reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Zerowa stawka VAT na dostawę komputerów stacjonarnych dla szkół jest niezgodna z prawem UE

Zerowa stawka VAT na dostawę komputerów stacjonarnych dla szkół jest niezgodna z prawem UE

Preferencyjna 0-proc. stawka VAT na dostawy do szkół komputerów stacjonarnych jest niezgodna z unijnym prawem – podkreślają eksperci. W tej sytuacji nie ma raczej co liczyć, że Ministerstwo Finansów obniży stawkę VAT na dostawę komputerów przenośnych, np. laptopów i tabletów, która w tej chwili opodatkowana jest podstawową, 23-procentowa stawką.

Wśród wymienionego w ustawie o VAT sprzętu komputerowego nie maużywanych coraz częściej komputerów przenośnych, czyli: laptopów,netbooków, palmtopów i tabletów. Oznacza to, że dostawa do szkółtakich urządzeń podlega opodatkowaniu stawką podstawową VAT (23proc.).

- Dyrektywa unijna nie zezwala na wprowadzaniezerowej stawki na dostawy tego typu towarów - mówi w rozmowie zAgencją Informacyjną Newseria Roman Namysłowski, menedżer w dzialedoradztwa podatkowego firmy Ernst & Young. - Co więcej, jużdzisiejsze przepisy dotyczące zerowej stawki dla sprzętustacjonarnego, drukarek i skanerów są niezgodne z prawemunijnym.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, dostawyczęści sprzętu komputerowego dla szkół i placówek oświatowych orazdla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych wcelu dalszego bezpłatnego przekazania placówkom oświatowym sąopodatkowane 0-proc. stawką VAT.

Dotyczy to dostaw m.in. serwerów, monitorów,komputerów stacjonarnych, urządzeń komputerowych do pism Braille'adla osób niewidomych i niedowidzących oraz urządzeń do transmisjidanych cyfrowych (w tym koncentratorów i switche sieciowych,ruterów i modemów).

Jak podkreśla ekspert Ernst & Young, naetapie wprowadzania tych przepisów do ustawy zgłaszane były uwagi,co do ich zgodności z prawem unijnym. Mimo to ustawa w takimkształcie przeszła ścieżkę legislacyjną.

W takiej sytuacji nie dziwi stanowiskoMinisterstwa Finansów, które nie zgodziło się na wprowadzeniepreferencyjnej stawki podatku na dostawę komputerówprzenośnych.

- Polska mogłaby być przez UE wezwana dozmiany tych przepisów, do usunięcia naruszenia pod groźbązaskarżenia do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - podkreślaRoman Namysłowski. - Każde założenia do zmian w ustawie muszą byćzgodne z prawem UE, aby można było pracować nad dalszymi zmianami wprzepisach.

To już nie pierwszy przypadek, kiedy korzystnai pożyteczna dla społeczeństwa regulacja prawna okazuje się byćniezgodna z prawem unijnym.

- W sprawie dostawy komputerów przenośnych doszkół mamy sytuację taką, jak w przypadku ubranek dziecięcych,gdzie też były słuszne wątpliwości, co do zgodności tych przepisówz prawem UE, że przepis jest korzystny dla podatników, dlaspołeczeństwa, natomiast jest niestety niezgodny z przepisamidyrektywy UE - dodaje ekspert Ernst & Young. - Sytuacja, że nadostawę komputerów przenośnych dla szkół obowiązuje podstawowa, anie preferencyjna stawka podatku VAT, może spowodować rezygnację zplanów zakupu odpowiedniego sprzętu dla uczniów.

Przygotowane przez Ministerstwo Finansówpropozycje zmian w ustawie o VAT zostawiają sprawy opodatkowaniadostaw sprzętu komputerowego bez zmian. Zdaniem eksperta firmyErnst & Young, to dobry czas, żeby na forum unijnym zawalczyć okorzystne dla szkół i uczniów przepisy.

- To jest sprawa dla Ministerstwa Finansów iodpowiednich negocjacji na poziomie europejskim, gdzie od dłuższegoczasu podejmowane są próby wprowadzenia jednolitych na poziomieeuropejskim przepisów dotyczących obniżonych stawek. Być może tojest moment, kiedy Polska powinna tak, jak przy ubrankachdziecięcych, tak również przy sprzęcie komputerowym, zabrać głos wtej sprawie i powiedzieć, że w tego rodzaju sytuacjach powinnaobowiązywać obniżona stawka - proponuje Roman Namysłowski.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Newseria.pl
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202155.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama