Faktura VAT dla radnego za najem - czy w JPK_VAT stosować TP?
REKLAMA
REKLAMA
RADA W zakresie oznaczenia TP począwszy od rozliczenia za lipiec 2021 r. zostały wprowadzone zmiany dla JST. Jednak nie dotyczą one transakcji jednostki z powiązanymi w określony sposób osobami sprawującymi pewne funkcje.
REKLAMA
Oznaczenie TP w JPK_VAT
REKLAMA
Od 1 lipca 2021 r. dodano § 10 ust. 4b w rozporządzeniu w sprawie danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji VAT. Przepis ten wskazuje, że oznaczenia TP nie stosuje się w przypadku dostaw towarów oraz świadczenia usług, gdy powiązania między nabywcą a dostawcą wynikają wyłącznie z powiązania ze Skarbem Państwa lub JST, lub ich związkami. Przepis wyłącza więc obowiązek stosowania oznaczenia TP jedynie w odniesieniu do transakcji jednostki z innymi powiązanymi podmiotami, np. spółką komunalną czy spółką z udziałem Skarbu Państwa.
W pozostałym zakresie przepisy dotyczące obowiązku stosowania oznaczenia TP w ewidencji sprzedaży nadal odwołują się do istniejących powiązań między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Z kolei ten przepis odwołuje się do definicji powiązań w rozumieniu ustaw o podatkach dochodowych. Mimo że JST co do zasady nie są podatnikami podatku dochodowego, w tym zakresie należy stosować zawarte w tych ustawach definicje, które są dosyć skomplikowane.
Podmioty powiązane a oznaczenie TP w JPK_VAT
Podmioty powiązane według przepisów o podatkach dochodowych są zdefiniowane m.in. jako:
- podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
- podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
- ten sam inny podmiot lub
- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot.
W tym przypadku istotne znaczenie ma sformułowanie "wywieranie znaczącego wpływu". Przez to określenie należy rozumieć:
- posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:
- udziałów w kapitale lub
- praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących albo zarządzających, lub
- udziałów bądź praw do udziału w zyskach lub majątku albo ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub
- faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub
- pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.
W przypadku usług najmu między jednostką i radnym wydaje się, że spełnione jest kryterium powiązań wynikające z definicji "wywierania znaczącego wpływu". Potencjalnie mogą również występować powiązania osobowe. Skutkuje to koniecznością stosowania w JPK_V7M oznaczenia TP.
Artykuł pochodzi z Zamknięcie roku 2021 – krok po kroku. Poradnik Rachunkowości Budżetowej nr 12/2021
-
art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 685; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1626)
-
§ 10 ust. 4 pkt 3 i ust. 4b rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019 r. poz. 1988; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1179)
REKLAMA
REKLAMA