REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność mieszana a odliczenie VAT

Tomasz Krywan – Prawnik, Doradca Podatkowy, Właściciel Kancelarii Podatkowej, Autor Licznych Publikacji
Działalność mieszana, odliczenie VAT
Działalność mieszana, odliczenie VAT
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy jednostką, która oprócz działalności niepodlegającej opodatkowaniu VAT prowadzi także wynajem pomieszczeń, który to jest działalnością opodatkowaną VAT. Podpisując na 12 miesięcy umowę na usługi telekomunikacyjne, zawieramy ją z zamiarem wykorzystywania do obu rodzajów działalności (opodatkowanej i NP.), ale zakładamy też, że w niektórych okresach działalność opodatkowana nie będzie prowadzona.

Pytania: 1) Czy w ww. przypadku, jeśli w niektórych miesiącach nie mamy zawartych umów najmu pomieszczeń, powinniśmy odliczać VAT, np. od energii elektrycznej, wywozu nieczystości itp.?

REKLAMA

2) Jak interpretować odliczenie VAT od usług zakupionych z zamiarem wykorzystania w działalności mieszanej?

 ODPOWIEDŹ

W przedstawionej sytuacji nie trzeba rezygnować z korzystania z prawa do odliczenia VAT w miesiącach, w których nie występuje działalność opodatkowana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UZASADNIENIE

Fakt, iż w danym okresie rozliczeniowym u podatnika nie wystąpiły czynności dające prawo do odliczenia, nie wyklucza korzystania przez niego w tym czasie z prawa do odliczenia VAT. Dlatego też istnieje np. możliwość korzystania z tego prawa przy nabywaniu usług w okresach, w których podatnik zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 grudnia 2020 r., sygn. akt 0114-KDIP4-3.4012.485.2020.1.DS).

Działalność mieszana - czy można odliczać VAT również w miesiącach, w których sprzedaż opodatkowana nie wystąpiła

W konsekwencji, w przedstawionej sytuacji nie trzeba rezygnować z prawa do odliczenia VAT w miesiącach, w których sprzedaż opodatkowana nie wystąpi.

Co prawda bowiem dokonywane w tym czasie zakupy nie są bezpośrednio wykorzystywane do wykonywania przez jednostkę czynności opodatkowanych, ale są one nabywane między innymi w związku z prowadzoną przez nią działalnością opodatkowaną.

W konsekwencji uważam, że w ustalonym przy zastosowaniu odpowiedniego prewspółczynnika i proporcji zakresie od zakupów tych jednostka może odliczać VAT również w miesiącach, w których sprzedaż opodatkowana nie wystąpi. Zastrzec jednak pragnę, że nie są mi znane wyjaśnienia organów podatkowych dotyczące tej tematyki. W konsekwencji przyjęcie zaprezentowanego stanowiska obarczone jest zwiększonym ryzykiem podatkowym, które wyeliminować można tylko, występując z wnioskiem o wydanie w tym zakresie interpretacji indywidualnej.

artykuł pochodzi z Rachunkowości Budżetowej 1/2022 r.

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

Podstawa prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA