REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana zarządcy drogi a zwrot opłaty za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym

Zmiana zarządcy drogi a zwrot opłaty za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym
Zmiana zarządcy drogi a zwrot opłaty za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym

REKLAMA

REKLAMA

Zarządca drogi pobiera opłatę roczną za umieszczenie urządzenia obcego w pasie drogowym. Opłata uiszczana jest za dany rok z góry w terminie do 15 stycznia.

W trakcie roku nastąpiła zmiana zarządcy drogi. Powstał więc problem zwrotu opłaty uiszczonej przez podmiot na rzecz zarządcy drogi, który przekazał tę drogę innemu zarządcy. Czy ten, który pobrał opłatę, powinien zwrócić opłaty owemu zarządcy w proporcjonalnej wysokości w stosunku do dnia przekazania drogi?

REKLAMA

Odpowiedź

Nie jest możliwa zmiana zarządcy drogi publicznej w trakcie roku. Pozbawienie i zaliczenie drogi do danej kategorii nie może być dokonane później niż do końca trzeciego kwartału danego roku, z mocą od 1 stycznia roku następnego.

Uzasadnienie

Sytuację prawną dróg publicznych w Polsce regulują przepisy ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (dalej: u.d.p.). Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 drogi publiczne ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na następujące kategorie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • drogi krajowe,
  • drogi wojewódzkie,
  • drogi powiatowe,
  • drogi gminne.

Ustawa ta przesądza także, że drogi krajowe stanowią własność Skarbu Państwa. Natomiast drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne stanowią własność właściwego samorządu województwa, powiatu lub gminy (art. 2a u.d.p.).

Z kolei art. 19 ust. 2 u.d.p. wskazuje, że zarządcami dróg:

  • krajowych - jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad,
  • wojewódzkich - jest zarząd województwa,
  • powiatowych - jest zarząd powiatu,
  • gminnych - jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Zmiana zarządcy na skutek zmiany kategorii drogi

Zmiana podmiotu zarządzającego drogą danej kategorii możliwa jest np. przy zmianie kategorii danej drogi (np. z drogi powiatowej na gminną albo z krajowej na wojewódzką).

Ustawodawca wskazał jednak w przepisach u.d.p., że taka zmiana następuje nie w dowolnym momencie, ale w bardzo konkretnym momencie roku. Mówi o tym przepis art. 10 ust. 3 u.d.p. Przepis ten stanowi: "Pozbawienie drogi dotychczasowej kategorii, z wyjątkiem przypadku wyłączenia drogi z użytkowania, jest możliwe jedynie w sytuacji jednoczesnego zaliczenia tej drogi do nowej kategorii. Pozbawienie i zaliczenie nie może być dokonane później niż do końca trzeciego kwartału danego roku, z mocą od dnia 1 stycznia roku następnego".

Zmiana zarządcy na skutek zmian granic gminy

Zmiana podmiotu zarządzającego daną drogą może też mieć miejsce w sytuacji, w której np. następuje zmiana granic gminy i dana droga gminna przechodzi z zarządu jednej gminy pod zarząd drugiej. W takiej sytuacji jednak zmiana zarządcy drogi również nastąpi w ściśle określonym momencie roku. Jak wynika bowiem z art. 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, tworzenie i znoszenie, łączenie i dzielenie gmin oraz ustalanie ich granic następuje zawsze z dniem 1 stycznia.

Zygmunt Bołtowicz

wieloletni pracownik administracji, prawnik, ekspert w dziedzinie finansów publicznych oraz gospodarki komunalnej

Podstawy prawne

  • art. 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1372; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1834)

  • art. 1, art. 2, art. 2a, art. 10 ust. 3, art. 19 ust. 2 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1376; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1595)

źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA