REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednorazowe świadczenie na start dla nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu – jaki paragraf?

Redakcja PRB – M.Majewska
MF: Jak zakwalifikować jednorazowe świadczenia na start dla nauczyciela?
MF: Jak zakwalifikować jednorazowe świadczenia na start dla nauczyciela?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przed nowelizacją Karty Nauczyciela nauczycielowi stażyście odbywającemu staż na stopień nauczyciela kontraktowego do 30 września 2022 r. trzeba było wypłacić jednorazowe świadczenie na start. Komu po zmianach przysługuje to świadczenie? Czy zmienił się termin wypłaty tego świadczenia i jego wysokość? W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć wypłatę tego świadczenia?

Od 1 września 2022 r. zlikwidowano dwa stanowiska: nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. W związku z tym od 1 września 2022 r. obowiązuje m.in. nowe brzmienie art. 53a Karty Nauczyciela. Przepis ten reguluje zasady wypłaty jednorazowego świadczenia na start dla nauczyciela. Zmiana wynika z ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1730).

REKLAMA

Komu po zmianach przysługuje jednorazowe świadczenie na start?

Jednorazowe świadczenie na start przysługuje nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela.

W jakiej wysokości przysługuje jednorazowe świadczenie na start?

Jednorazowe świadczenie na start przysługuje w wysokości 1000 zł. Kwota nie została znowelizowana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do kiedy należy wypłacić jednorazowe świadczenie na start?

Jednorazowe świadczenie na start wypłaca się w terminie 30 dni od dnia, w którym nauczyciel rozpoczął odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela. Przed zmianą świadczenie należało wypłacać do 30 września.

Brzmienie art. 53a Karty Nauczyciela przed zmianą i po zmianie od 1 września 2022 r.

Świadczenie na start – art. 53a Karty Nauczyciela

przed zmianą – do 31 sierpnia 2022 r.

po zmianie – od 1 września 2022 r.

1. Nauczyciel stażysta odbywający staż na stopień nauczyciela kontraktowego otrzymuje jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1000 zł.

1. Nauczyciel odbywający przygotowanie do zawodu nauczyciela otrzymuje jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1000 zł.

2. Świadczenie, o którym mowa w ust. 1, jest wypłacane w terminie do dnia 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż.

2. Świadczenie, o którym mowa w ust. 1, jest wypłacane w terminie 30 dni od dnia, w którym nauczyciel rozpoczął odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela.

3. Nauczyciel stażysta pozostający jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, świadczenie, o którym mowa w ust. 1, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia.

3. Nauczyciel pozostający jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy świadczenie, o którym mowa w ust. 1, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia.

4. Nauczyciel stażysta odbywający staż na stopień nauczyciela kontraktowego może otrzymać świadczenie na start w wysokości 1000 zł nie więcej niż jeden raz w okresie całego zatrudnienia.

4. Nauczyciel może otrzymać świadczenie na start w wysokości 1000 zł nie więcej niż jeden raz w okresie całego zatrudnienia.

5. Świadczenia, o którym mowa w ust. 1, nie uwzględnia się przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3.

5. Świadczenia, o którym mowa w ust. 1, nie uwzględnia się przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3.

W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć jednorazowe świadczenie na start przysługujące nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela?

REKLAMA

Wypłatę jednorazowego świadczenia na start dla nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela należy ująć analogicznie jak wcześniej jednorazowe świadczenie na start dla nauczyciela stażysty. Właściwy będzie paragraf 302Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń”.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi udzielonej redakcji PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej w dniu 23 stycznia 2020 r. na pytanie dotyczące klasyfikacji budżetowej wypłaty jednorazowego świadczenia na start dla nauczyciela na podstawie art. 53a Karty Nauczyciela wskazało, że:

Biorąc pod uwagę, że jednorazowe świadczenie na start dla nauczyciela stażysty, o którym mowa w art. 53a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, jest odrębną od wynagrodzeń osobowych gratyfikacją wynikającą ze stosunku pracy, powinno być ujmowane w paragrafie 302 „Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń” z odpowiednią czwartą cyfrą.

Oprac. Małgorzata Majewska

red. naczelny PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej

Artykuł z: Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Rachunkowości Budżetowej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA