REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana zarządcy drogi a zwrot opłaty za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym

Zmiana zarządcy drogi a zwrot opłaty za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym
Zmiana zarządcy drogi a zwrot opłaty za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym

REKLAMA

REKLAMA

Zarządca drogi pobiera opłatę roczną za umieszczenie urządzenia obcego w pasie drogowym. Opłata uiszczana jest za dany rok z góry w terminie do 15 stycznia.

W trakcie roku nastąpiła zmiana zarządcy drogi. Powstał więc problem zwrotu opłaty uiszczonej przez podmiot na rzecz zarządcy drogi, który przekazał tę drogę innemu zarządcy. Czy ten, który pobrał opłatę, powinien zwrócić opłaty owemu zarządcy w proporcjonalnej wysokości w stosunku do dnia przekazania drogi?

REKLAMA

Odpowiedź

Nie jest możliwa zmiana zarządcy drogi publicznej w trakcie roku. Pozbawienie i zaliczenie drogi do danej kategorii nie może być dokonane później niż do końca trzeciego kwartału danego roku, z mocą od 1 stycznia roku następnego.

Uzasadnienie

Sytuację prawną dróg publicznych w Polsce regulują przepisy ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (dalej: u.d.p.). Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 drogi publiczne ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na następujące kategorie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • drogi krajowe,
  • drogi wojewódzkie,
  • drogi powiatowe,
  • drogi gminne.

Ustawa ta przesądza także, że drogi krajowe stanowią własność Skarbu Państwa. Natomiast drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne stanowią własność właściwego samorządu województwa, powiatu lub gminy (art. 2a u.d.p.).

Z kolei art. 19 ust. 2 u.d.p. wskazuje, że zarządcami dróg:

  • krajowych - jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad,
  • wojewódzkich - jest zarząd województwa,
  • powiatowych - jest zarząd powiatu,
  • gminnych - jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Zmiana zarządcy na skutek zmiany kategorii drogi

Zmiana podmiotu zarządzającego drogą danej kategorii możliwa jest np. przy zmianie kategorii danej drogi (np. z drogi powiatowej na gminną albo z krajowej na wojewódzką).

Ustawodawca wskazał jednak w przepisach u.d.p., że taka zmiana następuje nie w dowolnym momencie, ale w bardzo konkretnym momencie roku. Mówi o tym przepis art. 10 ust. 3 u.d.p. Przepis ten stanowi: "Pozbawienie drogi dotychczasowej kategorii, z wyjątkiem przypadku wyłączenia drogi z użytkowania, jest możliwe jedynie w sytuacji jednoczesnego zaliczenia tej drogi do nowej kategorii. Pozbawienie i zaliczenie nie może być dokonane później niż do końca trzeciego kwartału danego roku, z mocą od dnia 1 stycznia roku następnego".

Zmiana zarządcy na skutek zmian granic gminy

Zmiana podmiotu zarządzającego daną drogą może też mieć miejsce w sytuacji, w której np. następuje zmiana granic gminy i dana droga gminna przechodzi z zarządu jednej gminy pod zarząd drugiej. W takiej sytuacji jednak zmiana zarządcy drogi również nastąpi w ściśle określonym momencie roku. Jak wynika bowiem z art. 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, tworzenie i znoszenie, łączenie i dzielenie gmin oraz ustalanie ich granic następuje zawsze z dniem 1 stycznia.

Zygmunt Bołtowicz

wieloletni pracownik administracji, prawnik, ekspert w dziedzinie finansów publicznych oraz gospodarki komunalnej

Podstawy prawne

  • art. 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1372; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1834)

  • art. 1, art. 2, art. 2a, art. 10 ust. 3, art. 19 ust. 2 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1376; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1595)

źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

REKLAMA

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

REKLAMA