REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność mieszana a odliczenie VAT

Tomasz Krywan – Prawnik, Doradca Podatkowy, Właściciel Kancelarii Podatkowej, Autor Licznych Publikacji
Działalność mieszana, odliczenie VAT
Działalność mieszana, odliczenie VAT
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy jednostką, która oprócz działalności niepodlegającej opodatkowaniu VAT prowadzi także wynajem pomieszczeń, który to jest działalnością opodatkowaną VAT. Podpisując na 12 miesięcy umowę na usługi telekomunikacyjne, zawieramy ją z zamiarem wykorzystywania do obu rodzajów działalności (opodatkowanej i NP.), ale zakładamy też, że w niektórych okresach działalność opodatkowana nie będzie prowadzona.

Pytania: 1) Czy w ww. przypadku, jeśli w niektórych miesiącach nie mamy zawartych umów najmu pomieszczeń, powinniśmy odliczać VAT, np. od energii elektrycznej, wywozu nieczystości itp.?

REKLAMA

2) Jak interpretować odliczenie VAT od usług zakupionych z zamiarem wykorzystania w działalności mieszanej?

 ODPOWIEDŹ

W przedstawionej sytuacji nie trzeba rezygnować z korzystania z prawa do odliczenia VAT w miesiącach, w których nie występuje działalność opodatkowana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UZASADNIENIE

Fakt, iż w danym okresie rozliczeniowym u podatnika nie wystąpiły czynności dające prawo do odliczenia, nie wyklucza korzystania przez niego w tym czasie z prawa do odliczenia VAT. Dlatego też istnieje np. możliwość korzystania z tego prawa przy nabywaniu usług w okresach, w których podatnik zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 grudnia 2020 r., sygn. akt 0114-KDIP4-3.4012.485.2020.1.DS).

Działalność mieszana - czy można odliczać VAT również w miesiącach, w których sprzedaż opodatkowana nie wystąpiła

W konsekwencji, w przedstawionej sytuacji nie trzeba rezygnować z prawa do odliczenia VAT w miesiącach, w których sprzedaż opodatkowana nie wystąpi.

Co prawda bowiem dokonywane w tym czasie zakupy nie są bezpośrednio wykorzystywane do wykonywania przez jednostkę czynności opodatkowanych, ale są one nabywane między innymi w związku z prowadzoną przez nią działalnością opodatkowaną.

W konsekwencji uważam, że w ustalonym przy zastosowaniu odpowiedniego prewspółczynnika i proporcji zakresie od zakupów tych jednostka może odliczać VAT również w miesiącach, w których sprzedaż opodatkowana nie wystąpi. Zastrzec jednak pragnę, że nie są mi znane wyjaśnienia organów podatkowych dotyczące tej tematyki. W konsekwencji przyjęcie zaprezentowanego stanowiska obarczone jest zwiększonym ryzykiem podatkowym, które wyeliminować można tylko, występując z wnioskiem o wydanie w tym zakresie interpretacji indywidualnej.

artykuł pochodzi z Rachunkowości Budżetowej 1/2022 r.

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

Podstawa prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Inforlex: Czy komisja rady gminy może kontrolować spółki komunalne

  Kwestia upoważnienia rady i jej komisji do sprawowania kontroli nad gminnymi spółkami komunalnymi budzi wiele kontrowersji. To za sprawą braku jednolitej linii orzeczniczej. 

  Inforlex: Jak wnieść skargę na decyzję SKO?

  Rozpoznanie przez samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) odwołania od decyzji organu gminy co do zasady kończy postępowanie podatkowe. Jednak decyzja wydana przez SKO może zostać zaskarżona do sądu administracyjnego.

  Inforlex: Jak ustalić opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej?

  Ustalenie opłaty w decyzji administracyjnej obejmuje obowiązek organu nie tylko do określenia ogólnej kwoty opłaty miesięcznej, lecz także osoby lub osób zobowiązanych do jej uiszczania.

  Czy szkoła musi naliczać odpisy na ZFŚS za emerytów?

  Szkoła otrzymała od organu prowadzącego nakaz maksymalnego ograniczenia wydatków. Czy szkoła może zrezygnować z naliczania i przekazywania odpisów na ZFŚS za emerytów i rencistów?

  REKLAMA

  e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

  Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

  e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

  Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

  Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

  Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

  Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

  Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

  REKLAMA

  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  REKLAMA