REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaokrąglać raty podatków samorządowych

Joanna Nowicka

REKLAMA

Zasady zaokrąglania podatków lokalnych są takie same, jak w wypadku podatków dochodowych. Problem powstaje wówczas, gdy kwota podatku należnego za rok podatkowy jest liczbą nieparzystą.

Podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat, a także wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych. Należy to robić w taki sposób, by końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 gr pomijać, a końcówki kwot wynoszące 50 gr i więcej podnosić do pełnych złotych (art. 63 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa; dalej: Ordynacja podatkowa). Przez podatki rozumie się również ich raty, jeżeli przepisy prawa podatkowego przewidują płatność podatku w ratach (art. 3 pkt 3 lit. b Ordynacji podatkowej). Oznacza to, że w wypadku zobowiązań podatkowych, które są płacone zgodnie z przepisami prawa podatkowego w ratach, zaokrągleniu podlega rata podatku.

REKLAMA

Zaokrąglania podstaw opodatkowania i kwot podatków nie stosuje się do opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych (art. 63 § 2 Ordynacji podatkowej). Są to opłaty:

● od posiadania psów,

● targowa,

● miejscowa,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● uzdrowiskowa.

Podatek od nieruchomości

REKLAMA

Podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania (art. 6 ust. 7 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych; dalej: u.p.o.l.), a zatem wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Co istotne – o powstaniu obowiązku podatkowego od nieruchomości decyduje nie moment rozpoczęcia robót budowlanych, lecz data zakończenia budowy albo rozpoczęcia użytkowania budynku (por. wyrok WSA w Łodzi z 28 stycznia 2011 r.; sygn. akt I SA/Łd 1171/10).

Podatek od nieruchomości jest płatny w ratach w terminach do: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Raty te są proporcjonalne do czasu trwania obowiązku podatkowego.

PRZYKŁAD

Zobowiązanie w podatku od nieruchomości osoby fizycznej za 2012 rok (za grunty i budynek mieszkalny) wynosi 641 zł.

Raty podatku od nieruchomości w tym wypadku kształtują się następująco: 641 zł : 4 = 160,25 zł, po zaokrągleniu: 160 zł.

Zatem I, II i III rata wyniosą 160 zł, zaś ostatnia, IV rata, 161 zł. Ogólnie da to kwotę 641 zł za rok podatkowy.

Podatek rolny i leśny

W taki sam sposób, w jaki oblicza się podatek od nieruchomości, organ podatkowy ustala wysokość podatku rolnego (art. 6a ust. 6 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym; dalej: u.p.r.) i podatku leśnego (art. 6 ust. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o podatku leśnym).

W wypadku podatku rolnego, jeżeli grunty rolne stanowią współwłasność lub znajdują się w posiadaniu osób fizycznych, osób prawnych, jednostek organizacyjnych, w tym spółek nieposiadających osobowości prawnej – osoby fizyczne składają deklarację na podatek rolny i opłacają podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne (art. 6a ust. 10 u.p.r.).

W wypadku podatku leśnego, osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej płacą podatek na rzecz gminy właściwej ze względu na położenie lasów. Jeżeli lasy są położone na obszarze dwóch gmin, podatek leśny powinien być uiszczany na rzecz każdej z nich.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA