Klasyfikacja budżetowa wykonania instalacji fotowoltaiki
REKLAMA
REKLAMA
Stosownie do zapisów art. 39 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, wydatki publiczne klasyfikuje się według paragrafów określających rodzaj wydatku. W celu ustalenia prawidłowej podziałki klasyfikacji wydatków budżetowych na poziomie paragrafu należy ustalić rodzaj wydatku.
REKLAMA
Co do zasady wydatki związane z opracowaniem kosztorysu szacunkowego związanego z realizowaną inwestycją finansowane są ze środków budżetu państwa na podstawie zapisów rozporządzenia Rady Ministrów z 2 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa (dalej: rozporządzenie w sprawie finansowania inwestycji z budżetu państwa). W myśl zapisów § 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie finansowania inwestycji z budżetu państwa, inwestycje państwowych jednostek budżetowych finansowane są ze środków budżetu państwa oraz mogą być udzielane dotacje celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji, o ile środki te zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów przygotowania do realizacji inwestycji, w tym w szczególności kosztów opracowania dokumentacji projektowej, zakupu i przygotowania gruntu pod budowę oraz ekspertyz, świadectw, operatów, studiów, pomiarów geodezyjnych i prac geologicznych oraz prac archeologicznych dotyczących tych inwestycji.
Wydatki związane z realizacją inwestycji powinny być finansowane ze środków majątkowych jednostki i klasyfikowane zgodnie z objaśnieniami załącznika nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (dalej: rozporządzenie o klasyfikacji budżetowej) do § 605 „Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych”. Paragraf 605 obejmuje wydatki na inwestycje, bez zakupów inwestycyjnych.
W opisywanym przypadku w celu ustalenia prawidłowej klasyfikacji wydatku związanego z wykonaniem kosztorysu szacunkowego niezbędne jest ustalenie momentu rozpoczęcia inwestycji.
Zgodnie z objaśnieniami punktu 6.41 komunikatu Ministra Rozwoju i Finansów z 25 maja 2017 r. w sprawie ogłoszenia uchwały Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 11 „Środki trwałe”, jednostka ujmuje w wartości początkowej środka trwałego nakłady związane przyczynowo-skutkowo z jego budową, poniesione od dnia udokumentowanego rozpoczęcia tej budowy. Dotyczy to również nakładów na opracowanie analiz, opinii, studiów technicznych czy oceny wariantu realizacji budowy, które zostały poniesione po dniu udokumentowanego rozpoczęcia budowy. Dniem rozpoczęcia budowy może być np. dzień podjęcia udokumentowanych działań zmierzających do uzyskania pozwolenia na budowę.
ZAPAMIĘTAJ!
Etap prac związany z wykonaniem kosztorysu szacunkowego nie jest jeszcze bezpośrednio związany z realizowaną inwestycją i powinien zostać zrealizowany ze środków obrotowych jednostki.
Kosztorys szacunkowy ma charakter dokumentu finansowego (plan kosztów) i nie stanowi analizy lub ekspertyzy, które polegają na porównaniu danych wraz ich interpretacją i wydaniem wyniku tej analizy lub badania. Usługi związane z wykonaniem kosztorysu szacunkowego zgodnie z objaśnieniami załącznika nr 4 do rozporządzenia o klasyfikacji budżetowej powinny zostać zaklasyfikowane do § 430 „Zakup usług pozostałych”.
Podstawa prawna
-
art. 39 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 305; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1236)
-
załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1382)
©℗
Jarosław Jurga
ekonomista, certyfikowany księgowy, posiada doświadczenie w obszarze finansów publicznych wsparte studiami podyplomowymi z zakresu polskich i międzynarodowych standardów rachunkowości oraz audytu wewnętrznego w jsfp
Rachunkowość Budżetowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.