REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia osobowe nauczycieli - kogo obejmuje nowy paragraf 479?

Wynagrodzenie nauczyciela - paragraf 479
Wynagrodzenie nauczyciela - paragraf 479
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie. Czy od 2022 r. w nowym paragrafie 479 "Wynagrodzenia osobowe nauczycieli" należy ujmować wynagrodzenia osobowe wszystkich nauczycieli, tzn. również tych, którzy są zatrudnieni np. na podstawie art. 15 ust. 1-6 Prawa oświatowego lub na podstawie Kodeksu pracy? Czy podstawa prawna zatrudnienia jest tutaj istotna?

RADA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2022 r. w zakresie wynagrodzeń nauczycieli obowiązują dwa nowe paragrafy:

 • 479 "Wynagrodzenia osobowe nauczycieli" - wydzielony z paragrafu 401 "Wynagrodzenia osobowe",
 • 480 "Dodatkowe wynagrodzenie roczne nauczycieli" - wydzielony z paragrafu 404 "Dodatkowe wynagrodzenie roczne".

Czy paragraf 479 "Wynagrodzenie nauczyciela" zależny jest od statusu organu prowadzącego szkołę?

Paragrafy te zostały wprowadzone rozporządzeniem z 26 lipca 2021 r. zmieniającym klasyfikację budżetową. Jednak przy dodanych paragrafach nie ma żadnych objaśnień.

Nowe paragrafy dotyczą wynagrodzeń wszystkich nauczycieli. Nie ma tu znaczenia status organu prowadzącego.

Nauczyciel to także wychowawca i inny pracownik pedagogiczny szkoły, placówki i placówki doskonalenia nauczycieli (art. 4 pkt 18 Prawa oświatowego). Natomiast przywołany w pytaniu art. 15 Prawa oświatowego mówi - w przypadku:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • przedszkola - o osobie niebędącej nauczycielem, zatrudnionej do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, posiadającej przygotowanie uznane przez dyrektora przedszkola za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć,
 • szkoły - o osobie niebędącej nauczycielem, która ma przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.

REKLAMA

Te osoby zatrudniane są na podstawie k.p., przy czym stosuje się do nich odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się im wynagrodzenie nie wyższe niż 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

Z kolei Karta Nauczyciela w art. 3 pkt 1 wskazuje, że ilekroć w ustawie jest mowa o nauczycielach bez bliższego określenia - rozumie się przez to nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w art. 1 ust. 1 Prawa oświatowego.

Czy paragraf 479 jest dla wynagrodzenia za prowadzenie zajęć rozwijających zainteresowania w przedszkolach?

Z podanych definicji wynika, że podstawa zatrudnienia nie ma znaczenia. Istotne jest, czy zatrudniona osoba ma status nauczyciela. Artykuł 15 Prawa oświatowego jednoznacznie wskazuje, że osoby zatrudniane do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania w przedszkolach i osoby przygotowane do prowadzenia danych zajęć w szkołach nie mają statusu nauczyciela (ani pracownika pedagogicznego czy wychowawcy), mimo że uczestniczą w procesie dydaktycznym. W świadectwie pracy w pozycji 3, tam, gdzie jest mowa o rodzaju wykonywanej pracy albo o zajmowanym stanowisku lub pełnionej funkcji, wpisuje się "Pracownik zatrudniony na podstawie art. 15 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082)".

A zatem wynagrodzenie tych osób należy klasyfikować w odpowiednim rozdziale jednostki oświatowej, czyli np. w przypadku szkoły podstawowej w rozdziale 80101 "Szkoły podstawowe", w paragrafie 401 "Wynagrodzenia osobowe pracowników". Nie będzie miał tu zastosowania nowy paragraf 479.

Piotr Wieczorek

specjalista ds. rachunkowości, praktyk kontroli i certyfikowany szkoleniowiec

artykuł pochodzi z Poradnika Rachunkowości Budżetowej

Podstawy prawne:

 • art. 4 pkt 18, art. 15 ust. 1-6 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082)

 • art. 3 pkt 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1762)

 • załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1382)

 • rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 26 lipca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1382)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

  Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

  Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

  Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

  Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

  Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

  Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

  Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

  REKLAMA

  Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

  Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

  Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

  Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

  Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

  Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  REKLAMA

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej. Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  REKLAMA