Program "Centra opiekuńczo-mieszkalne" a rozliczenia VAT
REKLAMA
REKLAMA
Program "Centra opiekuńczo-mieszkalne" a rozliczenia VAT
Na podstawie przepisów o Funduszu Solidarnościowym uruchomiono program „Centra opiekuńczo-mieszkalne”. Jest on adresowany do gmin i powiatów i zmierza do stworzenia warunków umożliwiających tworzenie i utrzymanie placówek pobytu dziennego lub całodobowego dla osób niepełnosprawnych. Czy gminy i powiaty, świadcząc usługi w ramach programu, działają w charakterze podatników VAT? Czy VAT związany z wydatkami na tworzenie i utrzymanie centrum jest kosztem kwalifikowalnym? Na te i inne pytania odpowiadamy w tekście.
REKLAMA
Ogólne założenia programu
Program "Centra opiekuńczo-mieszkalne" (dalej: program) zmierza do stworzenia warunków dla jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego lub powiatowego, pozwalających na tworzenie i utrzymanie placówek pobytu dziennego lub całodobowego dla osób niepełnosprawnych. Centra opiekuńczo-mieszkalne, które mogą być tworzone w ramach programu, przeznaczone są dla dorosłych osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Centra stanowią formę ośrodka wsparcia (art. 51 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej; dalej: ustawa o pomocy społecznej). Infrastruktura centrum oraz organizacja i rodzaj świadczonych usług w sposób szczególny mają odpowiadać potrzebom uczestników wynikającym z różnego spektrum niepełnosprawności, zapewnić warunki do nawiązywania i utrzymywania relacji z innymi, a także nabywania oraz rozwijania umiejętności i kompetencji decydujących o indywidualnej samodzielności i możliwości podejmowania ról społecznych.
ZAPAMIĘTAJ!
Centra opiekuńczo-mieszkalne stanowią formę ośrodka wsparcia.
Podstawą prawną przyjęcia programu jest art. 7 ust. 5 ustawy z 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym. Program adresowany jest do gmin i powiatów, które zorganizują usługi zamieszkiwania całodobowego lub dziennego dla dorosłych osób niepełnosprawnych z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
(…)
Autor: Adam Bartosiewicz
REKLAMA
REKLAMA