REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Abonament systemu monitoringu GPS e-TOLL - jaki paragraf w 2022 r.?

klasyfikacja budżetowa dla GPS e-TOLL
klasyfikacja budżetowa dla GPS e-TOLL

REKLAMA

REKLAMA

W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej dla 2022 r. ująć wydatek za abonament systemu monitoringu GPS e-TOLL? Czy można zastosować paragraf 430 "Zakup usług pozostałych"?

RADA

REKLAMA

Opłaty za przejazd autostradą należy klasyfikować w paragrafie 451 "Opłaty na rzecz budżetu państwa". Natomiast system monitoringu urządzeń GPS nie jest regulowany ww. ustawami. A zatem zlecenie takiego monitoringu firmie świadczącej tego rodzaju usługi należy ujmować w paragrafie 430 "Zakup usług pozostałych".

UZASADNIENIE

Jakie są podstawy prawne dla systemu GPS e-TOLL?

Zasady pobierania opłat za przejazd autostradami oraz obowiązki związane z tymi opłatami i odpowiedzialność za naruszenie tych obowiązków, a także organy właściwe w tych sprawach reguluje ustawa o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Natomiast kwestie związane z poborem opłaty elektronicznej, które pozwalają na kompleksowe określenie np. pojazdów objętych obowiązkiem poboru opłaty elektronicznej, kwestie kar pieniężnych, kar grzywny, usługi EETS są zawarte w ustawie o drogach publicznych.

e-toll

e-toll

Media

Od kiedy działa GPS e-TOLL?

Opłata elektroniczna jest pobierana za pomocą systemu teleinformatycznego zwanego "Systemem Poboru Opłaty Elektronicznej KAS". System ten został uruchomiony 24 czerwca 2021 r. (obwieszczenie w sprawie informacji o uruchomieniu Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie urządzenia są stosowane w GPS e-TOLL?

Na potrzeby poboru opłaty elektronicznej za pomocą tego systemu są stosowane urządzenia mobilne, zewnętrzne systemy lokalizacyjne oraz urządzenia pokładowe, wykorzystujące technologie pozycjonowania satelitarnego i transmisji danych. W celu poboru opłaty elektronicznej urządzenia pokładowe mogą być zapewnione przez Szefa KAS, w przypadku niewystarczającej ich dostępności.

GPS e-TOLL – kto pobiera opłatę za przejazd autostradą?

Opłaty za przejazd autostradą pobiera Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Szef KAS jest jednocześnie sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. KAS znajduje się w jego strukturach. Samo ministerstwo jest państwową jednostką budżetową.

Klasyfikacja budżetowa GPS e-TOLL – opłata obowiązkowa a nie usługa

Oznacza to, że obowiązkowe elektroniczne opłaty za przejazd autostradą zasilają budżet państwa. To powoduje, że jest to opłata obowiązkowa. Nie stanowi usługi w rozumieniu k.c. Ma charakter publicznoprawny.

Klasyfikacja budżetowa opłaty za przejazd autostradą w GPS e-TOLL – paragraf 451

Opłaty za przejazd autostradą należy więc klasyfikować w paragrafie 451 "Opłaty na rzecz budżetu państwa".

Klasyfikacja budżetowa opłaty dla monitoringu GPS e-TOLL – paragraf 430

Natomiast system monitoringu urządzeń GPS nie jest regulowany ww. ustawami. A zatem zlecenie takiego monitoringu firmie świadczącej tego rodzaju usługi należy ujmować w paragrafie 430 "Zakup usług pozostałych".

Piotr Wieczorek

specjalista ds. rachunkowości, praktyk kontroli i certyfikowany szkoleniowiec

artykuł pochodzi z Poradnika Rachunkowości Budżetowej

Podstawy prawne:

  • art. 1 ustawy z 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 2268; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 2238)

  • art. 13i ust. 3a, art. 13j, art. 13k ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1376; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1595)

  • załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1053; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1382)

  • obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 22 czerwca 2021 r. w sprawie informacji o uruchomieniu Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (M.P. z 2021 r. poz. 587)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

REKLAMA

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

REKLAMA