REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fotowoltaika. Gmina czy jednostka jej podległa składa deklarację na podatek akcyzowy?

Łukasz Matusiakiewicz
Radca prawny specjalizujący się w prawie podatkwoym
akcyza
akcyza
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy deklarację na podatek akcyzowy od energii elektrycznej (fotowoltaika) powinna złożyć gmina czy jednostka jej podległa? Instalacja fotowoltaiczna jest na budynku jednostki. Jak postąpić, jeśli nie złożyliśmy deklaracji w terminie (do 25 listopada). Czy należy złożyć czynny żal?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Z pism czy interpretacji organów podatkowych wynika, że:

 • zgłoszenia do CRPA dokonuje jednostka samorządu terytorialnego,
 • centralizacja (znana na gruncie VAT) nie przekłada się automatycznie na podatek akcyzowy.

UZASADNIENIE

Jak wynika z pisma Departamentu Podatku Akcyzowego w Ministerstwie Finansów z 2 czerwca 2021 r. (sygn. akt PA6.8102.21.2021), w przypadku jednostek samorządu terytorialnego obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego do CRPA spoczywa na tej jednostce (gminie), a nie na jej jednostce organizacyjnej (np. szkole, przedszkolu). Zamawiającym oraz nabywcą wyrobu zwolnionego będzie bowiem gmina i jej dane będą figurować na fakturze sprzedaży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnikiem akcyzy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu akcyzą, w tym podmiot będący nabywcą końcowym zużywającym energię elektryczną, jeżeli od tej energii nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.

Fotowoltaika - kto składa deklaracje na podatek akcyzowy?

Jak wynika z interpretacji Dyrektora KIS z 1 lipca 2021 r. (sygn. akt 0111-KDIB3-3.4013.129.2021.1.MK):

 • w przypadku gdy szkoła wytwarza na własne potrzeby prąd z niewielkiej instalacji fotowoltaicznej - podatnikiem podatku akcyzowego jest ta jednostka organizacyjna powiatu, a nie powiat;
 • ustawodawca wyłączył z obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego podmioty produkujące energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, która jest zużywana przez te podmioty, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości;
 • jeśli wyprodukowana przez podmiot energia elektryczna nie jest dostarczana do sieci dystrybucyjnej, a jej wytworzona ilość nie przekracza 1 MW i jest w całości zużywana przez ten podmiot (daną jednostkę, np. szkołę), to nie ciąży na niej obowiązek prowadzenia ewidencji ilościowej zużytej energii elektrycznej;
 • organ nie podzielił stanowiska, że wnioskodawca nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowych;
 • obowiązek złożenia deklaracji istnieje zarówno w przypadku, gdy podatnik będzie zobowiązany do zapłaty podatku akcyzowego od zużytej energii elektrycznej, jak i w sytuacji, gdy zużycie to będzie podlegało zwolnieniu z opodatkowania akcyzą;
 • mimo braku obowiązku prowadzenia wskazanej ewidencji - powinno się wykazywać szacunkową ilość prądu w składanej co kwartał elektronicznej deklaracji akcyzowej.

Fotowoltaika - czy brak obowiązku prowadzenia ewidencji wyłącza obowiązek składania deklaracji na podatek akcyzowy?

INTERPRETACJE

(…) brak obowiązku prowadzenia ewidencji nie wyłącza obowiązku składania deklaracji. Obowiązek deklaracyjny jest niezależny od zastosowania zwolnienia i wyłączenia z obowiązku prowadzenia ewidencji. Przy czym zastosowanie zwolnienia powoduje, że od 1 lipca 2021 r. deklaracje będą składane za kwartalny okres rozliczeniowy w terminie do 25 dnia drugiego miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej  z 1 lipca 2021 r., sygn. akt 0111-KDIB3-3.4013.129.2021.1.MK

Pierwszym okresem sprawozdawczym był więc III kwartał 2021 r., a pierwszą deklarację należało złożyć najpóźniej do 25 listopada 2021 r. Skoro zatem dla III kwartału kluczowy był 25 listopada, a termin ten upłynął, to złożenie zaległej deklaracji i czynnego żalu jest formą rozwiązania problemu. Z przepisów ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy wynika bowiem, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

Pierwszym okresem sprawozdawczym był więc III kwartał 2021 r., a pierwszą deklarację należało złożyć najpóźniej do 25 listopada 2021 r. Skoro zatem dla III kwartału kluczowy był 25 listopada, a termin ten upłynął, to złożenie zaległej deklaracji i czynnego żalu jest formą rozwiązania problemu. Z przepisów ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy wynika bowiem, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

artykuł pochodzi z Rachunkowości Budżetowej 2/2022 r.

ŁUKASZ MATUSIAKIEWICZ

radca prawny (OIRP Wrocław) specjalizujący się w prawie podatkowym; autor ponad 150 opracowań (monografie, poradniki praktyczne, analizy przepisów oraz orzecznictwa itp.)

Podstawa prawna

 • art. 13, art. 16, art. 24, art. 24e ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 722; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2105)

 • art. 16, art. 16a ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 408; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2105)

Powołane interpretacje podatkowe

 • interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 lipca 2021 r. (sygn. akt 0111-KDIB3-3.4013.129.2021.1.MK)

 • pismo Departamentu Podatku Akcyzowego w Ministerstwie Finansów z 2 czerwca 2021 r. (sygn. akt PA6.8102.21.2021)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA