REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Objaśnienia Ministerstwa Finansów do PIT-2 (9), PIT-2A (8) i PIT-3 (8)

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
DGP: Objaśnienia Ministerstwa Finansów do PIT-2 (9), PIT-2A (8) i PIT-3 (8)
DGP: Objaśnienia Ministerstwa Finansów do PIT-2 (9), PIT-2A (8) i PIT-3 (8)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt objaśnień, dotyczący oświadczeń i wniosków, które podatnicy złożą płatnikom w celu obliczania zaliczek na podatek w 2023 roku na formularzach PIT-2, PIT-2A i PIT-3. Uwagi można przesyłać do 15 grudnia.

Resort podkreślił jednak, że podatnik nie ma obowiązku stosowania tych wzorów. Może natomiast skorzystać ze sposobu składania wniosków i oświadczeń przyjętego przez danego pracodawcę.

REKLAMA

Objaśnienia Ministerstwa Finansów do PIT-2 (9), PIT-2A (8) i PIT-3 (8)

- oświadczenie o stosowaniu lub niestosowaniu pomniejszenia zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek,

- oświadczenie o zamiarze preferencyjnego opodatkowania dochodów z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko,

- oświadczenie o stosowaniu ulgi na powrót z zagranicy, ulgi dla rodziców co najmniej czwórki dzieci oraz ulgi dla pracujących seniorów,

- wniosek o stosowanie lub niestosowanie ulgi dla młodych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- wniosek o stosowanie lub niestosowanie kosztów uzyskania przychodów,

- wniosek o stosowanie wyższej stawki podatku,

- wniosek o niepobieranie zaliczek.

Składanie PIT-2, PIT-2A i PIT-3 

Resort przypomina, że mogą być one składane w dowolnym momencie roku podatkowego. Natomiast płatnik co do zasady uwzględnia je najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym oświadczenia i wnioski otrzymał. Więcej czasu ma natomiast organ rentowy, który uwzględnia otrzymane dyspozycje najpóźniej od drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał.

MF podkreśliło, że aby wycofać lub zmienić złożone oświadczenia lub wnioski składa się je ponownie (uwzględniając nowe dyspozycje).

REKLAMA

Dodało też, że te złożone przed 1 stycznia 2023 r. zachowują moc, jeśli nie zmieniły się okoliczności mające wpływ na obliczenie zaliczek. Przykładowo dotyczy to złożonych przed 2023 r. oświadczeń o pomniejszaniu zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. W takim przypadku nadal obowiązuje dotychczasowe oświadczenie, co oznacza, że w 2023 r. płatnik będzie pomniejszał zaliczkę na podatek o kwotę 300 zł.

W objaśnieniach przypomniano też, że dyspozycje wygasają, gdy w momencie realizacji świadczenia nie istnieje stosunek prawny łączący podatnika z płatnikiem w odniesieniu do danego rodzaju przychodów. Wówczas płatnik nie uwzględnia złożonych oświadczeń i wniosków. Ministerstwo zastrzega, że jest to generalna zasada, od której jednak są wyjątki. Nadal uwzględnia się oświadczenia i wnioski podatnika dotyczące:

- niestosowania ulgi dla młodych,

- niestosowania podstawowych kosztów uzyskania przychodów dla pracowników lub 50 proc. kosztów uzyskania przychodów.

Kwota zmniejszająca podatek

Przypomnijmy, że od przyszłego roku pojawi się możliwość zobowiązania płatnika do potrącania kwoty zmniejszającej podatek nawet przez trzech płatników (łącznie nie więcej niż 300 zł miesięcznie). Podatnicy mogą złożyć więc oświadczenie o pomniejszaniu zaliczki nie o 300 zł lecz 150 zł lub 100 zł, czyli odpowiednio 1/24 lub 1/36 kwoty zmniejszającej podatek.

Dotyczy to też członków rolniczej spółdzielni produkcyjnej, emerytów, rencistów, osób pobierających:

- świadczenia przedemerytalne,

- zasiłki przedemerytalne,

- nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,

- rodzicielskie świadczenie uzupełniające,

- zasiłki dla bezrobotnych,

- świadczenia z FGŚP lub

- zaległe świadczenia z pracy wypłacane przez organ egzekucyjny.

Płatnicy tych świadczeń automatycznie z mocy prawa potrącają 1/2 kwoty zmniejszającej podatek. Podatnik może jednak poprosić o pomniejszszenie zaliczki o mniejsze kwoty.

W przypadku pozostałych płatników (np. zakładów pracy) podatnicy muszą złożyć oświadczenie, aby ci uwzględniali kwotę pomniejszającą podatek. W przeciwnym razie kwota nie będzie w ogóle potrącana.

Przypomnijmy, że od 2023 r. oświadczenia w tym zakresie będą składane nie tylko przez pracownika, lecz także innych zatrudnionych, np. zleceniobiorców, wykonawców dzieł, członków zarządów i rad nadzorczych, osób na kontraktach menedżerskich.

Gdy pracownik i zleceniobiorca to jedna osoba

MF wyjaśnia więc co się dzieje w sytuacji, gdy przykładowo firma zatrudnia jednego podatnika na umowę o pracę i ma z nim podpisaną umowę zlecenia. W takiej sytuacji dla celów poboru zaliczki na podatek firma ta występuje w roli dwóch płatników (zakładu pracy oraz zleceniodawcy). - To oznacza, że każdemu z tych płatników należy składać odrębne oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość obliczanych zaliczek – wyjaśnia resort.

Dodał, że jeżeli podatnik składa temu samemu podmiotowi np. dwa druki PIT-2, w wersji opracowanej przez Ministerstwo Finansów, każdy w odniesieniu do innego źródła przychodów, to aby nie było wątpliwości, to w części B „Dane płatnika, któremu składane jest oświadczenie / wniosek” - należy wskazać również źródło przychodów, którego dotyczy ten druk. Jeżeli PIT-2 nie są składane jednocześnie (np. zawarta została nowa umowa, tj. oprócz umowy o pracę umowa zlecenia) to wystarczy, że w PIT-2 dotyczącym drugiej umowy zostanie wskazane źródło. Nie trzeba przy tym korygować pierwszego PIT-2.

Wspólne rozliczenie

Ministerstwo Finansów potwierdziło w objaśnieniach, że oświadczenie o zamiarze preferencyjnego opodatkowania z małżonkiem może złożyć swojemu zakładowi pracy zarówno mąż, jak i żona. Przepisy ustawy PIT nie uzależniają bowiem prawa podatnika do złożenia tego wniosku od jego niezłożenia przez małżonka. Należy jedynie sprawdzić, czy konsekwencją takiego działania nie będzie wyższa dopłata podatku w rozliczeniu rocznym.

Nowe ulgi zero PIT

Podatnik może złożyć płatnikowi oświadczenie o stosowaniu ulgi na powrót z zagranicy, ulgi dla rodziców co najmniej z czwórką dzieci oraz ulgi dla pracujących seniorów. Są to nowe preferencje zero PIT, które obowiązują od 2022 r.

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że i w tym przypadku nie trzeba składać nowych wniosków, jeżeli podatnik dyspozycję o uwzględnianie tych ulg złożył w 2022 r. Inaczej będzie, gdy dodatkowo podpisze z pracodawcą umowę zlecenia. Wówczas będzie musiał złożyć pracodawcy drugie oświadczenie w tym zakresie – dla celów rozliczania zlecenia.

Ulga dla młodych

Z kolei ulga zero PIT dla młodych tj. dla osób do 26 roku życia stosowana jest przez płatników z mocy ustawy. Można poprosić płatnika, aby jej nie stosował w trakcie roku. Nie pozbawia to bowiem prawa do korzystania z niej w rozliczeniu rocznym.

Inne zasady dotyczą jednak organu rentowego. On bowiem stosuje ulgę tylko na żądanie.

Niestosowanie kosztów

Z mocy prawa płatnik uwzględnia też koszty uzyskania przychodów w wysokości 250 zł miesięcznie. Podatnik i w tym przypadku może z tego zrezygnować i to w dowolnym momencie roku podatkowego. Jak podkreśla MF, rozwiązanie to jest dedykowane szczególnie pracownikom wieloetatowym, którzy chcą uniknąć ewentualnej dopłaty podatku w rozliczeniu rocznym. - Dzieje się tak dlatego, że roczne koszty uzyskania przychodów dla pracowników są ograniczone limitem, który dla jednoetatowców wynosi 3 tys. zł a dla wieloetatowców miejscowych 4,5 tys. zł – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Również twórcy mogą zrezygnować z uwzględniania przez płatnika 50 proc. kosztów uzyskania przychodów, co również nie pozbawia podatników prawa do skorzystania z nich w rozliczeniu rocznym.

Uwagi można przesyłać do 15 grudnia br. na adres PITwnioski@mf.gov.pl.

DGP: Nowy PIT-2 i inne formularze. Objaśnienia Ministerstwa Finansów pomogą w wypełnieniu druków

Agnieszka Pokojska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

REKLAMA

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

REKLAMA