REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Abonament systemu monitoringu GPS e-TOLL - jaki paragraf w 2022 r.?

klasyfikacja budżetowa dla GPS e-TOLL
klasyfikacja budżetowa dla GPS e-TOLL

REKLAMA

REKLAMA

W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej dla 2022 r. ująć wydatek za abonament systemu monitoringu GPS e-TOLL? Czy można zastosować paragraf 430 "Zakup usług pozostałych"?

RADA

REKLAMA

Opłaty za przejazd autostradą należy klasyfikować w paragrafie 451 "Opłaty na rzecz budżetu państwa". Natomiast system monitoringu urządzeń GPS nie jest regulowany ww. ustawami. A zatem zlecenie takiego monitoringu firmie świadczącej tego rodzaju usługi należy ujmować w paragrafie 430 "Zakup usług pozostałych".

UZASADNIENIE

Jakie są podstawy prawne dla systemu GPS e-TOLL?

Zasady pobierania opłat za przejazd autostradami oraz obowiązki związane z tymi opłatami i odpowiedzialność za naruszenie tych obowiązków, a także organy właściwe w tych sprawach reguluje ustawa o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Natomiast kwestie związane z poborem opłaty elektronicznej, które pozwalają na kompleksowe określenie np. pojazdów objętych obowiązkiem poboru opłaty elektronicznej, kwestie kar pieniężnych, kar grzywny, usługi EETS są zawarte w ustawie o drogach publicznych.

e-toll

e-toll

Media

Od kiedy działa GPS e-TOLL?

Opłata elektroniczna jest pobierana za pomocą systemu teleinformatycznego zwanego "Systemem Poboru Opłaty Elektronicznej KAS". System ten został uruchomiony 24 czerwca 2021 r. (obwieszczenie w sprawie informacji o uruchomieniu Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie urządzenia są stosowane w GPS e-TOLL?

Na potrzeby poboru opłaty elektronicznej za pomocą tego systemu są stosowane urządzenia mobilne, zewnętrzne systemy lokalizacyjne oraz urządzenia pokładowe, wykorzystujące technologie pozycjonowania satelitarnego i transmisji danych. W celu poboru opłaty elektronicznej urządzenia pokładowe mogą być zapewnione przez Szefa KAS, w przypadku niewystarczającej ich dostępności.

GPS e-TOLL – kto pobiera opłatę za przejazd autostradą?

Opłaty za przejazd autostradą pobiera Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Szef KAS jest jednocześnie sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. KAS znajduje się w jego strukturach. Samo ministerstwo jest państwową jednostką budżetową.

Klasyfikacja budżetowa GPS e-TOLL – opłata obowiązkowa a nie usługa

Oznacza to, że obowiązkowe elektroniczne opłaty za przejazd autostradą zasilają budżet państwa. To powoduje, że jest to opłata obowiązkowa. Nie stanowi usługi w rozumieniu k.c. Ma charakter publicznoprawny.

Klasyfikacja budżetowa opłaty za przejazd autostradą w GPS e-TOLL – paragraf 451

Opłaty za przejazd autostradą należy więc klasyfikować w paragrafie 451 "Opłaty na rzecz budżetu państwa".

Klasyfikacja budżetowa opłaty dla monitoringu GPS e-TOLL – paragraf 430

Natomiast system monitoringu urządzeń GPS nie jest regulowany ww. ustawami. A zatem zlecenie takiego monitoringu firmie świadczącej tego rodzaju usługi należy ujmować w paragrafie 430 "Zakup usług pozostałych".

Piotr Wieczorek

specjalista ds. rachunkowości, praktyk kontroli i certyfikowany szkoleniowiec

artykuł pochodzi z Poradnika Rachunkowości Budżetowej

Podstawy prawne:

  • art. 1 ustawy z 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 2268; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2238)

  • art. 13i ust. 3a, art. 13j, art. 13k ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1376; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1595)

  • załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1382)

  • obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 22 czerwca 2021 r. w sprawie informacji o uruchomieniu Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (M.P. z 2021 r. poz. 587)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA