty podróży związanej z działalnością stowarzyszenia?

Stowarzyszenie może sfinansować wolontariuszowi koszty takiej podróży, pod warunkiem że taki wydatek jest zaplanowany w budżecie jednostki, a podróż wolontariusza jest ściśle związana z realizacją danego zadania. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w sprawozdaniu z wyjazdu.

Dodatkowo, najlepiej, aby klauzula dotycząca zwrotu kosztów podróży była zawarta w umowie (porozumieniu) z wolontariuszem. Zwrot kosztów podróży i diet wolontariusza należy realizować na takich samych zasadach, jak pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę (w ramach limitów określonych w odpowiednich rozporządzeniach, tj. w obu rozporządzeniach o podróżach służbowych). Przy podróży prywatnym samochodem (za zgodą kierownika jednostki) należy pamiętać o rozliczeniu przebiegu kilometrów.

Co istotne, wolontariusz może (ale tylko w formie pisemnej pod rygorem nieważności) zwolnić stowarzyszenie, jako korzystającego, w całości lub w części z obowiązku pokrycia kosztów takiej podróży i diet (art. 45 ust. 4 w zw. z art. 45 ust. 1 pkt 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).

Jeżeli porozumienie zawarte między organizacją non profit (jako korzystającym) a wolontariuszem dotyczy wydelegowania wolontariusza w celu wykonywania przez niego świadczeń na terytorium innego państwa - na podstawie umowy międzynarodowej wiążącej Polskę wolontariuszowi przysłu guje prawo do świadczeń i pokrycia kosztów ogólnie przyjętych w stosunkach danego rodzaju (chyba że umowy międzynarodowe stanowią inaczej). Kwestię tę reguluje art. 48 ustawy o wolontariacie.

Wolontariuszem może być bezrobotny

Wykonywanie świadczeń przez wolontariusza na rzecz uprawnionego podmiotu (w tym - organizacji non profit) nie oznacza zatrudnienia tego wolontariusza w rozumieniu przepisów ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dalej: ustawa o promocji zatrudnienia). Wolontariuszem może być zatem bezrobotny bez utraty statusu bezrobotnego. Może nim być także cudzoziemiec - bez potrzeby uzyskiwania zezwolenia na zatrudnienie. „Status” wolontariusza nie stanowi więc przeszkody do nabycia oraz posiadania statusu bezrobotnego - pod warunkiem jednak, że wolontariusz przedstawi właściwemu powiatowemu urzędowi pracy porozumienie z korzystającym (tutaj - z organizacją non profit).

Zgodnie z art. 71 i art. 72 ust. 4 i 5 ustawy o promocji zatrudnienia prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Pod kilkoma wszakże warunkami, w tym m.in. jeżeli:

• nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, szkolenia, stażu, prac interwencyjnych lub robót publicznych,

• w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni nie był (w uproszczeniu) bezrobotny.

UWAGA!

Wolontariusz może być osobą bezrobotną z prawem do zasiłku. Stosunek prawny łączący organizację z wolontariuszem nie jest bowiem stosunkiem pracy, lecz stosunkiem cywilnoprawnym zawieranym pomiędzy wolontariuszem a organizacją pozarządową.

Co z ubezpieczeniami...

Wolontariusz nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a tym samym nie może być zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Nie ma więc prawa do świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa (a jedynie do zaopatrzenia z tytułu wypadku przy wykonywaniu świadczeń). Wolontariuszowi, który wykonuje świadczenia przez okres do 30 dni, należy zapewnić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (art. 46 ustawy o wolontariacie).

UWAGA!

Organizacja non profit, jako korzystający, może zgłosić wolontariusza do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Opodatkowanie świadczeń

Postanowienie, że praca świadczona przez wolontariusza nie jest darowizną, eliminuje opodatkowanie otrzymanych świadczeń podatkiem od spadków i darowizn (art. 50 ustawy o wolontariacie). Nieco inaczej wygląda kwestia opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 updof opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c updof oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Źródła przychodów powodujące powstanie obowiązku podatkowego są wymienione w art. 10 ust. 1 updof. Zapis tego artykułu - a w szczególności pkt 9 - jako jeden z przychodów wymienia „inne źródła”. Za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności m.in. stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14 updof, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 updof, tj. m.in. nienależące do przychodów ze stosunku pracy (art. 20 ust. 1 updof).

Z kolei (zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 113 updof) wolna od podatku jest wartość świadczeń otrzymanych przez wolontariuszy od organizacji pozarządowych, organów administracji publicznej, podmiotów, jednostek organizacyjnych, wymienionych w art. 42 ustawy o wolontariacie, z tytułu szkoleń, badań lekarskich, wyżywienia, wyposażenia w środki ochrony osobistej, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków opłacanych na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

To, czy nagroda lub inne świadczenie dla wolontariusza będą podlegały lub nie opodatkowaniu, zależy od szeregu czynników - takich jak ich rodzaj, źródło pochodzenia czy też wysokość samych świadczeń (patrz przykłady).

Przykład

Zarząd stowarzyszenia w nagrodę za dobrą pracę wolontariusza opłaca czesne za jego studia marketingowe. Czy poniesione z tego tytułu koszty stowarzyszenie może zaliczyć do swoich kosztów podatkowych? Czy tym samym wolontariusz uzyskuje przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, a jeżeli tak, to jaki i kiedy należy wystawić PIT?

W tym przypadku wydatki takie nie stanowią kosztów uzyskania przychodów stowarzyszenia. Takimi kosztami są bowiem koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a taka sytuacja nie ma tutaj miejsca.

Przepisy art. 49 pkt 1 ustawy o wolontariacie stanowią, że koszty prowadzenia działalności statutowej pozarządowych organizacji non profit jako korzystających stanowią wydatki na cele, o których mowa w art. 45 ust. 1 i 3 oraz art. 46 ust. 3 tej ustawy. Dotyczy to m.in. wydatków związanych z przestrzeganiem przepisów bhp, pokrywaniem kosztów podróży i diet oraz kosztów szkoleń wolontariuszy w zakresie wykonywanych przez nich świadczeń określonych w porozumieniu.

Po stronie wolontariusza osiągnięty przychód nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. Stanowi dla wolontariusza podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychód z innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 updof).

Stowarzyszenie będzie miało obowiązek sporządzić informację PIT-8C („Informacja o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych”).

Artykuł 42a updof nie określa, do jakich świadczeń odnosi się obowiązek sporządzania informacji PIT-8C - odwołując się w tym zakresie do art. 20 ust. 1 updof (czyli do przychodów z tzw. innych źródeł). Przepis ten mówi, że płatnicy wypłacający należności lub świadczenia zaliczane do tzw. innych źródeł przychodów, od których nie są obowiązani pobierać zaliczki na podatek lub podatku zryczałtowanego, są obowiązani - po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego - sporządzić informację według ustalonego wzoru (chodzi właśnie o PIT-8C). Informację tę należy przekazać - w przypadku podatnika mającego miejsce zamieszkania w Polsce - podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, w terminie do końcu lutego roku następującego po roku podatkowym (za 2008 r. - do 28 lutego 2009 r.).

Wolontariusz będzie musiał uwzględnić ten przychód w swoim zeznaniu rocznym za rok, w którym uzyskał to świadczenie. Przychód ten będzie podlegał opodatkowaniu, jeżeli dochód uzyskany przez wolontariusza w trakcie całego roku podatkowego przekroczy kwotę wolną od podatku.

Przykład

Fundacja pomocy dzieciom przyznała stypendium studentowi medycyny (w wysokości 300 zł miesięcznie), który jest jednocześnie wolontariuszem tej jednostki. Czy takie świadczenie podlega opodatkowaniu po stronie wolontariusza?

Nie - jeżeli spełnione są warunki pozwalające na skorzystanie ze zwolnienia od podatku określonego w art. 21 ust. 1 pkt 40b updof. Na podstawie tego przepisu wolne od podatku są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą Internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł - pod warunkiem złożenia przez beneficjenta stypendium stosownego oświadczenia (o którym mowa w art. 21 ust. 10 updof).

Płatnik tego stypendium (tutaj - fundacja) ma obowiązek sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium PIT-8S zgodnie z art. 35 ust. 10 updof.

Podkreślić jednak należy, że niespełnienie któregoś z warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 40b updof przekreśla możliwość skorzystania ze zwolnienia w nim zawartego. W przypadku fundacji takie stypendium musi być określone w statucie ustalonym przez fundatora. Dokumenty, z których wynika możliwość przyznawania stypendiów (uchwały i regulaminy), muszą być udostępnione na forum publicznym w sposób określony w omawianym przepisie. Kolejnym warunkiem jest nieprzekroczenie kwoty 380 zł miesięcznie (w przeciwnym razie „nadwyżka” będzie już podlegać opodatkowaniu) oraz złożenie przez zainteresowanego oświadczenia PIT-2C (koniecznie jeszcze przed pierwszą wypłatą stypendium).

Podstawy prawne:

• ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - Dz.U. Nr 96, poz. 873; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 94, poz. 651

• ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 6, poz. 415; ost.zm. Dz.U. Nr 171, poz. 1056

• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 143, poz. 894

• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zapisy w umowie o łącznej wysokości kar umownych

    W trakcie kontroli regionalna izba obrachunkowa zarzuciła jednostce, że w kilku umowach zawartych z wykonawcami nie ujęto łącznej maksymalnej wysokości kar umownych, których może dochodzić powiat lub wykonawca. Umowy te zostały już wykonane i nie było problemów z umowami czy też terminowością. Czy taki zarzut jest słuszny?

    Korekta dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2022 r. w jednostkach pomocy społecznej

    Dnia 31 marca 2023 r. mija termin wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego za poprzedni rok kalendarzowy. Obowiązkiem pracodawcy jest nie tylko ustalenie, kto powinien otrzymać to świadczenie, ale także prawidłowe obliczenie jego wysokości, a w przypadku błędnego naliczenia - dokonanie poprawnej korekty.

    Przepracowanie części dnia a zwolnienie lekarskie

    Zdarza się, że w trakcie swojej dniówki pracownik zwalnia się z pracy z powodu złego samopoczucia i udaje się do lekarza. Następnie wpływa do pracodawcy zwolnienie lekarskie na okres, którego pierwszym dniem jest ten w części przepracowany. 

    Mieszkańcy małych gmin i dużych miast powinni mieć te same możliwości

    Mamy aspiracje, aby mieszkańcy zarówno mniejszych miejscowości, jak i dużych miast mieli te same możliwości, aby mogli korzystać w równym stopniu z środków rządowych, samorządowych i europejskich – powiedział w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

    RIO o klasyfikacji dochodów gmin za zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy

    Dochody uzyskiwane przez gminy z tytułu opłat za zakwaterowanie, które od niedawna dokonują uchodźcy z Ukrainy należy klasyfikować w dziale 853 - wskazała w stanowisku RIO w Szczecinie. Izba zwróciła uwagę, że w rozporządzeniu MF brakuje dedykowanej klasyfikacji budżetowej

    Od 21 marca 2023 r. nowe zasady prowadzenia akt pracowniczych

    W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Dotyczy dokumentów na temat przeprowadzania kontroli trzeźwości pracowników oraz wprowadzenia informacji o pracy zdalnej.

    Czy klauzula waloryzacyjna ma zastosowanie do umów o zamówienia publiczne poniżej 130 000 zł zawieranych na dłużej niż 6 miesięcy?

    Czy waloryzacja w umowach z terminem przekraczającym 6 miesięcy wprowadzona od 10 listopada 2022 r. ustawą z 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców dotyczy również postępowań poniżej 130 000 zł, jeżeli umowy zawierane są na okres przekraczający 6 miesięcy?

    Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianie pracodawcy?

    Od 01.03.2023 r. będziemy zatrudniać osobę na stanowisku woźnego w wymiarze 3/4 etatu ze stażem 23 lat pracy. Osoba ta dotychczas pracowała w Służbie Więziennej (do dnia 20.01.2023 r.).

    Czy należy się dodatek stażowy w dodatkowym miejscu zatrudnieniu nauczyciela

    Jesteśmy szkołą podstawową państwową (organ prowadzący Urząd Miasta). Zatrudniliśmy nauczyciela z dwudziestoletnim stażem pracy na 1/2 etatu. Ten sam nauczyciel jest zatrudniony w innej szkole podstawowej w naszym mieście na pełny etat. Nauczyciel przedstawił nam świadectwa pracy. Na podstawie tych samych świadectw pracy otrzymuje dodatek w szkole podstawowej, w której jest zatrudniony na cały etat. Czy należy mu się dodatek za staż pracy?

    Kiedy płatnika nie wiążą wnioski złożone przez podatnika

    Proszę o informację dot. interpretacji z art. 31a pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: "Po ustaniu stosunku prawnego stanowiącego podstawę dokonywania przez płatnika świadczeń podatnikowi, płatnik przy obliczaniu zaliczki pomija oświadczenia i wnioski złożone uprzednio przez podatnika, z wyjątkiem wniosków, o których mowa w art. 32 ust. 6 i 8 oraz art. 41 ust. 11.

    Czy w przypadku sprzedaży węgla przez gminę trzeba prowadzić ewidencję z wykorzystaniem konta 330

    Gmina zleciła na podstawie umów sprzedaż "preferencyjnego" węgla przedsiębiorstwom i spółkom działającym na terenie Gminy. Czy w ww. przypadku gmina powinna prowadzić ewidencję magazynową (konto 330 "Towary") i ewidencję sprzedaży węgla?

    Poszerzenie przez wójta katalogu przesłanek przyznania dodatku specjalnego do wynagrodzeń pracowników

    Wójt gminy w drodze zarządzenia wewnętrznego postanowił, że pracownikom urzędu gminy, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, mogą być przyznawane dodatki specjalne do wynagrodzeń "w innych uzasadnionych sytuacjach, niż wskazane w ustawie o pracownikach samorządowych". Na podstawie tego zarządzenia dodatki specjalne były przyznawane pracownikom m.in. z tytułu "pracy w uciążliwych warunkach, w tym z narażeniem na ciągły stres", "szczególne osiągnięcia w pracy" lub bez żadnego dodatkowego uzasadnienia.

    Świadczenia pomocy zdrowotnej dla nauczycieli. Jak ustalić?

    Rada gminy nie określiła rodzaju świadczeń przyznawanych w ramach pomocy zdrowotnej dla nauczycieli oraz warunków i trybu ich przyznawania. Przy braku tej uchwały nie zaplanowała w budżecie gminy wydatków na ten cel.

    Jak rozliczyć godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który przebywa na zwolnieniu lekarskim?

    Jak rozliczyć godziny ponadwymiarowe nauczyciela, który przebywa na zwolnieniu lekarskim? Jakie przepisy mają zastosowanie w przypadku, w którym nauczyciel zatrudniony jest w szkole prowadzonej przez gminę?

    Nieruchomości szkolne a podatek od nieruchomości

    Ustawodawca podatkowy przyznaje placówkom oświatowym preferencje w podatku od nieruchomości. 

    Odliczenie VAT od wydatków gminy na zakup autobusów

    Czy gmina ma prawo do odliczenia pełnej wysokości podatku naliczonego z tytułu nabycia autobusów niskoemisyjnych w przypadku, gdy te na podstawie umowy najmu będą później wykorzystywane przez spółkę gminną powołaną do realizacji zadań z zakresu transportu publicznego?

    Zmiany: urlopy, szkolenia, elastyczny czas pracy [Ostateczna wersja nowelizacji kodeksu pracy]

    Nowelizacja wdraża dwie unijne dyrektywy. Nowe przepisy regulują m.in. urlopy i czas pracy, w tym urlop rodzicielski, do którego pracownicy będą mieli indywidualne prawo.

    Program "Ochrona Zabytków". Dofinansowanie 200 mln zł

    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło drugi nabór w programie Ochrona Zabytków.

    PUE ZUS: Kalkulator do wyliczenia wysokości emerytury w 2023 r.

    Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS można samodzielnie wykonać symulację wysokości przyszłego świadczenia emerytalnego, przyznawanego na nowych zasadach. Symulacja pozwala na wykonanie obliczeń tym osobą, które chcą sprawdzić jakie świadczenie by otrzymały, gdyby przechodziły na emeryturę w bieżącym roku.

    ZUS: Co się dzieje ze środkami zapisanymi na subkoncie w ZUS w razie śmierci ubezpieczonego

    Środki zapisane na subkoncie w ZUS podlegają podziałowi i wypłacie w razie m. in. śmierci ubezpieczonego. Tak, jak to ma miejsce w przypadku środków zgromadzonych na rachunku w OFE - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Podwyżki pensji w RIO o 300 zł - 1130 zł [wyrównanie od 1 stycznia 2023 r.]

    Od 300 zł do ponad 1,1 tys. zł wzrosną stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników regionalnych izb obrachunkowych nieobjętych tzw. systemem mnożnikowym – przewiduje projekt nowego rozporządzenia. Podwyżki mają nastąpić z wyrównaniem od 1 stycznia 2023 r.

    MF: Zasady wykorzystania i zwrotu przez samorządy odsetek z Funduszu Pomocy

    Ministerstwo finansów wyjaśniło, że jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek zwrócić niewykorzystane odsetki ze środków Funduszu Pomocy na rachunek właściwego wojewody. Zasada ta nie dotyczy odsetek od środków przeznaczonych na zadania oświatowe.

    Nagrody specjalne dla pracowników pomocy społecznej [Nowelizacja, zmiany]

    Nagrody za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej dla np. pracowników socjalnych minister będzie mógł przyznać sam z własnej inicjatywy, bez wniosku ze strony np. organów administracji samorządowej - zakłada projekt nowelizacji rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie przyznawania nagród specjalnych w zakresie pomocy społecznej.

    Dodatkowe dwa dni wolne od pracy dla dawców krwi
    Pytania i odpowiedzi o PPK po autozapisie

    Odpowiedzi na pytania dotyczące naliczania i odprowadzania wpłat do PPK po autozapisie.