REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fotowoltaika. Gmina czy jednostka jej podległa składa deklarację na podatek akcyzowy?

Łukasz Matusiakiewicz
Radca prawny specjalizujący się w prawie podatkwoym
akcyza
akcyza
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy deklarację na podatek akcyzowy od energii elektrycznej (fotowoltaika) powinna złożyć gmina czy jednostka jej podległa? Instalacja fotowoltaiczna jest na budynku jednostki. Jak postąpić, jeśli nie złożyliśmy deklaracji w terminie (do 25 listopada). Czy należy złożyć czynny żal?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Z pism czy interpretacji organów podatkowych wynika, że:

 • zgłoszenia do CRPA dokonuje jednostka samorządu terytorialnego,
 • centralizacja (znana na gruncie VAT) nie przekłada się automatycznie na podatek akcyzowy.

UZASADNIENIE

Jak wynika z pisma Departamentu Podatku Akcyzowego w Ministerstwie Finansów z 2 czerwca 2021 r. (sygn. akt PA6.8102.21.2021), w przypadku jednostek samorządu terytorialnego obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego do CRPA spoczywa na tej jednostce (gminie), a nie na jej jednostce organizacyjnej (np. szkole, przedszkolu). Zamawiającym oraz nabywcą wyrobu zwolnionego będzie bowiem gmina i jej dane będą figurować na fakturze sprzedaży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą, w tym podmiot będący nabywcą końcowym zużywającym energię elektryczną, jeżeli od tej energii nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.

Fotowoltaika - kto składa deklaracje na podatek akcyzowy?

Jak wynika z interpretacji Dyrektora KIS z 1 lipca 2021 r. (sygn. akt 0111-KDIB3-3.4013.129.2021.1.MK):

 • w przypadku gdy szkoła wytwarza na własne potrzeby prąd z niewielkiej instalacji fotowoltaicznej - podatnikiem podatku akcyzowego jest ta jednostka organizacyjna powiatu, a nie powiat;
 • ustawodawca wyłączył z obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego podmioty produkujące energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości;
 • jeśli wyprodukowana przez podmiot energia elektryczna nie jest dostarczana do sieci dystrybucyjnej, a jej wytworzona ilość nie przekracza 1 MW i jest w całości zużywana przez ten podmiot (daną jednostkę, np. szkołę), to nie ciąży na niej obowiązek prowadzenia ewidencji ilościowej zużytej energii elektrycznej;
 • organ nie podzielił stanowiska, że wnioskodawca nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowych;
 • obowiązek złożenia deklaracji istnieje zarówno w przypadku, gdy podatnik będzie zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego od zużytej energii elektrycznej, jak i w sytuacji, gdy zużycie to będzie podlegało zwolnieniu z opodatkowania akcyzą;
 • mimo braku obowiązku prowadzenia wskazanej ewidencji - powinno się wykazywać szacunkową ilość prądu w składanej co kwartał elektronicznej deklaracji akcyzowej.

Fotowoltaika - czy brak obowiązku prowadzenia ewidencji wyłącza obowiązek składania deklaracji na podatek akcyzowy?

INTERPRETACJE

(…) brak obowiązku prowadzenia ewidencji nie wyłącza obowiązku składania deklaracji. Obowiązek deklaracyjny jest niezależny od zastosowania zwolnienia i wyłączenia z obowiązku prowadzenia ewidencji. Przy czym zastosowanie zwolnienia powoduje, że od 1 lipca 2021 r. deklaracje będą składane za kwartalny okres rozliczeniowy w terminie do 25 dnia drugiego miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej  z 1 lipca 2021 r., sygn. akt 0111-KDIB3-3.4013.129.2021.1.MK

Pierwszym okresem sprawozdawczym był więc III kwartał 2021 r., a pierwszą deklarację należało złożyć najpóźniej do 25 listopada 2021 r. Skoro zatem dla III kwartału kluczowy był 25 listopada, a termin ten upłynął, to złożenie zaległej deklaracji i czynnego żalu jest formą rozwiązania problemu. Z przepisów ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy wynika bowiem, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Pierwszym okresem sprawozdawczym był więc III kwartał 2021 r., a pierwszą deklarację należało złożyć najpóźniej do 25 listopada 2021 r. Skoro zatem dla III kwartału kluczowy był 25 listopada, a termin ten upłynął, to złożenie zaległej deklaracji i czynnego żalu jest formą rozwiązania problemu. Z przepisów ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy wynika bowiem, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

artykuł pochodzi z Rachunkowości Budżetowej 2/2022 r.

ŁUKASZ MATUSIAKIEWICZ

radca prawny (OIRP Wrocław) specjalizujący się w prawie podatkowym; autor ponad 150 opracowań (monografie, poradniki praktyczne, analizy przepisów oraz orzecznictwa itp.)

Podstawa prawna

 • art. 13, art. 16, art. 24, art. 24e ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 722; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2105)

 • art. 16, art. 16a ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 408; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2105)

Powołane interpretacje podatkowe

 • interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 lipca 2021 r. (sygn. akt 0111-KDIB3-3.4013.129.2021.1.MK)

 • pismo Departamentu Podatku Akcyzowego w Ministerstwie Finansów z 2 czerwca 2021 r. (sygn. akt PA6.8102.21.2021)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rusza program "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Samorządy mogą składać wnioski do 30 sierpnia

W czwartek, 25 lipca odbyła się konferencja z udziałem wiceministry rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandry Gajewskiej. Tematem konferencji był nowy program dla gmin bez opieki żłobkowej w ramach Aktywnego Malucha – "Pierwszy Dzienny Opiekun w Gminie". Wnioski można składać do 30 sierpnia.

ZUS przestawił się na mLegitymacje. Jak z nich korzystać?

Elektroniczna mLegitymacja to duże ułatwienie dla emerytów i rencistów. Można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż prawie 800 tysięcy seniorów porzuciło plastik.

Świadczenie „Aktywny rodzic” i inne nowości w klasyfikacji budżetowej

23 lipca 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Co się zmieni i od kiedy?

82 mln zł środków na dofinansowania do remontów dróg samorządowych na 2025 r. w województwie śląskim

W środę, 24 lipca wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował, o tym, że rusza nabór na dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przyszły rok. W województwie lubelskim nabór ruszy w piątek, 26 lipca. Środki z dofinansowania mogą zostać przeznaczone na remonty dróg powiatowych i gminnych, a także na inne inwestycje, które zwiększą bezpieczeństwo ruchu.

REKLAMA

5 000 zł na jedno koło gospodyń wiejskich i prawo do dofinansowania dla wszystkich kół gospodyń wiejskich z gmin, w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. W Dzienniku Ustaw ukazała się już nowelizacja

W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia dotycząca prawa do dofinansowania dla kół gospodyń wiejskich z gmin,  w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 proc. Dofinansowanie będzie przysługiwało nie tylko kołom wpisanym do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

W 2024 roku przeciętny pracownik skorzysta z nawet 35 dni urlopu oraz dodatkowych zwolnień z pracy. Co z urlopem w 2025 r.

W ostatnim czasie do kodeksu pracy wprowadzono wiele nowych rozwiązań, dzięki którym pracownicy mogą uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o wprowadzenie dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego. Sprawdź, jakie jeszcze dodatkowe zwolnienia i urlopy przysługują pracownikom, ile są płatne oraz jak je uzyskać.

Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

REKLAMA

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA