Dostawa energii cieplnej nie jest zwolniona z VAT
REKLAMA
REKLAMA
Dostawa energii cieplnej a VAT
Kwestia energii cieplnej - w dobie kryzysu gospodarczego i wysokiego poziomu inflacji - to temat niezwykle gorący. Surowce opałowe, w tym przede wszystkim węgiel, to ostatnio jedno z najbardziej poszukiwanych dóbr. Nie dość, że jego cena, nawet ta regulowana, jest bardzo wysoka, to i tak nie jest łatwo go kupić. Rosnące w zastraszającym tempie koszty ogrzewania i obawy o ich dalszy wzrost zmuszają do poszukiwania takich rozwiązań, które pozwolą na wprowadzenie jakichkolwiek oszczędności. Problem dotyczy zarówno mieszkańców w blokach, jak i posiadaczy domów jednorodzinnych. W tym kontekście istotne mogą okazać się kwestie podatkowe, mające wpływ na cenę końcową energii cieplnej.
REKLAMA
Jak gmina ma rozliczać VAT z wynajmowanych lokali
REKLAMA
Gminy wynajmujące na rzecz swoich mieszkańców lokale na cele mieszkalne borykają się z problemem określenia właściwej stawki podatku VAT dla opłaty za ogrzewanie, a raczej - czy mogą w tym przypadku skorzystać ze zwolnienia z VAT na gruncie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT).
Przyjmijmy, że mieszkania ogrzewane są w systemie centralnego ogrzewania. W skład pobieranej przez gminę opłaty za lokal wchodzi kwota czynszu oraz kwota opłaty za ogrzewanie. Czy te dwie pozycje to ściśle powiązane ze sobą świadczenia, czy stanowią jednak odrębny przedmiot opodatkowania? Kwestię tę przeanalizujemy na podstawie jednej ze spraw, która była przedmiotem interpretacji indywidualnej - stan faktyczny prezentujemy w przykładzie.
PRZYKŁAD
Gmina, będąc właścicielem lokali mieszkalnych, świadczy usługi wynajmu wyłącznie na cele mieszkalne. Zgodnie z umową najmu najemca zobowiązany jest uiszczać na rzecz gminy czynsz oraz opłaty za centralne ogrzewanie. Na opłatę za ogrzewanie składa się wynagrodzenie palacza i koszty zakupu węgla. Na fakturze gmina wykazuje dwie pozycje, tj. 1) czynsz za lokal mieszkalny oraz 2) opłatę za ogrzewanie lokalu. Przy czym kwota opłaty za ogrzewanie wskazana na fakturze ustalana jest na podstawie wskaźnika udziału powierzchni wynajmowanego lokalu w stosunku do powierzchni całkowitej budynku, według faktycznych kosztów ogrzewania poniesionych w roku poprzednim. W ocenie gminy każda z pozycji wskazanych w fakturze jest zwolniona z podatku VAT.
Gmina stoi na stanowisku, że zarówno czynsz za lokal, jak i opłaty za centralne ogrzewanie tego lokalu pobierane od najemców są zwolnione z VAT. Są one bowiem ściśle związane z usługą najmu lokali, a usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości o charakterze mieszkalnym korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.
Organ podatkowy nie podzielił stanowiska gmina i uznał, że ta interpretuje powołany przepis w sposób nieprawidłowy. W ocenie organu każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług co do zasady powinno być traktowane jako odrębne i niezależne.
Przykład opracowano na podstawie interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 września 2022 r., nr 0114-KDIP4-3.4012.314.2022.3.JJ.
(…)
Małgorzata Wyrwas
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA