W jaki sposób zaksięgować przypis dofinansowania na dziecko w żłobku?
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ: Przypis należności z tytułu dochodów budżetowych powinien zostać zrealizowany z wykorzystaniem konta 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych”.
REKLAMA
UZASADNIENIE:
Co to są jednostki budżetowe?
Zgodnie z zapisami art. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
Kto może skorzystać z dofinansowania na dziecko w żłobku?
Zgodnie z zapisami art. 59 ust. 1 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 opłaty za pobyt dziecka w żłobku, z tytułu korzystania ze żłobka i klubu dziecięcego utworzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz z usług dziennego opiekuna zatrudnionego przez jednostki samorządu terytorialnego są wnoszone przez rodziców na rzecz odpowiednio gminy, powiatu lub województwa.
Jakie konto jest właściwe dla zaksięgowania dofinansowania na dziecko w żłobku?
REKLAMA
Do ewidencji należności z tytułu dochodów budżetowych zgodnie z objaśnianymi załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 13 września 2017 w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej właściwe będzie konto 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych”, które służy do ewidencji należności jednostek z tytułu dochodów budżetowych.
Kontrahentem w opisanej operacji gospodarczej będzie jednostka ZUS oraz rodzice w rozliczeniach, z którymi powstanie nadpłata w rozrachunkach. Zwrot nadpłaty z tytułu opłat za usługi świadczone przez żłobek powinien zostać ujęty zapisem Wn 221, Ma 130.
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.