REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostawa energii cieplnej nie jest zwolniona z VAT

Dostawa energii cieplnej nie jest zwolniona z VAT
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

W każdym przypadku, w którym opłata za ogrzewanie lokalu mieszkalnego jest ustalana w sposób odzwierciedlający faktyczne zużycie energii cieplnej, jej dostawa jest świadczeniem odrębnym od usługi najmu. Jeśli zatem usługa dostawy energii cieplnej stanowi usługę odrębną, to ta nie podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Takie stanowisko powszechnie wyrażają organy skarbowe. Ale w takich przypadkach ważne są zapisy zawarte w umowie najmu dotyczące rozliczeń kosztów ciepła. I na to warto zwrócić uwagę.

Dostawa energii cieplnej a VAT

Kwestia energii cieplnej - w dobie kryzysu gospodarczego i wysokiego poziomu inflacji - to temat niezwykle gorący. Surowce opałowe, w tym przede wszystkim węgiel, to ostatnio jedno z najbardziej poszukiwanych dóbr. Nie dość, że jego cena, nawet ta regulowana, jest bardzo wysoka, to i tak nie jest łatwo go kupić. Rosnące w zastraszającym tempie koszty ogrzewania i obawy o ich dalszy wzrost zmuszają do poszukiwania takich rozwiązań, które pozwolą na wprowadzenie jakichkolwiek oszczędności. Problem dotyczy zarówno mieszkańców w blokach, jak i posiadaczy domów jednorodzinnych. W tym kontekście istotne mogą okazać się kwestie podatkowe, mające wpływ na cenę końcową energii cieplnej.

REKLAMA

Jak gmina ma rozliczać VAT z wynajmowanych lokali

REKLAMA

Gminy wynajmujące na rzecz swoich mieszkańców lokale na cele mieszkalne borykają się z problemem określenia właściwej stawki podatku VAT dla opłaty za ogrzewanie, a raczej - czy mogą w tym przypadku skorzystać ze zwolnienia z VAT na gruncie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT).

Przyjmijmy, że mieszkania ogrzewane są w systemie centralnego ogrzewania. W skład pobieranej przez gminę opłaty za lokal wchodzi kwota czynszu oraz kwota opłaty za ogrzewanie. Czy te dwie pozycje to ściśle powiązane ze sobą świadczenia, czy stanowią jednak odrębny przedmiot opodatkowania? Kwestię tę przeanalizujemy na podstawie jednej ze spraw, która była przedmiotem interpretacji indywidualnej - stan faktyczny prezentujemy w przykładzie.

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gmina, będąc właścicielem lokali mieszkalnych, świadczy usługi wynajmu wyłącznie na cele mieszkalne. Zgodnie z umową najmu najemca zobowiązany jest uiszczać na rzecz gminy czynsz oraz opłaty za centralne ogrzewanie. Na opłatę za ogrzewanie składa się wynagrodzenie palacza i koszty zakupu węgla. Na fakturze gmina wykazuje dwie pozycje, tj. 1) czynsz za lokal mieszkalny oraz 2) opłatę za ogrzewanie lokalu. Przy czym kwota opłaty za ogrzewanie wskazana na fakturze ustalana jest na podstawie wskaźnika udziału powierzchni wynajmowanego lokalu w stosunku do powierzchni całkowitej budynku, według faktycznych kosztów ogrzewania poniesionych w roku poprzednim. W ocenie gminy każda z pozycji wskazanych w fakturze jest zwolniona z podatku VAT.

Gmina stoi na stanowisku, że zarówno czynsz za lokal, jak i opłaty za centralne ogrzewanie tego lokalu pobierane od najemców są zwolnione z VAT. Są one bowiem ściśle związane z usługą najmu lokali, a usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości o charakterze mieszkalnym korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.

Organ podatkowy nie podzielił stanowiska gmina i uznał, że ta interpretuje powołany przepis w sposób nieprawidłowy. W ocenie organu każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług co do zasady powinno być traktowane jako odrębne i niezależne.

Przykład opracowano na podstawie interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 września 2022 r., nr 0114-KDIP4-3.4012.314.2022.3.JJ.

(…)

Małgorzata Wyrwas

 

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA