REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajem nieruchomości na cele mieszkaniowe a VAT

Najem na cele mieszkaniowe a VAT
Najem na cele mieszkaniowe a VAT
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spór co do zakresu stosowania zwolnienia od VAT w odniesieniu do usług w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym sprawiał, że VAT zawarty w czynszu najmu płaconym przez gminę na rzecz wynajmującego, jako związany z wykonaniem usługi zwolnionej nie podlegał odliczeniu i był cenotwórczy dla finalnego korzystającego.

Uznając za konieczne i uzasadnione podjęcie działań mających na celu ułatwianie jednostkom samorządu terytorialnego realizowania obowiązku w zakresie wspierania lokalnych społeczności w zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych, Minister Finansów znowelizował obowiązujące w tym zakresie przepisy. Co zmieniło się od 10 maja 2022 r.? Czy zmiany te są korzystne dla jednostek samorządu terytorialnego?

REKLAMA

Wynajem nieruchomości a VAT

REKLAMA

Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych osób fizycznych będących mieszkańcami gmin, realizowanie polityki mieszkaniowej poprzez wspieranie lokalnych społeczności w zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych jest jednym z zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego. Obowiązki takie są realizowane w różny sposób, najczęściej poprzez gminne zasoby nieruchomości, jednak niejednokrotnie gminy i ich jednostki organizacyjne muszą posiłkować się nieruchomościami niebędącymi ich własnością, korzystając z nich na podstawie umów cywilnoprawnych.

W przeszłości zarysował się spór o zakres stosowania zwolnienia zapisanego w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, który w bezpośredni sposób dotyczyć może jednostek samorządu. Chodziło o to, czy zwolnienie zapisane w tym przepisie, a mające zastosowanie wobec realizowanych przez podatnika usług w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz społecznych agencji najmu, jest właściwe również wówczas, gdy korzystający nie jest osobą, której zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych ma służyć dany lokal. Prawodawca nie wskazał przy tym wprost, iż chodzi wyłącznie o przypadki, w których to bezpośrednio najemca korzysta z lokalu dla zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych. Pomimo tego w orzecznictwie sądów administracyjnych, inaczej niż w interpretacjach indywidualnych, dominował pogląd, zgodnie z którym zwolnienie może mieć zastosowanie wyłącznie wówczas, gdy to bezpośrednio usługobiorca (najemca), a nie podmiot trzeci (dalszy najemca) musi realizować własne cele mieszkaniowe (patrz np. wyrok NSA z 4 października 2017 r., sygn. akt I FSK 501/16; z 6 lipca 2021 r., sygn. akt I FSK 2163/18).

(…)

Radosław Kowalski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

REKLAMA

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

REKLAMA