REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednorazowe świadczenie na start dla nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu – jaki paragraf?

Redakcja PRB – M.Majewska
MF: Jak zakwalifikować jednorazowe świadczenia na start dla nauczyciela?
MF: Jak zakwalifikować jednorazowe świadczenia na start dla nauczyciela?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przed nowelizacją Karty Nauczyciela nauczycielowi stażyście odbywającemu staż na stopień nauczyciela kontraktowego do 30 września 2022 r. trzeba było wypłacić jednorazowe świadczenie na start. Komu po zmianach przysługuje to świadczenie? Czy zmienił się termin wypłaty tego świadczenia i jego wysokość? W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć wypłatę tego świadczenia?

Od 1 września 2022 r. zlikwidowano dwa stanowiska: nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. W związku z tym od 1 września 2022 r. obowiązuje m.in. nowe brzmienie art. 53a Karty Nauczyciela. Przepis ten reguluje zasady wypłaty jednorazowego świadczenia na start dla nauczyciela. Zmiana wynika z ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1730).

REKLAMA

Komu po zmianach przysługuje jednorazowe świadczenie na start?

Jednorazowe świadczenie na start przysługuje nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela.

W jakiej wysokości przysługuje jednorazowe świadczenie na start?

Jednorazowe świadczenie na start przysługuje w wysokości 1000 zł. Kwota nie została znowelizowana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do kiedy należy wypłacić jednorazowe świadczenie na start?

Jednorazowe świadczenie na start wypłaca się w terminie 30 dni od dnia, w którym nauczyciel rozpoczął odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela. Przed zmianą świadczenie należało wypłacać do 30 września.

Brzmienie art. 53a Karty Nauczyciela przed zmianą i po zmianie od 1 września 2022 r.

Świadczenie na start – art. 53a Karty Nauczyciela

przed zmianą – do 31 sierpnia 2022 r.

po zmianie – od 1 września 2022 r.

1. Nauczyciel stażysta odbywający staż na stopień nauczyciela kontraktowego otrzymuje jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1000 zł.

1. Nauczyciel odbywający przygotowanie do zawodu nauczyciela otrzymuje jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1000 zł.

2. Świadczenie, o którym mowa w ust. 1, jest wypłacane w terminie do dnia 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż.

2. Świadczenie, o którym mowa w ust. 1, jest wypłacane w terminie 30 dni od dnia, w którym nauczyciel rozpoczął odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela.

3. Nauczyciel stażysta pozostający jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, świadczenie, o którym mowa w ust. 1, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia.

3. Nauczyciel pozostający jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy świadczenie, o którym mowa w ust. 1, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia.

4. Nauczyciel stażysta odbywający staż na stopień nauczyciela kontraktowego może otrzymać świadczenie na start w wysokości 1000 zł nie więcej niż jeden raz w okresie całego zatrudnienia.

4. Nauczyciel może otrzymać świadczenie na start w wysokości 1000 zł nie więcej niż jeden raz w okresie całego zatrudnienia.

5. Świadczenia, o którym mowa w ust. 1, nie uwzględnia się przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3.

5. Świadczenia, o którym mowa w ust. 1, nie uwzględnia się przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3.

W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć jednorazowe świadczenie na start przysługujące nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela?

REKLAMA

Wypłatę jednorazowego świadczenia na start dla nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela należy ująć analogicznie jak wcześniej jednorazowe świadczenie na start dla nauczyciela stażysty. Właściwy będzie paragraf 302Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń”.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi udzielonej redakcji PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej w dniu 23 stycznia 2020 r. na pytanie dotyczące klasyfikacji budżetowej wypłaty jednorazowego świadczenia na start dla nauczyciela na podstawie art. 53a Karty Nauczyciela wskazało, że:

Biorąc pod uwagę, że jednorazowe świadczenie na start dla nauczyciela stażysty, o którym mowa w art. 53a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, jest odrębną od wynagrodzeń osobowych gratyfikacją wynikającą ze stosunku pracy, powinno być ujmowane w paragrafie 302 „Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń” z odpowiednią czwartą cyfrą.

Oprac. Małgorzata Majewska

red. naczelny PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej

Artykuł z: Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Rachunkowości Budżetowej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Inforlex: Czy komisja rady gminy może kontrolować spółki komunalne

  Kwestia upoważnienia rady i jej komisji do sprawowania kontroli nad gminnymi spółkami komunalnymi budzi wiele kontrowersji. To za sprawą braku jednolitej linii orzeczniczej. 

  Inforlex: Jak wnieść skargę na decyzję SKO?

  Rozpoznanie przez samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) odwołania od decyzji organu gminy co do zasady kończy postępowanie podatkowe. Jednak decyzja wydana przez SKO może zostać zaskarżona do sądu administracyjnego.

  Inforlex: Jak ustalić opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej?

  Ustalenie opłaty w decyzji administracyjnej obejmuje obowiązek organu nie tylko do określenia ogólnej kwoty opłaty miesięcznej, lecz także osoby lub osób zobowiązanych do jej uiszczania.

  Czy szkoła musi naliczać odpisy na ZFŚS za emerytów?

  Szkoła otrzymała od organu prowadzącego nakaz maksymalnego ograniczenia wydatków. Czy szkoła może zrezygnować z naliczania i przekazywania odpisów na ZFŚS za emerytów i rencistów?

  REKLAMA

  e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

  Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

  e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

  Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

  Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

  Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

  Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

  Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

  REKLAMA

  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  REKLAMA