Depozyty mieszkańców DPS a rozliczenie PIT

Depozyty środków pieniężnych dla mieszkańców DPS bywają dla jednostek samorządu terytorialnego kłopotliwe. Dotyczy to nie tylko sytuacji, gdy pensjonariusz umrze, a postępowania z pozostawionymi przez niego pieniędzmi generują koszty przewyższające zdeponowaną kwotę, ale także konieczności rozliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu opodatkowania odsetek od depozytów mieszkańców.
Depozyty środków pieniężnych dla mieszkańców DPS
Zapewnienie mieszkańcom bezpiecznego przechowywania środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych jest jedną z usług wspomagających, do których świadczenia są zobowiązane domy pomocy społecznej. W odniesieniu do środków pieniężnych zazwyczaj zostaje w tym zakresie zawarta z bankiem umowa na prowadzenie rachunku depozytowego, na którym gromadzone są środki pieniężne wszystkich mieszkańców DPS. Bank nalicza odsetki od wszystkich środków zgromadzonych na rachunku.
Jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne (art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof). Za przychody z tych kapitałów uważa się między innymi odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą (art. 17 ust. 1 pkt 2 updof). Z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, pobiera się 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy (art. 30a ust. 1 pkt 3 updof). Zasadą jest to, że odsetki z lokaty środków pieniężnych uzyskuje się bezpośrednio od banku i to on, jako płatnik, rozlicza z tego tytułu podatek dochodowy od osób fizycznych. Zasada ta nie dotyczy jednak odsetek od depozytów mieszkańców DPS.
(…)
Małgorzata Masłowska
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
Komentarze(0)
Pokaż: