REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

KSeF faktura ustrukturyzowana faktura JST samorząd jednostka samorządowa
Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

KSeF miał być obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. 

Zgodnie z art. 106ga ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, od 1 lipca 2024 r. miały zacząć obowiązywać przepisy przewidujące obowiązkowe stosowanie faktur ustrukturyzowanych u podatników dokumentujących sprzedaż za pomocą tych dokumentów. Choć od zasady tej istniały wyjątki dotyczące podatników zwolnionych, to można w uproszczeniu powiedzieć, że od 1 lipca 2024 r. mieli go stosować wszyscy podatnicy, w tym również jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne. Podmioty te po przeprowadzonej przed laty centralizacji na gruncie VAT mają specyficzną strukturę i ich pracownicy nie potrafili wyobrazić sobie tego, jak będzie wyglądała ich codzienna praca po obowiązkowym wdrożeniu KSeF – poczynając od nadawania uprawnień do systemu, przez wystawienia i odbieranie dokumentów, aż po ich merytoryczne opisywanie i dokonywanie rozliczeń podatkowych. Naprzeciw tym obawom wyszły regulacje przepisów wykonawczych – rozporządzenia Ministra Finansów z 27 grudnia 2021 r. w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur – w których uwzględniono specyficzny status samorządowej jednostki budżetowej, samorządowego zakładu budżetowego i urzędu gminy. Status wyodrębnionej w ramach podatnika jednostki mogliby uzyskać także: starostwo powiatowe i urząd marszałkowski.
Choć wątpliwości dotyczących JST było wiele, to jednak po wielokrotnych zapewnieniach, że wdrożenie KSeF nie zostanie przesunięte, nastawiały się one na wdrożenie tego systemu. Dotyczyło to także tych jednostek, które, choć teoretycznie mogłyby skorzystać z możliwości późniejszego terminu wdrożenia systemu u podatników zwolnionych, to przecież musiałyby i tak do 1 lipca 2024 r. odbierać przy użyciu systemu faktury od swoich kontrahentów, którzy korzystaliby z niego obowiązkowo.

REKLAMA

Nie będzie obowiązkowego wdrożenia KSeF w 2024 r.

Obawy jednostek samorządu terytorialnego chwilowo tracą jednak na znaczeniu, bo wbrew wcześniejszym zapowiedziom resortu finansów, w dniu 19 stycznia 2024 r. poinformowano, że obowiązkowego wdrożenia KSeF w 2024 r. nie będzie. Choć resort nie wycofuje się z planów jego wprowadzenia, to zostanie to odroczone w czasie.
Podstawa prawna

  • art. 106ga ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1570; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1598)

  • rozporządzenia Ministra Finansów z 27 grudnia 2021 r. w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (Dz.U. z 2021 r. poz. 248; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1760)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

REKLAMA