REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

KSeF faktura ustrukturyzowana faktura JST samorząd jednostka samorządowa
KSeF faktura ustrukturyzowana faktura JST samorząd jednostka samorządowa
Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

KSeF miał być obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. 

Zgodnie z art. 106ga ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, od 1 lipca 2024 r. miały zacząć obowiązywać przepisy przewidujące obowiązkowe stosowanie faktur ustrukturyzowanych u podatników dokumentujących sprzedaż za pomocą tych dokumentów. Choć od zasady tej istniały wyjątki dotyczące podatników zwolnionych, to można w uproszczeniu powiedzieć, że od 1 lipca 2024 r. mieli go stosować wszyscy podatnicy, w tym również jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne. Podmioty te po przeprowadzonej przed laty centralizacji na gruncie VAT mają specyficzną strukturę i ich pracownicy nie potrafili wyobrazić sobie tego, jak będzie wyglądała ich codzienna praca po obowiązkowym wdrożeniu KSeF – poczynając od nadawania uprawnień do systemu, przez wystawienia i odbieranie dokumentów, aż po ich merytoryczne opisywanie i dokonywanie rozliczeń podatkowych. Naprzeciw tym obawom wyszły regulacje przepisów wykonawczych – rozporządzenia Ministra Finansów z 27 grudnia 2021 r. w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur – w których uwzględniono specyficzny status samorządowej jednostki budżetowej, samorządowego zakładu budżetowego i urzędu gminy. Status wyodrębnionej w ramach podatnika jednostki mogliby uzyskać także: starostwo powiatowe i urząd marszałkowski.
Choć wątpliwości dotyczących JST było wiele, to jednak po wielokrotnych zapewnieniach, że wdrożenie KSeF nie zostanie przesunięte, nastawiały się one na wdrożenie tego systemu. Dotyczyło to także tych jednostek, które, choć teoretycznie mogłyby skorzystać z możliwości późniejszego terminu wdrożenia systemu u podatników zwolnionych, to przecież musiałyby i tak do 1 lipca 2024 r. odbierać przy użyciu systemu faktury od swoich kontrahentów, którzy korzystaliby z niego obowiązkowo.

REKLAMA

Nie będzie obowiązkowego wdrożenia KSeF w 2024 r.

Obawy jednostek samorządu terytorialnego chwilowo tracą jednak na znaczeniu, bo wbrew wcześniejszym zapowiedziom resortu finansów, w dniu 19 stycznia 2024 r. poinformowano, że obowiązkowego wdrożenia KSeF w 2024 r. nie będzie. Choć resort nie wycofuje się z planów jego wprowadzenia, to zostanie to odroczone w czasie.
Podstawa prawna

 • art. 106ga ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1570; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1598)

 • rozporządzenia Ministra Finansów z 27 grudnia 2021 r. w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (Dz.U. z 2021 r. poz. 248; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1760)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  REKLAMA

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  REKLAMA