Wynajem nieruchomości na cele mieszkaniowe a VAT
REKLAMA
REKLAMA
Uznając za konieczne i uzasadnione podjęcie działań mających na celu ułatwianie jednostkom samorządu terytorialnego realizowania obowiązku w zakresie wspierania lokalnych społeczności w zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych, Minister Finansów znowelizował obowiązujące w tym zakresie przepisy. Co zmieniło się od 10 maja 2022 r.? Czy zmiany te są korzystne dla jednostek samorządu terytorialnego?
REKLAMA
Wynajem nieruchomości a VAT
REKLAMA
Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych osób fizycznych będących mieszkańcami gmin, realizowanie polityki mieszkaniowej poprzez wspieranie lokalnych społeczności w zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych jest jednym z zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego. Obowiązki takie są realizowane w różny sposób, najczęściej poprzez gminne zasoby nieruchomości, jednak niejednokrotnie gminy i ich jednostki organizacyjne muszą posiłkować się nieruchomościami niebędącymi ich własnością, korzystając z nich na podstawie umów cywilnoprawnych.
W przeszłości zarysował się spór o zakres stosowania zwolnienia zapisanego w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, który w bezpośredni sposób dotyczyć może jednostek samorządu. Chodziło o to, czy zwolnienie zapisane w tym przepisie, a mające zastosowanie wobec realizowanych przez podatnika usług w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz społecznych agencji najmu, jest właściwe również wówczas, gdy korzystający nie jest osobą, której zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych ma służyć dany lokal. Prawodawca nie wskazał przy tym wprost, iż chodzi wyłącznie o przypadki, w których to bezpośrednio najemca korzysta z lokalu dla zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych. Pomimo tego w orzecznictwie sądów administracyjnych, inaczej niż w interpretacjach indywidualnych, dominował pogląd, zgodnie z którym zwolnienie może mieć zastosowanie wyłącznie wówczas, gdy to bezpośrednio usługobiorca (najemca), a nie podmiot trzeci (dalszy najemca) musi realizować własne cele mieszkaniowe (patrz np. wyrok NSA z 4 października 2017 r., sygn. akt I FSK 501/16; z 6 lipca 2021 r., sygn. akt I FSK 2163/18).
(…)
Radosław Kowalski
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA