REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowanie niewłaściwego wykonania robót remontowo-budowlanych

Jak zaksięgować operację związaną z niewłaściwym wykonaniem robót remontowo-budowlanych?
Jak zaksięgować operację związaną z niewłaściwym wykonaniem robót remontowo-budowlanych?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jednostka budżetowa zawarła umowę na wykonanie robót remontowo-budowlanych w budynku jej siedziby. Zgodnie z umową wartość robót wynosiła 10 000 zł. Prace zostały wykonane w terminie, ale stwierdzono nieprawidłowości. Usterki wymieniono w protokole zdawczo odbiorczym i wyceniono na 2000 zł. Wykonawca wystawił fakturę w kwocie wynikającej z zapisów umowy - 10 000 zł. Jednostka wezwała go do wystawienia faktury korygującej. Wykonawca nie zgadza się z decyzją jednostki i żąda zapłaty całej kwoty z faktury. Jak prawidłowo należy postąpić w tej sytuacji i jakich księgowań dokonać?

RADA

REKLAMA

Faktura jest dokumentem sformalizowanym, który jest prawidłowy tylko wówczas, gdy odzwierciedla rzeczywiste zdarzenie gospodarcze. W praktyce jednostki najczęściej odsyłają faktury do wystawcy bez ich uprzedniego zaksięgowania. Takie działanie jest jednak nieprawidłowe.

REKLAMA

W przypadku sprzedaży, a także dostawy towarów i świadczenia usług na rzecz innego zobowiązanego z tytułu podatku, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą to zdarzenie (art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Korekta faktury za pomocą faktury korygującej, wystawionej zgodnie art. 106j ustawy o VAT, może mieć miejsce wyłącznie wówczas, gdy pierwsza (błędna) faktura została odebrana przez drugą stronę (nabywcę).

Jeśli wykonawca nie chce wystawić faktury korygującej, jednostka powinna w pierwszej kolejności spróbować załatwić sprawę polubownie. Aby uniknąć procesu sądowego, może zawrzeć ugodę. Jednak ugoda wymaga ustępstwa z obu stron. Jeżeli wykonawca nie uznaje zgłoszonych wad i uważa, że sposób wykonania prac był prawidłowy, powinien pisemnie odnieść się do zarzutów i nadal wzywać do zapłaty całek kwoty z faktury, podtrzymując przy tym, że prawidłowo wywiązał się z zakresu umowy.

Orzecznictwo sądowe wskazuje, że w sytuacji gdy wykonawca zgłosił zakończenie robót budowlanych wykonanych zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, zamawiający jest zobowiązany do ich odbioru (art. 647 k.c.). W protokole z tej czynności, stanowiącym pokwitowanie spełnienia świadczenia i podstawę dokonania rozliczeń stron, niezbędne jest zawarcie ustaleń co do jakości wykonanych robót. Trzeba dołączyć ewentualny wykaz wszystkich ujawnionych wad z terminami ich usunięcia lub oświadczeniem inwestora o wyborze innego uprawnienia przysługującego mu z tytułu odpowiedzialności wykonawcy za wady ujawnione przy odbiorze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Księgowanie niewłaściwego wykonania robót remontowo-budowlanych

W księgach rachunkowych trzeba uwzględnić zapisy zawarte w protokole odbioru.

Po pierwsze należy przyjąć i zaksięgować fakturę otrzymaną od wykonawcy. Następnie należy wzywać wykonawcę do usunięcia wad. Jeśli wykonawca ich nie naprawi, pozostaje droga postępowania sądowego.

Przed ewentualnym sądem jednostka będzie musiała przede wszystkim udowodnić istnienie wady. Gdyby rzeczywiście wada istniała, można żądać jej usunięcia, a jeśli wykonawca tego nie uczyni, żądać obniżenia kwoty umownej.

Księgowanie niewłaściwego wykonania robót remontowo-budowlanych - schemat

Schemat. Ewidencja operacji związanych z niewłaściwym wykonaniem robót remontowo-budowlanych

księgowanie

księgowanie

Infor.pl

dr Irena Bruszewska

praktyk, od 26 lat skarbnik gminy

Podstawy prawne:

  • art. 106b ust. 1 pkt 1, art. 106j ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 931; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1561)
  • art. 647 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (j.t. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360)

Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA