REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zerowa stawka VAT na dostawę komputerów stacjonarnych dla szkół jest niezgodna z prawem UE

REKLAMA

Preferencyjna 0-proc. stawka VAT na dostawy do szkół komputerów stacjonarnych jest niezgodna z unijnym prawem – podkreślają eksperci. W tej sytuacji nie ma raczej co liczyć, że Ministerstwo Finansów obniży stawkę VAT na dostawę komputerów przenośnych, np. laptopów i tabletów, która w tej chwili opodatkowana jest podstawową, 23-procentowa stawką.

Wśród wymienionego w ustawie o VAT sprzętu komputerowego nie maużywanych coraz częściej komputerów przenośnych, czyli: laptopów,netbooków, palmtopów i tabletów. Oznacza to, że dostawa do szkółtakich urządzeń podlega opodatkowaniu stawką podstawową VAT (23proc.).

REKLAMA

- Dyrektywa unijna nie zezwala na wprowadzaniezerowej stawki na dostawy tego typu towarów - mówi w rozmowie zAgencją Informacyjną Newseria Roman Namysłowski, menedżer w dzialedoradztwa podatkowego firmy Ernst & Young. - Co więcej, jużdzisiejsze przepisy dotyczące zerowej stawki dla sprzętustacjonarnego, drukarek i skanerów są niezgodne z prawemunijnym.

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, dostawyczęści sprzętu komputerowego dla szkół i placówek oświatowych orazdla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych wcelu dalszego bezpłatnego przekazania placówkom oświatowym sąopodatkowane 0-proc. stawką VAT.

Dotyczy to dostaw m.in. serwerów, monitorów,komputerów stacjonarnych, urządzeń komputerowych do pism Braille'adla osób niewidomych i niedowidzących oraz urządzeń do transmisjidanych cyfrowych (w tym koncentratorów i switche sieciowych,ruterów i modemów).

Jak podkreśla ekspert Ernst & Young, naetapie wprowadzania tych przepisów do ustawy zgłaszane były uwagi,co do ich zgodności z prawem unijnym. Mimo to ustawa w takimkształcie przeszła ścieżkę legislacyjną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takiej sytuacji nie dziwi stanowiskoMinisterstwa Finansów, które nie zgodziło się na wprowadzeniepreferencyjnej stawki podatku na dostawę komputerówprzenośnych.

- Polska mogłaby być przez UE wezwana dozmiany tych przepisów, do usunięcia naruszenia pod groźbązaskarżenia do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - podkreślaRoman Namysłowski. - Każde założenia do zmian w ustawie muszą byćzgodne z prawem UE, aby można było pracować nad dalszymi zmianami wprzepisach.

To już nie pierwszy przypadek, kiedy korzystnai pożyteczna dla społeczeństwa regulacja prawna okazuje się byćniezgodna z prawem unijnym.

- W sprawie dostawy komputerów przenośnych doszkół mamy sytuację taką, jak w przypadku ubranek dziecięcych,gdzie też były słuszne wątpliwości, co do zgodności tych przepisówz prawem UE, że przepis jest korzystny dla podatników, dlaspołeczeństwa, natomiast jest niestety niezgodny z przepisamidyrektywy UE - dodaje ekspert Ernst & Young. - Sytuacja, że nadostawę komputerów przenośnych dla szkół obowiązuje podstawowa, anie preferencyjna stawka podatku VAT, może spowodować rezygnację zplanów zakupu odpowiedniego sprzętu dla uczniów.

Przygotowane przez Ministerstwo Finansówpropozycje zmian w ustawie o VAT zostawiają sprawy opodatkowaniadostaw sprzętu komputerowego bez zmian. Zdaniem eksperta firmyErnst & Young, to dobry czas, żeby na forum unijnym zawalczyć okorzystne dla szkół i uczniów przepisy.

- To jest sprawa dla Ministerstwa Finansów iodpowiednich negocjacji na poziomie europejskim, gdzie od dłuższegoczasu podejmowane są próby wprowadzenia jednolitych na poziomieeuropejskim przepisów dotyczących obniżonych stawek. Być może tojest moment, kiedy Polska powinna tak, jak przy ubrankachdziecięcych, tak również przy sprzęcie komputerowym, zabrać głos wtej sprawie i powiedzieć, że w tego rodzaju sytuacjach powinnaobowiązywać obniżona stawka - proponuje Roman Namysłowski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA