REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednorazowe świadczenie na start dla nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu – jaki paragraf?

Redakcja PRB – M.Majewska
MF: Jak zakwalifikować jednorazowe świadczenia na start dla nauczyciela?
MF: Jak zakwalifikować jednorazowe świadczenia na start dla nauczyciela?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przed nowelizacją Karty Nauczyciela nauczycielowi stażyście odbywającemu staż na stopień nauczyciela kontraktowego do 30 września 2022 r. trzeba było wypłacić jednorazowe świadczenie na start. Komu po zmianach przysługuje to świadczenie? Czy zmienił się termin wypłaty tego świadczenia i jego wysokość? W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć wypłatę tego świadczenia?

Od 1 września 2022 r. zlikwidowano dwa stanowiska: nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. W związku z tym od 1 września 2022 r. obowiązuje m.in. nowe brzmienie art. 53a Karty Nauczyciela. Przepis ten reguluje zasady wypłaty jednorazowego świadczenia na start dla nauczyciela. Zmiana wynika z ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1730).

REKLAMA

Komu po zmianach przysługuje jednorazowe świadczenie na start?

Jednorazowe świadczenie na start przysługuje nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela.

W jakiej wysokości przysługuje jednorazowe świadczenie na start?

Jednorazowe świadczenie na start przysługuje w wysokości 1000 zł. Kwota nie została znowelizowana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do kiedy należy wypłacić jednorazowe świadczenie na start?

Jednorazowe świadczenie na start wypłaca się w terminie 30 dni od dnia, w którym nauczyciel rozpoczął odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela. Przed zmianą świadczenie należało wypłacać do 30 września.

Brzmienie art. 53a Karty Nauczyciela przed zmianą i po zmianie od 1 września 2022 r.

Świadczenie na start – art. 53a Karty Nauczyciela

przed zmianą – do 31 sierpnia 2022 r.

po zmianie – od 1 września 2022 r.

1. Nauczyciel stażysta odbywający staż na stopień nauczyciela kontraktowego otrzymuje jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1000 zł.

1. Nauczyciel odbywający przygotowanie do zawodu nauczyciela otrzymuje jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1000 zł.

2. Świadczenie, o którym mowa w ust. 1, jest wypłacane w terminie do dnia 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż.

2. Świadczenie, o którym mowa w ust. 1, jest wypłacane w terminie 30 dni od dnia, w którym nauczyciel rozpoczął odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela.

3. Nauczyciel stażysta pozostający jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, świadczenie, o którym mowa w ust. 1, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia.

3. Nauczyciel pozostający jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy świadczenie, o którym mowa w ust. 1, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia.

4. Nauczyciel stażysta odbywający staż na stopień nauczyciela kontraktowego może otrzymać świadczenie na start w wysokości 1000 zł nie więcej niż jeden raz w okresie całego zatrudnienia.

4. Nauczyciel może otrzymać świadczenie na start w wysokości 1000 zł nie więcej niż jeden raz w okresie całego zatrudnienia.

5. Świadczenia, o którym mowa w ust. 1, nie uwzględnia się przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3.

5. Świadczenia, o którym mowa w ust. 1, nie uwzględnia się przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3.

W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej ująć jednorazowe świadczenie na start przysługujące nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu nauczyciela?

REKLAMA

Wypłatę jednorazowego świadczenia na start dla nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela należy ująć analogicznie jak wcześniej jednorazowe świadczenie na start dla nauczyciela stażysty. Właściwy będzie paragraf 302Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń”.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi udzielonej redakcji PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej w dniu 23 stycznia 2020 r. na pytanie dotyczące klasyfikacji budżetowej wypłaty jednorazowego świadczenia na start dla nauczyciela na podstawie art. 53a Karty Nauczyciela wskazało, że:

Biorąc pod uwagę, że jednorazowe świadczenie na start dla nauczyciela stażysty, o którym mowa w art. 53a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, jest odrębną od wynagrodzeń osobowych gratyfikacją wynikającą ze stosunku pracy, powinno być ujmowane w paragrafie 302 „Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń” z odpowiednią czwartą cyfrą.

Oprac. Małgorzata Majewska

red. naczelny PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej

Artykuł z: Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA