Czy opłaty za wycinkę drzew wpływa na konto gminy?
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Opłaty za wycinkę drzew powinny wpływać na konto gminy.
UZASADNIENIE
Stosownie do zapisów art. 88 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (dalej: ustawa o ochronie przyrody) wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną m. in. za: usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia, usunięcie drzewa lub krzewu bez zgody posiadacza nieruchomości, zniszczenie drzewa lub krzewu, uszkodzenie drzewa spowodowane wykonywaniem prac w obrębie korony drzewa.
Czy opłaty za wycinkę drzew wpływa na konto gminy?
Zgodnie z zapisami art. 402 ust. 5 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska wpływy z tytułu opłat za usunięcie drzewa lub krzewu oraz kar, o których mowa w art. 88 ust. 1 o ochronie przyrody, stanowią w całości dochód budżetu gminy, z wyjątkiem wpływów z tytułu opłat i kar nakładanych przez starostę, które stanowią w całości dochód budżetu powiatu, oraz wpływów z tytułu opłat i kar nakładanych przez marszałka województwa, które stanowią w 35% przychód Narodowego Funduszu i w 65% - wojewódzkiego funduszu.
Opłaty za wycinkę drzew stanowią dochód budżetowy i powinny wpływać na konto gminy.
Podstawa prawna:
art. 88 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 916)
art. 402 ust. 5 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (j.t. Dz.U. z 2022 r., poz. 2556)
Jarosław Jurga
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.