REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Abonament systemu monitoringu GPS e-TOLL - jaki paragraf w 2022 r.?

klasyfikacja budżetowa dla GPS e-TOLL
klasyfikacja budżetowa dla GPS e-TOLL

REKLAMA

REKLAMA

W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej dla 2022 r. ująć wydatek za abonament systemu monitoringu GPS e-TOLL? Czy można zastosować paragraf 430 "Zakup usług pozostałych"?

RADA

REKLAMA

Opłaty za przejazd autostradą należy klasyfikować w paragrafie 451 "Opłaty na rzecz budżetu państwa". Natomiast system monitoringu urządzeń GPS nie jest regulowany ww. ustawami. A zatem zlecenie takiego monitoringu firmie świadczącej tego rodzaju usługi należy ujmować w paragrafie 430 "Zakup usług pozostałych".

UZASADNIENIE

Jakie są podstawy prawne dla systemu GPS e-TOLL?

Zasady pobierania opłat za przejazd autostradami oraz obowiązki związane z tymi opłatami i odpowiedzialność za naruszenie tych obowiązków, a także organy właściwe w tych sprawach reguluje ustawa o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Natomiast kwestie związane z poborem opłaty elektronicznej, które pozwalają na kompleksowe określenie np. pojazdów objętych obowiązkiem poboru opłaty elektronicznej, kwestie kar pieniężnych, kar grzywny, usługi EETS są zawarte w ustawie o drogach publicznych.

e-toll

e-toll

Media

Od kiedy działa GPS e-TOLL?

Opłata elektroniczna jest pobierana za pomocą systemu teleinformatycznego zwanego "Systemem Poboru Opłaty Elektronicznej KAS". System ten został uruchomiony 24 czerwca 2021 r. (obwieszczenie w sprawie informacji o uruchomieniu Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie urządzenia są stosowane w GPS e-TOLL?

Na potrzeby poboru opłaty elektronicznej za pomocą tego systemu są stosowane urządzenia mobilne, zewnętrzne systemy lokalizacyjne oraz urządzenia pokładowe, wykorzystujące technologie pozycjonowania satelitarnego i transmisji danych. W celu poboru opłaty elektronicznej urządzenia pokładowe mogą być zapewnione przez Szefa KAS, w przypadku niewystarczającej ich dostępności.

GPS e-TOLL – kto pobiera opłatę za przejazd autostradą?

Opłaty za przejazd autostradą pobiera Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Szef KAS jest jednocześnie sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. KAS znajduje się w jego strukturach. Samo ministerstwo jest państwową jednostką budżetową.

Klasyfikacja budżetowa GPS e-TOLL – opłata obowiązkowa a nie usługa

Oznacza to, że obowiązkowe elektroniczne opłaty za przejazd autostradą zasilają budżet państwa. To powoduje, że jest to opłata obowiązkowa. Nie stanowi usługi w rozumieniu k.c. Ma charakter publicznoprawny.

Klasyfikacja budżetowa opłaty za przejazd autostradą w GPS e-TOLL – paragraf 451

Opłaty za przejazd autostradą należy więc klasyfikować w paragrafie 451 "Opłaty na rzecz budżetu państwa".

Klasyfikacja budżetowa opłaty dla monitoringu GPS e-TOLL – paragraf 430

Natomiast system monitoringu urządzeń GPS nie jest regulowany ww. ustawami. A zatem zlecenie takiego monitoringu firmie świadczącej tego rodzaju usługi należy ujmować w paragrafie 430 "Zakup usług pozostałych".

Piotr Wieczorek

specjalista ds. rachunkowości, praktyk kontroli i certyfikowany szkoleniowiec

artykuł pochodzi z Poradnika Rachunkowości Budżetowej

Podstawy prawne:

 • art. 1 ustawy z 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 2268; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2238)

 • art. 13i ust. 3a, art. 13j, art. 13k ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1376; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1595)

 • załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1382)

 • obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 22 czerwca 2021 r. w sprawie informacji o uruchomieniu Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (M.P. z 2021 r. poz. 587)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Rachunkowości Budżetowej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Tom
  2022-02-14 22:26:03
  Urządzenia GPS to jedno, ale wystarczy mieć telefon komórkowy i internet i pobrać jakąś aplikację (ja akurat polecam inną niż "państwowa" E-toll bilet - jeżdżę na mpay)
  0
QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

REKLAMA

Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

Czy niewykorzystany urlop zaległy przepada po 30 września 2023 r.?

Urlop wypoczynkowy niewykorzystany do końca roku staje się urlopem zaległym, którego pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Czy po tym terminie nieudzielony urlop zaległy przepada? 

Jakich prac nie może wykonywać młodociany, a jakie może? Wykaz [zmiany w BHP od 30 września 2023 r.]

Polskie przepisy BHP dostosowano do postanowień dyrektywy Rady 94/33/WE z 22 czerwca 1994 r. w sprawie ochrony pracy osób młodych. 

REKLAMA

Ponowne zawarcie umowy na okres próbny [Nowelizacja Kodeksu pracy]

Nowelizacja Kodeksu pracy zmodyfikowała zasady w zakresie dopuszczalności ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem. 

NSA: Gmina musi zorganizować indywidualny transport niepełnosprawnego dziecka na trasie 100 km do przedszkola

Gmina powinna kierować się dobrem dziecka niepełnosprawnego poprzez umożliwienie mu dowozu do specjalistycznego przedszkola w warunkach zindywidualizowanych, uwzględniających zakres i rodzaj niepełnosprawności i dostosowany do tego zakresu i rodzaju.

REKLAMA