Wynagrodzenia osobowe nauczycieli - kogo obejmuje nowy paragraf 479?
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Od 1 stycznia 2022 r. w zakresie wynagrodzeń nauczycieli obowiązują dwa nowe paragrafy:
- 479 "Wynagrodzenia osobowe nauczycieli" - wydzielony z paragrafu 401 "Wynagrodzenia osobowe",
- 480 "Dodatkowe wynagrodzenie roczne nauczycieli" - wydzielony z paragrafu 404 "Dodatkowe wynagrodzenie roczne".
Czy paragraf 479 "Wynagrodzenie nauczyciela" zależny jest od statusu organu prowadzącego szkołę?
Paragrafy te zostały wprowadzone rozporządzeniem z 26 lipca 2021 r. zmieniającym klasyfikację budżetową. Jednak przy dodanych paragrafach nie ma żadnych objaśnień.
Nowe paragrafy dotyczą wynagrodzeń wszystkich nauczycieli. Nie ma tu znaczenia status organu prowadzącego.
Nauczyciel to także wychowawca i inny pracownik pedagogiczny szkoły, placówki i placówki doskonalenia nauczycieli (art. 4 pkt 18 Prawa oświatowego). Natomiast przywołany w pytaniu art. 15 Prawa oświatowego mówi - w przypadku:
- przedszkola - o osobie niebędącej nauczycielem, zatrudnionej do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, posiadającej przygotowanie uznane przez dyrektora przedszkola za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć,
- szkoły - o osobie niebędącej nauczycielem, która ma przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.
REKLAMA
Te osoby zatrudniane są na podstawie k.p., przy czym stosuje się do nich odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się im wynagrodzenie nie wyższe niż 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.
Z kolei Karta Nauczyciela w art. 3 pkt 1 wskazuje, że ilekroć w ustawie jest mowa o nauczycielach bez bliższego określenia - rozumie się przez to nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w art. 1 ust. 1 Prawa oświatowego.
Czy paragraf 479 jest dla wynagrodzenia za prowadzenie zajęć rozwijających zainteresowania w przedszkolach?
Z podanych definicji wynika, że podstawa zatrudnienia nie ma znaczenia. Istotne jest, czy zatrudniona osoba ma status nauczyciela. Artykuł 15 Prawa oświatowego jednoznacznie wskazuje, że osoby zatrudniane do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania w przedszkolach i osoby przygotowane do prowadzenia danych zajęć w szkołach nie mają statusu nauczyciela (ani pracownika pedagogicznego czy wychowawcy), mimo że uczestniczą w procesie dydaktycznym. W świadectwie pracy w pozycji 3, tam, gdzie jest mowa o rodzaju wykonywanej pracy albo o zajmowanym stanowisku lub pełnionej funkcji, wpisuje się "Pracownik zatrudniony na podstawie art. 15 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082)".
A zatem wynagrodzenie tych osób należy klasyfikować w odpowiednim rozdziale jednostki oświatowej, czyli np. w przypadku szkoły podstawowej w rozdziale 80101 "Szkoły podstawowe", w paragrafie 401 "Wynagrodzenia osobowe pracowników". Nie będzie miał tu zastosowania nowy paragraf 479.
Piotr Wieczorek
specjalista ds. rachunkowości, praktyk kontroli i certyfikowany szkoleniowiec
artykuł pochodzi z Poradnika Rachunkowości Budżetowej
Podstawy prawne:
-
art. 4 pkt 18, art. 15 ust. 1-6 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082)
-
art. 3 pkt 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1762)
-
załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1382)
-
rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 26 lipca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1382)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.