REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zerowa stawka VAT na dostawę komputerów stacjonarnych dla szkół jest niezgodna z prawem UE

REKLAMA

Preferencyjna 0-proc. stawka VAT na dostawy do szkół komputerów stacjonarnych jest niezgodna z unijnym prawem – podkreślają eksperci. W tej sytuacji nie ma raczej co liczyć, że Ministerstwo Finansów obniży stawkę VAT na dostawę komputerów przenośnych, np. laptopów i tabletów, która w tej chwili opodatkowana jest podstawową, 23-procentowa stawką.

Wśród wymienionego w ustawie o VAT sprzętu komputerowego nie maużywanych coraz częściej komputerów przenośnych, czyli: laptopów,netbooków, palmtopów i tabletów. Oznacza to, że dostawa do szkółtakich urządzeń podlega opodatkowaniu stawką podstawową VAT (23proc.).

REKLAMA

- Dyrektywa unijna nie zezwala na wprowadzaniezerowej stawki na dostawy tego typu towarów - mówi w rozmowie zAgencją Informacyjną Newseria Roman Namysłowski, menedżer w dzialedoradztwa podatkowego firmy Ernst & Young. - Co więcej, jużdzisiejsze przepisy dotyczące zerowej stawki dla sprzętustacjonarnego, drukarek i skanerów są niezgodne z prawemunijnym.

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, dostawyczęści sprzętu komputerowego dla szkół i placówek oświatowych orazdla organizacji humanitarnych, charytatywnych lub edukacyjnych wcelu dalszego bezpłatnego przekazania placówkom oświatowym sąopodatkowane 0-proc. stawką VAT.

Dotyczy to dostaw m.in. serwerów, monitorów,komputerów stacjonarnych, urządzeń komputerowych do pism Braille'adla osób niewidomych i niedowidzących oraz urządzeń do transmisjidanych cyfrowych (w tym koncentratorów i switche sieciowych,ruterów i modemów).

Jak podkreśla ekspert Ernst & Young, naetapie wprowadzania tych przepisów do ustawy zgłaszane były uwagi,co do ich zgodności z prawem unijnym. Mimo to ustawa w takimkształcie przeszła ścieżkę legislacyjną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takiej sytuacji nie dziwi stanowiskoMinisterstwa Finansów, które nie zgodziło się na wprowadzeniepreferencyjnej stawki podatku na dostawę komputerówprzenośnych.

- Polska mogłaby być przez UE wezwana dozmiany tych przepisów, do usunięcia naruszenia pod groźbązaskarżenia do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - podkreślaRoman Namysłowski. - Każde założenia do zmian w ustawie muszą byćzgodne z prawem UE, aby można było pracować nad dalszymi zmianami wprzepisach.

To już nie pierwszy przypadek, kiedy korzystnai pożyteczna dla społeczeństwa regulacja prawna okazuje się byćniezgodna z prawem unijnym.

- W sprawie dostawy komputerów przenośnych doszkół mamy sytuację taką, jak w przypadku ubranek dziecięcych,gdzie też były słuszne wątpliwości, co do zgodności tych przepisówz prawem UE, że przepis jest korzystny dla podatników, dlaspołeczeństwa, natomiast jest niestety niezgodny z przepisamidyrektywy UE - dodaje ekspert Ernst & Young. - Sytuacja, że nadostawę komputerów przenośnych dla szkół obowiązuje podstawowa, anie preferencyjna stawka podatku VAT, może spowodować rezygnację zplanów zakupu odpowiedniego sprzętu dla uczniów.

Przygotowane przez Ministerstwo Finansówpropozycje zmian w ustawie o VAT zostawiają sprawy opodatkowaniadostaw sprzętu komputerowego bez zmian. Zdaniem eksperta firmyErnst & Young, to dobry czas, żeby na forum unijnym zawalczyć okorzystne dla szkół i uczniów przepisy.

- To jest sprawa dla Ministerstwa Finansów iodpowiednich negocjacji na poziomie europejskim, gdzie od dłuższegoczasu podejmowane są próby wprowadzenia jednolitych na poziomieeuropejskim przepisów dotyczących obniżonych stawek. Być może tojest moment, kiedy Polska powinna tak, jak przy ubrankachdziecięcych, tak również przy sprzęcie komputerowym, zabrać głos wtej sprawie i powiedzieć, że w tego rodzaju sytuacjach powinnaobowiązywać obniżona stawka - proponuje Roman Namysłowski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA