Odprawa pośmiertna pracownika - ile wynosi, jak zaksięgować w jednostce finansów publicznych?
REKLAMA
REKLAMA
Odprawa pośmiertna - ile wynosi, komu przysługuje
Zgodnie z art. 631 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.), z chwilą śmierci pracownika wygasa stosunek pracy łączący pracodawcę i pracownika. Na podstawie art. 93 k.p., rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna.
Wysokość odprawy jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:
REKLAMA
- jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat;
- trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat;
- sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.
Odprawa pośmiertna przysługuje następującym członkom rodziny pracownika:
- małżonkowi;
- innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Odprawę pośmiertną dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny. Jeżeli po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony do odprawy pośmiertnej, przysługuje mu odprawa w wysokości połowy odpowiedniej kwoty. Odprawa pośmiertna jest zwolniona z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych .
Kodeks pracy nie określa terminu wypłaty odprawy oraz praw majątkowych zmarłego pracownika. Należy jednak zrobić to niezwłocznie po ustaleniu ich wysokości oraz osób uprawnionych. Uprawniony do odprawy członek rodziny zmarłego może dochodzić wypłaty świadczeń w ciągu trzech lat od dnia śmierci pracownika. Roszczenie ulega przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym stało się ono wymagalne.
Księgowanie odprawy pośmiertnej
Rozporządzenie Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych określa, że wypłatę odprawy pośmiertnej należy ująć w § 302 "Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń". Odprawa pośmiertna nie jest świadczeniem należnym pracownikowi w związku z wykonywaną przez niego pracą i nie stanowi ona składnika wynagrodzeń. Dlatego też wypłatę takiej odprawy należy księgować na koncie 409 "Pozostałe koszty rodzajowe", zapisem:
- strona Wn konto 409 (§ 302) "Pozostałe koszty rodzajowe",
- strona Ma konto 240 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: osoba uprawniona do otrzymania odprawy pośmiertnej po zmarłym pracowniku).
Księgowanie wynagrodzenia należnego zmarłemu pracownikowi
Wynagrodzenie należne zmarłemu pracownikowi po jego śmierci staje się prawem majątkowym po zmarłym pracowniku. Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika - w równych częściach - na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku (art. 631 k.p.).
W prawa majątkowe przekształcają się wynagrodzenia i inne świadczenia ze stosunku pracy, które pracownik wypracował, a więc nabył do nich uprawnienia, lecz nie zdążył ich pobrać. Prawami majątkowymi ze stosunku pracy mogą być:
- wynagrodzenie za pracę (za przepracowaną część miesiąca),
- wynagrodzenia: urlopowe, chorobowe,
- ekwiwalent za urlop,
- nagrody jubileuszowe,
- premie,
- dodatki,
- trzynastki.
Świadczenia po zmarłym nie podlegają oskładkowaniu, gdyż nie są przychodami ze stosunku pracy, lecz z praw majątkowych, które przysługują członkowi rodziny.
(…)
REKLAMA
IRENA BRUSZEWSKA, dr nauk inżynierii rolniczej, mgr nauk prawnych, ukończyła studia podyplomowe w zakresie: audytu wewnętrznego, finansów i rachunkowości oraz inne. Od 27 lat pracuje na stanowisku skarbnika gminy. Doświadczony wykładowca na studiach podyplomowych, szkoleniach oraz kursach, prelegent na konferencjach i warsztatach z zakresu finansów publicznych i rachunkowości. Autorka i współautorka wielu publikacji. Odpowiedzialna za prowadzenie gospodarki finansowej w jsfp
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA