Ewidencja obciążenia pracownika za prywatne rozmowy telefoniczne
REKLAMA
REKLAMA
Nota księgowa
Nota księgowa służy do rozliczeń finansowych, np. do dokumentowania zwrotu poniesionych wydatków. Wymagania stawiane przed dokumentem, na podstawie którego mogą być dokonywane zapisy w księgach rachunkowych jednostki, zostały określone w przepisach ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor). Zgodnie z zapisami art. 21 ust. 1 uor, dowód księgowy powinien zawierać co najmniej:
REKLAMA
- określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,
- określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,
- opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych,
- datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą, także datę sporządzenia dowodu,
- podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,
- stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja),
- podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.
REKLAMA
Poniesiony przez jednostkę koszt rozmów telefonicznych ujmuje się w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanych od sprzedawcy usług telekomunikacyjnych faktur VAT. Zwrot przez pracowników kosztów rozmów prywatnych z telefonów służbowych może być zaliczony jako dochód, jeżeli dotyczy rozliczenia kosztów poprzedniego roku budżetowego lub jako pomniejszenie wydatków bieżącego roku.
Państwowe jednostki budżetowe, stosownie do zapisów § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe zwroty wydatków dokonanych w tym samym roku budżetowym zmniejszają wykonanie planowanych wydatków w tym roku budżetowym. Przepisy rozporządzenia w sprawie gospodarki finansowej nie mają zastosowania do samorządowych jednostek budżetowych.
(…)
Jarosław Jurga
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA