REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zerowa stawka VAT na dostawę komputerów stacjonarnych dla szkół jest niezgodna z prawem UE

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Preferencyjna 0-proc. stawka VAT na dostawy do szkół komputerów stacjonarnych jest niezgodna z unijnym prawem – podkreślają eksperci. W tej sytuacji nie ma raczej co liczyć, że Ministerstwo Finansów obniży stawkę VAT na dostawę komputerów przenośnych, np. laptopów i tabletów, która w tej chwili opodatkowana jest podstawową, 23-procentowa stawką.

Wśród wymienionego w ustawie o VAT sprzętu komputerowego nie maużywanych coraz częściej komputerów przenośnych, czyli: laptopów,netbooków, palmtopów i tabletów. Oznacza to, że dostawa do szkółtakich urządzeń podlega opodatkowaniu stawką podstawową VAT (23proc.).

REKLAMA

- Dyrektywa unijna nie zezwala na wprowadzaniezerowej stawki na dostawy tego typu towarów - mówi w rozmowie zAgencją Informacyjną Newseria Roman Namysłowski, menedżer w dzialedoradztwa podatkowego firmy Ernst & Young. - Co więcej, jużdzisiejsze przepisy dotyczące zerowej stawki dla sprzętustacjonarnego, drukarek i skanerów są niezgodne z prawemunijnym.

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, dostawyczęści sprzętu komputerowego dla szkół i placówek oświatowych orazdla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych wcelu dalszego bezpłatnego przekazania placówkom oświatowym sąopodatkowane 0-proc. stawką VAT.

Dotyczy to dostaw m.in. serwerów, monitorów,komputerów stacjonarnych, urządzeń komputerowych do pism Braille'adla osób niewidomych i niedowidzących oraz urządzeń do transmisjidanych cyfrowych (w tym koncentratorów i switche sieciowych,ruterów i modemów).

Jak podkreśla ekspert Ernst & Young, naetapie wprowadzania tych przepisów do ustawy zgłaszane były uwagi,co do ich zgodności z prawem unijnym. Mimo to ustawa w takimkształcie przeszła ścieżkę legislacyjną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takiej sytuacji nie dziwi stanowiskoMinisterstwa Finansów, które nie zgodziło się na wprowadzeniepreferencyjnej stawki podatku na dostawę komputerówprzenośnych.

- Polska mogłaby być przez UE wezwana dozmiany tych przepisów, do usunięcia naruszenia pod groźbązaskarżenia do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - podkreślaRoman Namysłowski. - Każde założenia do zmian w ustawie muszą byćzgodne z prawem UE, aby można było pracować nad dalszymi zmianami wprzepisach.

To już nie pierwszy przypadek, kiedy korzystnai pożyteczna dla społeczeństwa regulacja prawna okazuje się byćniezgodna z prawem unijnym.

- W sprawie dostawy komputerów przenośnych doszkół mamy sytuację taką, jak w przypadku ubranek dziecięcych,gdzie też były słuszne wątpliwości, co do zgodności tych przepisówz prawem UE, że przepis jest korzystny dla podatników, dlaspołeczeństwa, natomiast jest niestety niezgodny z przepisamidyrektywy UE - dodaje ekspert Ernst & Young. - Sytuacja, że nadostawę komputerów przenośnych dla szkół obowiązuje podstawowa, anie preferencyjna stawka podatku VAT, może spowodować rezygnację zplanów zakupu odpowiedniego sprzętu dla uczniów.

Przygotowane przez Ministerstwo Finansówpropozycje zmian w ustawie o VAT zostawiają sprawy opodatkowaniadostaw sprzętu komputerowego bez zmian. Zdaniem eksperta firmyErnst & Young, to dobry czas, żeby na forum unijnym zawalczyć okorzystne dla szkół i uczniów przepisy.

- To jest sprawa dla Ministerstwa Finansów iodpowiednich negocjacji na poziomie europejskim, gdzie od dłuższegoczasu podejmowane są próby wprowadzenia jednolitych na poziomieeuropejskim przepisów dotyczących obniżonych stawek. Być może tojest moment, kiedy Polska powinna tak, jak przy ubrankachdziecięcych, tak również przy sprzęcie komputerowym, zabrać głos wtej sprawie i powiedzieć, że w tego rodzaju sytuacjach powinnaobowiązywać obniżona stawka - proponuje Roman Namysłowski.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

REKLAMA