REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia osobowe nauczycieli - kogo obejmuje nowy paragraf 479?

Wynagrodzenie nauczyciela - paragraf 479
Wynagrodzenie nauczyciela - paragraf 479
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie. Czy od 2022 r. w nowym paragrafie 479 "Wynagrodzenia osobowe nauczycieli" należy ujmować wynagrodzenia osobowe wszystkich nauczycieli, tzn. również tych, którzy są zatrudnieni np. na podstawie art. 15 ust. 1-6 Prawa oświatowego lub na podstawie Kodeksu pracy? Czy podstawa prawna zatrudnienia jest tutaj istotna?

RADA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2022 r. w zakresie wynagrodzeń nauczycieli obowiązują dwa nowe paragrafy:

 • 479 "Wynagrodzenia osobowe nauczycieli" - wydzielony z paragrafu 401 "Wynagrodzenia osobowe",
 • 480 "Dodatkowe wynagrodzenie roczne nauczycieli" - wydzielony z paragrafu 404 "Dodatkowe wynagrodzenie roczne".

Czy paragraf 479 "Wynagrodzenie nauczyciela" zależny jest od statusu organu prowadzącego szkołę?

Paragrafy te zostały wprowadzone rozporządzeniem z 26 lipca 2021 r. zmieniającym klasyfikację budżetową. Jednak przy dodanych paragrafach nie ma żadnych objaśnień.

Nowe paragrafy dotyczą wynagrodzeń wszystkich nauczycieli. Nie ma tu znaczenia status organu prowadzącego.

Nauczyciel to także wychowawca i inny pracownik pedagogiczny szkoły, placówki i placówki doskonalenia nauczycieli (art. 4 pkt 18 Prawa oświatowego). Natomiast przywołany w pytaniu art. 15 Prawa oświatowego mówi - w przypadku:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • przedszkola - o osobie niebędącej nauczycielem, zatrudnionej do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, posiadającej przygotowanie uznane przez dyrektora przedszkola za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć,
 • szkoły - o osobie niebędącej nauczycielem, która ma przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.

REKLAMA

Te osoby zatrudniane są na podstawie k.p., przy czym stosuje się do nich odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się im wynagrodzenie nie wyższe niż 184% kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

Z kolei Karta Nauczyciela w art. 3 pkt 1 wskazuje, że ilekroć w ustawie jest mowa o nauczycielach bez bliższego określenia - rozumie się przez to nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w art. 1 ust. 1 Prawa oświatowego.

Czy paragraf 479 jest dla wynagrodzenia za prowadzenie zajęć rozwijających zainteresowania w przedszkolach?

REKLAMA

Z podanych definicji wynika, że podstawa zatrudnienia nie ma znaczenia. Istotne jest, czy zatrudniona osoba ma status nauczyciela. Artykuł 15 Prawa oświatowego jednoznacznie wskazuje, że osoby zatrudniane do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania w przedszkolach i osoby przygotowane do prowadzenia danych zajęć w szkołach nie mają statusu nauczyciela (ani pracownika pedagogicznego czy wychowawcy), mimo że uczestniczą w procesie dydaktycznym. W świadectwie pracy w pozycji 3, tam, gdzie jest mowa o rodzaju wykonywanej pracy albo o zajmowanym stanowisku lub pełnionej funkcji, wpisuje się "Pracownik zatrudniony na podstawie art. 15 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082)".

A zatem wynagrodzenie tych osób należy klasyfikować w odpowiednim rozdziale jednostki oświatowej, czyli np. w przypadku szkoły podstawowej w rozdziale 80101 "Szkoły podstawowe", w paragrafie 401 "Wynagrodzenia osobowe pracowników". Nie będzie miał tu zastosowania nowy paragraf 479.

Piotr Wieczorek

specjalista ds. rachunkowości, praktyk kontroli i certyfikowany szkoleniowiec

artykuł pochodzi z Poradnika Rachunkowości Budżetowej

Podstawy prawne:

 • art. 4 pkt 18, art. 15 ust. 1-6 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082)

 • art. 3 pkt 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1762)

 • załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1382)

 • rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 26 lipca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1382)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  Czy niewykorzystany urlop zaległy przepada po 30 września 2023 r.?

  Urlop wypoczynkowy niewykorzystany do końca roku staje się urlopem zaległym, którego pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Czy po tym terminie nieudzielony urlop zaległy przepada? 

  Jakich prac nie może wykonywać młodociany, a jakie może? Wykaz [zmiany w BHP od 30 września 2023 r.]

  Polskie przepisy BHP dostosowano do postanowień dyrektywy Rady 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych. 

  REKLAMA

  Ponowne zawarcie umowy na okres próbny [Nowelizacja Kodeksu pracy]

  Nowelizacja Kodeksu pracy zmodyfikowała zasady w zakresie dopuszczalności ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. 

  NSA: Gmina musi zorganizować indywidualny transport niepełnosprawnego dziecka na trasie 100 km do przedszkola

  Gmina powinna kierować się dobrem dziecka niepełnosprawnego poprzez umożliwienie mu dowozu do specjalistycznego przedszkola w warunkach zindywidualizowanych, uwzględniających zakres i rodzaj niepełnosprawności i dostosowany do tego zakresu i rodzaju.

  Czy wakacje kredytowe zostaną przedłużone? Co z zerową stawką VAT na żywność?

  Decyzja dotycząca wakacji kredytowych będzie ogłoszona w ciągu najbliższych dni. Taką informację podał wiceminister finansów Artur Soboń w Polsat News. A co z zerową stawką VAT na żywność w przyszłym roku? 

  Inforlex: Wynagrodzenia 2023 - sporządzanie listy płac dla pracownika otrzymującego świadczenia z zfśs [poradnik]

  Przykład listy płac dla pracownika otrzymującego świadczenia z ZFŚS

  REKLAMA

  MEiN: Wyjaśniamy jak prawidłowo wyliczyć dotację na każdego ucznia

  Wskaźnik zwiększający, czyli jak prawidłowo wyliczyć dotację na ucznia - wyjaśnia MEiN.

  Inforlex: Szkolenia bhp dla pracowników administracyjno-biurowych a praca zdalna [Rachunkowość Budżetowa]

  Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, nie można zrezygnować z okresowych szkoleń bhp dla pracowników administracyjno-biurowych, którzy wykonują swoją pracę zdalnie. 

  REKLAMA