REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Catering w szkole - klasyfikacja budżetowa

Catering w szkole - jaki paragraf klasyfikacji budżetowej?
Catering w szkole - jaki paragraf klasyfikacji budżetowej?
Reporter

REKLAMA

REKLAMA

Jaka klasyfikacja budżetowa wyżywienia uczniów, gdy szkoła korzysta z cateringu?

Catering w szkole - jaki paragraf?

PROBLEM

REKLAMA

Czy w publicznej szkole, w której zapewnienie ciepłego posiłku (zgodnie z art. 106a prawo oświatowe) odbywa się w formie korzystania z cateringu z firmy zewnętrznej (posiłek dowieziony do szkoły, gdzie uczniowie spożywają posiłek) wydatki za usługę cateringową i dochody tj. wpłata od rodziców za wsad do kotła należy ująć w rozdziale 80148 mimo, że w szkole nie ma kuchni, a jest tylko wskazane miejsce do spożywania posiłków lub spożywanie posiłków odbywa się w klasie? Jaki paragraf zastosować dla wpłat od rodziców dokonanych na poczet wsadu do kotła? czy stosownym będzie §0830? Jaki paragraf zastosować do otrzymanej faktury z firmy cateringowej na której będą wyodrębnione posiłki np. zupa x 100 szt, II danie x 150 sz. i obiad dwudaniowy x 200 szt.? Czy całość jako §4300? Czy należy wyodrębnić z wymienionych pozycji wsad do kotła i ująć go w §4220, a pozostałą kwotę, która jest jednoznaczna z usługą przygotowania posiłku ująć w §4300? Gdzie w sprowadzaniu kwartalnym RBN wykazać należności za wpłaty od rodziców za wsad do kotła?

RADA

Posiłki przygotowywane przez stołówkę są klasyfikowane w dziale 801 „Oświata i wychowanie” w rozdziale 80148 „Stołówki szkolne i przedszkolne”. Jeżeli jednostka nie prowadzi stołówki to dochody i wydatki związane z organizacją posiłku powinny zostać zaklasyfikowane do właściwego dla danej jednostki rozdziału. Dochody z tytułu wyżywienia w takim przypadku należy zaklasyfikować do § 0830 „Wpływy z usług",

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z objaśnieniami załącznika nr 3 do rozporządzeniu Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (dalej: rozporządzenie o klasyfikacji budżetowej) § 067 „Wpływy z opłat za korzystanie z wyżywienia w jednostkach realizujących zadania z zakresu wychowania przedszkolnego” obejmuje opłaty wnoszone za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych oraz publicznych innych formach wychowania przedszkolnego, do których ustalania stosuje się odpowiednio art. 106 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

W szkole właściwym paragrafem klasyfikacji budżetowej dla dochodów zrealizowanych z tytułu wyżywienia będzie § 0830 "Wpływy z usług". W wystąpieniu pokontrolnym szkoły podstawowej z 2 grudnia 2020 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach (sygn. WK-60.38.2020) za prawidłowe uznała zaklasyfikowanie należności z tytułu opłat za wyżywienie dzieci i nauczycieli wg podziałki 801 „Oświata i wychowanie”, 80148 „Stołówki szkolne i przedszkolne”. Jeżeli w zespole działa stołówka szkolna lub przedszkolna to dochody z tytułu wyżywienia dzieci w oddziałach przedszkolnych należy również zaklasyfikować również do rozdziału 80148 „Stołówki szkolne i przedszkolne”. W innym przypadku dochody i wydatki związane z organizacją posiłku powinny zostać zaklasyfikowane do właściwego dla danej jednostki rozdziału.

W myśl zapisów art. 6 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) Nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej usługi restauracyjne i cateringowe oznaczają usługi polegające na dostarczaniu gotowej lub niegotowej żywności lub napojów albo żywności i napojów, przeznaczonych do spożycia przez ludzi, wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi pozwalającymi na ich natychmiastowe spożycie. Dostarczanie żywności lub napojów lub żywności i napojów stanowi jedynie element większej całości, w której muszą przeważać usługi. Usługi restauracyjne polegają na świadczeniu takich usług w lokalu należącym do usługodawcy, podczas gdy usługi cateringowe polegają na świadczeniu takich usług poza lokalem usługodawcy. Za usługi cateringowe i restauracyjne nie uznaje się dostawy gotowej lub niegotowej żywności lub napojów albo dostawy gotowej lub niegotowej żywności i napojów, wraz z ich transportem lub bez niego, ale bez żadnych innych usług wspomagających.

Sposób klasyfikacji budżetowej będzie uzależniony od złożonego zamówienia, jeżeli będzie ono zrealizowane w formie usługi cateringowej to należy wydatek zaklasyfikować do § 430 „Zakup usług pozostałych” na taki rodzaj wydatku wskazuje opis zawarty w pytaniu. Wskazano, że dostarczane są gotowe posiłki i jest wyłącznie wyznaczone miejsce do ich spożywania. Właściwym paragrafem klasyfikacji budżetowej dla wydatków związanych z zakupem samej żywności zgodnie z objaśnieniami załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych będzie § 422 „Zakup środków żywności”.

Paragraf 422 obejmuje pełne wydatki na zakup produktów żywnościowych, w szczególności dla osób korzystających z internatów i stołówek, dla dzieci w żłobkach, klubach dziecięcych, u dziennych opiekunów i w przedszkolach, chorych w szpitalach, krwiodawców, podopiecznych w zakładach opiekuńczych, wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, uczestników obozów, więźniów, żołnierzy, z wyjątkiem wydatków na wyżywienie uczestników szkoleń, klasyfikowanych w paragrafach 455 i 470. Należność z tytułu nieopłaconej nieopłaconych posiłków przez rodziców powinna zostać zaprezentowana w wierszu N5.3. „pozostałe należności z tytułów innych niż z tytułu dostaw towarów i usług oraz z tytułu podatków i składek na ubezpieczenia społeczne” jako wartość bezspornych należności niewymagalnych i kolumnie 13 „Gospodarstwa domowe” Stosownie do objaśnień § 14 ust. 1 pkt. 17 załącznika nr 8 do rozporządzenia w sprawie operacji finansowych w wierszu N5.3. sprawozdania Rb-N prezentuje się należności z tytułów innych niż wymienione w wierszach N5.1, N5.2.

 

Podstawa prawna:

art. 106 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.),

załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 513),

§ 14 ust. 1 pkt. 17 załącznika nr 8 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 17 grudnia 2020 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 2396 ze zm.).

 

Jarosław Jurga

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA